نقطه سر خط ۵۸

نقطه سر خط ۵۸
۱. دریای سنگماشه در امتداد مسیر خود از تایلوم گذشته، به سمت بیمد و ارغنداب میرود، اما امسال کف رودخانه در منطقه تایلوم کاملا خشک و بی آب است که حتا یک قطره آب هم در آن دیده نمیشود.
۲. مردم به آینده زندگی خود امید وار است و قرار است مردم بابه و تایلوم پُل موتر رو را روی رودخانه تایلوم بصورت پخته بسازد که این پل بابه و تایلوم را با منطقه پاتو وصل میکنند .
۳. برخی از مردم پشاتنه برای جمع آوری کمک در مناطق هزاره ها می آیند و از مردم کمک خواسته و تکدی گری میکنند. گفته میشود وضعیت اقتصادی پشاتنه همجوار بسیار بد است.
۴. جاسوسی و اتهام در بسیاری از مناطق جاغوری نیست و مردم با پند گیری از گذشته دست به دست هم داده و از عزت و آبروی خود پاسداری میکنند. البته گفته میشود که در برخی مناطق جاغوری دو نفر هزاره صورت خود را پوشانیده و بر فولدر سرخ رنگ سوار، برای نیروهای تالبان پیشروی و جاسوسی میکنند. برخی از جوانان جان برکف درصدد شناسایی کارلوسان سیاه بخت هستند تا یک درس فراموش نشدنی به آنها دهند.
۵. سرک بابه – تایلوم در حکومت قبلی بصورت درجه سه تصویب شده بود که اکنون ماننده ده ها پروژه دیگر بی سرنوشت رها شده است.
۶. سرنوشت پروژه های نیمه کاره نظام قبلی همه اش نامعلوم است.
۷. یکی از تفریحات و میله های مردم در نظام گذشته، نشانه زنی بود که اکنون از آن خبری نیست.
۸. گفته میشود مردم در پرداخت عشر از همدیگر سبقت میگیرند و دکان داران که ماه ها دکانش بسته بود اکنون به امید اینکه عشر خود را پرداخت کنند و از قافله خیر جا نماند، دکان خود را باز میکنند.
۹. شیعیان افغانستان بر خلاف شیعیان ایران در ماه های محرم و صفر نیز مراسم جشن عروسی برگزار میکنند. در این ایام در جاغوری مراسم عروسی مثل گذشته برگزار میگردد.
۱۰. بعد از جنگ سال ۱۳۹۷ در نقاط مرزی جاغوری در حدود ۴۰ تا پاسگاه ساخته شد که اکنون همه اش تخریب و اموال و چوب های آن به تالبان واگذار گردیده است.
۱۱. جاغوری قبلا به ۴۵ قریه داری تقسیم شده بود، اکنون دو قریه داری بر آن افزوده شده است که یکی آن مربوط به ناقلین مردم پشی و دیگری مربوط به ناقلین مردم شهرستان مقیم جاغوری است.
۱۲. برای اولین بار است که از زمان تسلط تالبان در جاغوری از سوی یک موسسه خارجی کمک مواد خوراکه آمده و با همکاری تالبان در حال توزیع بین فقرا است.
نوت: عکسها مربوط گرفتن راه موتر بیری، منطقه تایلوم و کف رودخانه تایلوم است.
۳۱ سنبله ۱۴۰۰پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*