نقطه سرخط 82

نقطه سرخط 82

 1. هزینه برق کابل در مقایسه با گذشته بسیار کم می آید، گاهی آن قدر مبلغش کم است که انسان احتمال می دهد، اشتباه شده باشد. واقعیت این است که در دولت گذشته فساد زیاد بود و هر کسی، از هر طرفی تلاش می کرد سوء استفاده و دزدی کند، اکنون این دزدی کم شده است.
 2. برق کابل مثل گذشته بی سور است. از باب نمونه دیروز صبح از ساعت پنج و نیم برق رفت و دیگر تا ساعت دو بعد از ظهر بر نگشت. ساعت دو وقتی برق آمد صرفا برای نیم ساعت افاضه وجود نمود و تا ساعت هشت شب دو باره غایب گردید.
 3. انفجاری که در غرب کابل، شامگاه دیشب اتفاق افتاد چندین خانواده را عزا دار کرد و تعدادی پنج نفر از هموطنان را شهید و در حدود ده نفر را زخمی ساخت. در میان شهدا یک نفر از پاتوی جاغوری به نام حبیب الله یوسفی است، جوان تحصیلکرده که خانواده اش را به سوک نشاند.
 4. پول افغانی تا کنون ارزش خود را در مقابل اسعار خارجی تا حدودی حفظ کرده بود، اما امروزه یک باره از 92 به 95 رسید، که بی سابقه است. قابل یادآوری است که قبل از آمدن تالبان به کابل ارزش هر دالر در حدود هشتاد افغانی بود و در سال 1390 هر دالر معادل 40 افغانی بود.
 5. فقر در تمام افغانستان، بخصوص کابل بسیار گسترده است، در این روزها شاهد اشک ریختن مادرانی هستیم که ترس از این دارد که فرزندان شان نتواند زمستان را بهار کند و احتمال اینکه فرزندان شان از گرسنگی بمیرد (سولچی کند) خیلی زیاد است.
 6. گزارش ها حاکی از این است که برخی خانواده ها به خاطر فقر حاضر شده اند دختران خرد سال خود را با قیمت ناچیز بفروشند، همچنین در برخی از مناطق دیده شده است که مادران بی سرپرست از میان سطل اشغال پُست های کچالو را جمع آوری کرده و آن را می پزد تا جان فرزندان شان را نجات دهند.
 7. مادران زیادی شکوه دارند که امسال مغز کردن بادام هم گیر شان نیامده است، تا از این طریق بخش از سوخت زمستان خود را تامین کنند. قابل ذکر است که در کابل رسم است خانم ها، بادام را مجانی می شکنند و مغز آن را جدا کرده به صاحب کارخانه و بادام بر می گردانند، اما پست بادام را جمع کرده برای سوخت زمستانی و گرم شدن خانه خود استفاده می کنند. این کار را خانواده ها بصورت مجانی و صرفا به خاطر پست بام انجام می دهند.
 8. جامعه اسلامی افغانستان نهاد خیریه ی است که مبلغی را برای نیازمندان در کابل فرستاد و الحمد الله در میان خانواده های نیازمند آرد تقسیم شد که به این وسیله از کمک کنندگان تشکری می گردد. دوستان جامعه اسلامی از همکاران داخلی خود خواسته بودند که برای شان فیلم و عکس تهیه گردد، اما این کار شدنی نبود.
 9. تدابیر امنیتی بعد از انفجارهای اخیر در کابل شدیدتر گردیده است. پیش رو و سر کوچه های دانشگاه های خصوصی از جمله دانشگاه کاتب در سرک دارالامان سربازان مسلح با یونیفرم اردو دست به ماشه دیده می شوند که در گذشته وجود نداشته است.
 10. در جاغوری همچنان وضعیت ترس و ارعاب وجود دارد. ولسوال در غزنی پیش والی جدید آمده است. پوسته بابه به رغم نارضایتی مردم از آن پوسته هنوز بر داشته نشده است. افراد پوسته به رغم هدایت ولسوال که نباید به خانه های مردم برود، باز هم به خانه های مردم رفته و از آنها تقاضای سلاح کرده است و برخی را لت و کوب نموده است. در مالستان برخورد تالبان در مقایسه با جاغوری خیلی بهتر است، در آنجا اکنون خانه تلاشی وجود ندارد و تالبان با مهربانی با مردم برخورد می کنند.
 11. با تماسی مکرری که با ولسوال جاغوری گرفته شده است، وی روز چهارشنبه در بابه می رود و از بازاریان وضعیت را جویا می گردد، اما بازاریان از وجود پوسته و برخورد آنها اظهار رضایت می کنند که این گونه رفتار دو گونه بر مشکلات مردم افزوده است.
 12. دوستان زیادی تقاضا کرده است که افراد چغول را معرفی کنید، اما این کار شدنی نیست، البته در گذشته برخی از چغول ها مانند شفق پشی توسط برخی افراد ناشناخته کمین زده شد و خانه اش ویران و تخریب گردید. چغول ها می دانند که قدرت ها دست به دست هم می شوند و می آیند و می روند اما مردم می مانند و با هم رو به رو می شوند.
  عکسها مربوط به توزیع آرد از سوی جامعه اسلامی افغانستان در کابل و شهید حبیب الله یوسفی است.
  بیست و چهار عقرب سال هزار و چهارصد


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*