نقطه سر خط ۶۲

نقطه سر خط ۶۲
۱. بیکاری و کمبود پول دو مشکل عمده مردم افغانستان است که باعث فقر شدید در میان مردم گردیده است. افراد آبرومند از استاد دانشگاه گرفته تا کارمند رده بالای دولتی در نظام سابق، همه دنبال قرض و یا فروش وسایل خانه خود است تا زندگی خانواده اش را چرخانده و با سیلی صورتشان را سرخ نگهدارند.
۲. با باز شدن راه تنگه اوتله، بازار انگوری رونق بیشتری یافته است و در مقایسه به غزنی و کابل، مواد خوراکه و سایر وسائل مورد نیاز مردم، در این بازار ارزانتر است.
۳. در گذشته در افغانستان دو دولت وجود داشت و هر دو دولت، از موترهای بار در هر نوبت پول زیادی به عنوان مالیات دریافت میکردند، اما اکنون تالبان پول ناچیز دریافت میکنند که از این بابت موتروانان راضی است.
۴. گرانی مواد خوراکه در بازارهای مهم کشور مشهود و رو به افزایش است، در بهار یک گونی چهارده سیره گندم سه هزار و اکنون تا سه هزار و پنجصد افغانی افزایش یافته است، به همین ترتیب تیل، روغن، برنج و سایر اجناس گرانتر شده است.
۵. دیروز دوشنبه، مراسم اربعین حسینی در سرار افغانستان از جمله در مساجد مرکزی جاغوری برگزار گردید. در برخی از مساجد مراسم سوگواری اربعین حسینی همراه با اطعام، نماز جماعت و سینه زنی برگزار شد.
۶. مکاتب دوره لیسه هر چند برای بخش ذکور باز است، اما اکثر صنف ها یا به خاطر نیامدن شاگردها و یا به خاطر نیامدن معلمان تشکیل نمی گردد.
۷. دختران بالاتر از ۱۲ سال همچنان سرگردان و محروم از رفتن به مکتب است.
۸. برخی از معلمان جاغوری اعلان آمادگی کرده تا برای رشد معارف در مناطق همجوار( ولسوالی های گیلان و خاکیران) که سالها از نعمت مکتب محروم بوده است، با آنها همکاری نمایند.
قابل یاد آوری است که گیلان و خاکیران دو ولسوالی همجوار جاغوری است که در طی بیست سال قبل زیر سلطه تالبان بوده و باشندگان آنها را مردم پشتون تشکیل میدهند. آمار بیسوادی در این دو ولسوالی بسیار بالا است و خانمها صد در صد بیسواد است.
۹. در پی درخواست کمک برای ایجاد یک کتابخانه از سوی برخی از فعالان مدنی در گیلان، جناب استاد Jaweed Mohammadi از استرالیا اعلان آمادگی کرده است که هر چند کتاب لازم باشد برای کتابخانه گیلان تهیه کند.
۱۰. برنامه جمع آوری عشر و زکات همچنان با سرعت و موفقیت در جاغوری اعم از خانه ها و بازار در حال جمع آوری است، با یادآوری این نکته که از بازار توسط نیروی تالبان جمع آوری میگردد، اما از خانه ها توسط قریه داران و خود مردم جمع آوری میشوند.
۱۱. قریه داران نظام گذشته همچنان بر حال و رسمی است و اگر بخواهد استعفا دهد باید مهرش را تحویل دهد، به قریه دار جدید جواز مهر داده میشود. قابل یادآوری است که قریه داران حقوق دولتی ندارند اما بابت تایید بسیاری از اسناد مهر آنها لازم است و قریه داران مجانی سندی را مهر نمیکند بلکه بابت آن از صد تا دو صد افغانی دریافت میکنند و این تنها راه درآمد مشروع قریه داران را تشکیل میدهند. در تمام جاغوری ۴۵ قریه دار وجود دارد. البته دو تا که برای مهاجرین مقیم جاغوری افزوده شده بود همچنان دچار نزاع و کشمکش است.
۱۲. در جاغوری تعداد زیادی از مردم، از ولسوالی های همجوار مانند شهرستان، ارزگان و ناور در جاغوری و عمدتا در اطراف مرکز، زمین خریده و ساکن گردیده است. آمار دقیق مهاجرین مقیم، مشخص نیست اما در اطراف سنگماشه چندین مسجد وجود دارد که توسط خود مهاجرین مقیم ساخته شده است. مهاجرین مقیم جاغوری در برخی از مناطق برای خود زمینی را خریداری کرده و برای قبرستان اختصاص داده است. گفته میشود که برخی از مردم جاغوری با آنها رفتار خوب نداشته و به همین خاطر آنها مجبور شده مسجد و قبرستان جداگانه برای خود تهیه کنند.
نوت: اگر تشویقات شما نبود تا اینجا با شما نبودم.
سه شنبه ۶ میزان ۱۴۰۰پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*