نقطه سر خط ۵۷

نقطه سر خط ۵۷
۱. فعلا از مردم جاغوری عُشر به جای مالیات جمع آوری میگردد و قرار است از هر چهل هزار افغانی یک هزار افغانی به عنوان عُشر جمع گردد، اما تیم سه نفره که در بابه آمده بود از هر دکان حداقل صد و پنجاه و حد اکثر هزار و پنجصد افغانی جمع کرده بود که در مقایسه با مالیات نظام قبلی به مراتب کمتر است و مردم از این جهت راضی به نظر می رسند. رفتار تالبان نیز در حین جمع اوری عشر بسیار مودبانه و محترمانه بوده است که از این جهت نیز مردم اظهار رضایت میکنند.
۲. اگر تالبان با مردم به نیکی رفتار کنند و به جای شکنجه و تهدید به مردم خدمت کنند، سفره دولت را کوچک و فساد را از بین برده و زمینه اشتغال و رفاه مردم را فراهم سازند و عدالت اجتماعی را رعایت کنند، بدون شک مردم از تالبان استقبال و حمایت خواهند کرد. از سوی دیگر اگر تالبان با مردم بد رفتاری کنند و آنها را به تنگ اورند، سرانجام به جنگ خواهد آورد که زور خلق زور خدا است.
۳. شفاخانه های جاغوری همراه با کلینیک ها مانند گذشته مشغول فعالیت است و به مردم خدمات ارائه میکنند البته ادامه فعالیت مراکز درمانی بدون کمک دولتی و یا کشورهای خارجی بسیار سخت بلکه ناممکن است. در جاغوری هیچ شفاخانه دولتی وجود ندارند، بلکه شفاخانه ها یا خصوصی، یا خیریه است که از سوی بنیادهای خیریه و موسسات خارجی ساخته و تامین میشوند.
۴. ساختمان شفاخانه خیریه آیت الله فیاض واقع در دشت خاکریز انگوری تکمیل و بیرونش سفید رنگ شده است اما هنوز آغاز به کار نکرده است.
۵. در جاغوری نیز مانند سایر مناطق افغانستان هیچ گزارش و خبری از کرونا نیست. انگار با آمدن تالبان، کرونا از کشور متواری گردیده است.
۶. خانه های مردم جاغوری بسیار زیبا و شیک به سبک شهری ساخته شده است و همه مردم از برق خورشیدی استفاده میکنند و بر خلاف پایتخت بصورت شبانه روزی و ۲۴ ساعته به برق دسترسی دارند. البته این امکانات را خود مردم بدون کمک دولت برای خود مهیا کرده است.
۷. برداشت برادران پشتونِ همسایه از امکانات زندگی جاغوریان، این است که این امکانات از کمک های آمریکائیان و کفار است لذا گاهی ممکن است به خود حق دهند که شبانه سولری را برای خانه خود ببرد .
۸. کابینه تالبان در جاغوری بسیار خالص و از یک قوم است، اما در عین حال بین آنها اختلاف وجود دارد که همانگونه که در گزارش های قبل گفته شد چندین نفر به خاطر اختلاف داخلی بی جان شده است.
۹. کابینه تالبان در جاغوری فاقد بخش محکمه و قضا است و به همین خاطر همه دعواها به شورای علما، موی سفیدان و یا محکمه گیلان ارجاع داده میشود.
۱۰. مراجعین شورای علما، بسیار افزایش یافته است که تقریبا نود و نه درصد آن برای حل دعوا است.
۱۱. صفوف نماز جماعت در مساجد مرکز جاغوری پر رنگ است.
۱۲. به سر گذاشتن لنگی و کلاه، گذاشتن ریش، پوشیدن لباس محلی و پوشیدن لباس بلند زنانه رواج بیشتری یافته است.
با مهر ۳۰ سنبله ۱۴۰۰پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*