نقطه سر خط ۶۱

نقطه سر خط ۶۱
۱. در کابینه تالبان در ولسوالی جاغوری مانند سایر مناطق، تحولات زیادی به وجود آمده است که به برخی آن در ذیل اشاره میشود:
الف) کمیسیون عشر و زکات و همچنین کمیسیون امر به معروف و نهی از منکر در تشکیلات اداری حکومت تالبان افزوده شده است.
ب) اداره زراعت و محکمه کاملا تعطیل است.
ج) در راس همه اداره ها یک تالب قرار دارد.
د) به جز تعداد معدود همه افراد و کارمندان ولسوالی جاغوری را نیروهای تالبان تشکیل میدهند.
۲. مولوی امین الله ولسوال است که در حدود چهل سال سن دارد و یکسال شاگرد ملا هیبت الله رهبر تالبان بوده است. نامبرده صوفی مشرب و شخص میانه رو و معتدل است. مولوی امین الله از پیروان مکتب چشتیه میباشد.
۳. مولوی مزمل مسئول امر به معروف و نهی از منکر در اداره جاغوری مقرر شده است و
مولوی محمد عمر منصور در اداره جاغوری به عنوان آمر معارف جاغوری ایفاء وظیفه میکند.
۴. در روز چهارشنبه هفته قبل همه مدیران مکاتب جاغوری از سوی آمر معارف در ولسوالی خواسته و در مهمان خانه ولسوالی تشکیل جلسه دادند. در این جلسه ولسوال و آمر معارف جاغوری و آقای احسانی به نمایندگی از سوی مدیران سخنرانی کردند.
۵. مسئولین حکومت تالبان از زیاد بودن مکاتب جاغوری و کم بودن مدارس دینی راضی نیست. مسئولین ولسوالی بارها یاد آوری کردند که باید مدارس دینی در جاغوری افزایش یابند. قابل یاد آوری است که در جاغوری صرفا چهار مدرسه دینی فعال است که تقریبا بیش از نیم شاگردان آن را طلاب خارج از جاغوری تشکیل میدهند.
اما تعداد مکاتب جاغوری بیش از صد باب میباشد، که در کنار آن یک دارالمعلمین و یک دانشگاه خصوصی نیز فعالیت دارد.
۶. مسئولین اداره جاغوری بصورت مکرر از عالمان دینی جاغوری خواسته است که نسبت به انکشاف مدارس دینی توجه نمایند.
۷. گفته میشود حکومت تالبان طرفدار این است که به همه معلمان حقوق مساوی داده شود. گفته میشود در برخی از ولایت ها معاش برج اسد به هر معلم ده هزار افغانی پرداخت شده است. معاش چهار هزار کلدار واقعیت ندارد.
۸. آمر معارف جاغوری از مدیران خواسته است که به مضمون دینی توجه خاص نماید و شاگردان را به وظایف دینی و اخلاق اسلامی شان آشنا سازند.
۹. برخی از مدیران مکاتب بابه و پاتو بنا بر دعوت دوستان معارفی شان در ولسوالی گیلان سفر کرده است. قبلا در منطقه گیلان فقط یک باب مکتب وجود داشته است اما حالا بنا دارد چندین مکتب در آنجا ساخته شود. اهل معارف گیلان از مردم هزاره تقاضای همکاری در بخش تامین معلم بخصوص معلم اناث و تاسیس کتابخانه داشته است.
۱۰. در برخی از مکاتب تعداد معلمین، منطقه را ترک کرده و به این سبب برخی از مکاتب دچار کمبود معلم است.
۱۱. در جاغوری امسال قرار است مراسم اربعین و دهه آخر صفر با شکوه تر از قبل برگزار گردد و برای این کار در طی دو سه روز قبل جلساتی از سوی علما برگزار گردیده است.
۱۲. برای ساماندهی توزیع کمک برای نیازمندان و ایتام در جاغوری، موسسه ی به نام “محمد امین” تاسیس گردیده است که در راس ان علمای دینی قرار دارد. این موسسه فقرا و ایتام را شناسایی و کمک های جمع شده را در میان آنها عادلانه توزیع میکند.
۱۳. تالبان در مکاتبات خود از تاریخ قمری استفاده میکند که نمونه آن را در مکتوب پیوست مشاهده میکنید.
۱۴. دعواها همچنان در جاغوری زیاد است که اغلب به شورای علما ارجاع داده میشود. در نامه پیوست ارجاع دعوا به شورای علما را میبینید.
۴ میزان ۱۴۰۰پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*