نقطه سر خط ۶۰

نقطه سر خط ۶۰
۱. فصل خزان از راه رسیده است، مردم مانند گذشته کارهای مهم خود را در فصل خزان انجام میدهند، حاصلات خود را جمع میکند، برای زمستان آمادگی میگیرند و تمام نیازهای زمستان را یکجا تا حد توان در فصل خزان تهیه میکنند. در گذشته همه مردم روستا در هزارستان وابسته به زمین بودند، اما حالا وابسته به بازار گردیده و مردم تلاش دارند خرید آرد، گندم و سایر مایحتاج خانه را از بازار تهیه کنند. کاشت و برداشت گندم در جاغوری تقریبا از بین رفته است و به جای آن مردم به باغداری روی آورده است.
۲. در فصل خزان قرآن خوانی و طوی در آغیل زیاد است و چیزی که امسال بر آن افزوده شده است، نذر برای مسافرین است. خانم ها، در مساجد نذر میکنند، تا بچه های شان بخیر، در ایران و آنگاه در ترکیه و اروپا برسند.
۳. جاغوریان مانند سایر مردم هزارستان هر خانه در حدود صد افغانی به عنوان زکات یا عشر جمع آوری کرده و به ولسوالی تحویل دادند. نکته قابل توجه سرعت جمع آوری زکات و عشر بودند.
۴. هنوز در میان مردم نگرانی زیادی از سوی حکومت تالبان وجود دارند. در میان زنان، بیشتر از مردان نگرانی وجود دارند. گویگیره و شایعه در میان زنان روستا بیشتر است که همین امر موجب نگرانی بیشتر گردیده است.
۵. دختران زیادی نگران ادامه تحصیلات خود میباشد و از اینکه تا هنوز سرنوشت تحصیل دختران در مقطع لیسه و دانشگاه مشخص نیست دختران بسیار پریشان، نگران و ناراحت اند.
۶. با آمدن تالبان شادی و نشاط از میان مردم هزاره رخت بر بسته و جای آن را ناراحتی و نگرانی گرفته است.
۷. هنوز مشکل کمبود نقدینه گی از بین نرفته است و بیکاری و بی پولی مردم را سخت آزار میدهند.
۸. راه کربلا هم بر روی زائران افغانستانی امسال مسدود است، لذا بر خلاف سالهای قبل امسال از رفتن به کربلا هیچ خبری نیست و شرکت های که به عراق زائر میفرستاد، اکنون تعطیل است.
۹. گفته میشود در برخی از مناطق جاغوری به خاطر او دور زادگی و اختلافات و نفاق های قبلی، چغولی و سعایت وجود دارد و همین امر باعث آزردگی برخی و جلاء وطن برخی دیگر گردیده است.
۱۰. حضور افاغنه در محله های هزاره بسیار زیاد شده است و اکثر افاغنه دام خرید و فروش میکنند و برخی هم بادام و شکر پاره جمع آوری میکنند.
۱۱. نیروهای نظامی تالبان لوله تفنگ های خود را با پارچه سفید بسته و برخی دهن آن را با گُل گِل گرفته است که نشانه امنیت است.
۱۲. در جاغوری و سایر مناطق هزارستان بر خلاف سالهای قبل هیچ صدای گلوله شنیده نمیشود و هیچ تفنگی دیده نمیشود.
۱۳. در این ایام در مناطق مختلف جاغوری مردم برای برگزاری مراسم اربعین امام حسین علیه السلام برنامه ریزی میکنند. روز اربعین دوشنبه این هفته است.
۱۴. غصب زمین توسط تالبان در دایکندی تا جایی که من از اهالی محل پرسیدم واقعیت ندارد و اصل داستان از این قرار است که در دهه شصت و هفتاد روحانیون با الهام از ایران، اقدام به گرفتن زمین خوانین و توزیع آن بین مردم و دهاقین نمودند و اکنون فرزندان خوانین در حکومت تالبان عریضه کرده و خواهان باز پس گیری زمین غصب شده اش گردیده اند و این امر باعث سر و صدا در فضای مجازی شده است. والله اعلم
نوت: برای مدتی ممکن است درخدمت شما خوبان نباشم، چون نتم امروز تمام میشود تا عیار سازی مجدد خدا نگهدار و التماس دعا
۳ میزان ۱۴۰۰

به یاد شهدای سنبله ۱۳۶۹ که در جنگ میان پشاتنه همجوار و مردم جاغوری اتفاق افتاد. اوج نامردی اینجا است که وقتی پسر یک اوغو در جنگ کشته میشود، وی سه نفر هزاره را که دهقانش بوده و سالها برایش خدمت کرده سر قبر پسرش سر میبرد.
بقیه را در سنگ قبر بخوانید که اکنون در قبرستان ناوه بابه آرمیده است.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*