نقطه سرخط 83

نقطه سرخط 83

 1. هم در دولت قبلی و هم در دولت فعلی هزاره ها و شیعیان بصورت بی رحمانه، ظالمانه و سیستماتیک کشته می شوند. مردم شیعه و هزاره در کسب افتخارات کشوری بیش از اندازه تعداد نفوس خود سهم داشته است، اما همین مردم در حکومت فعلی هیچ نقش ندارد و شریک نیست، از آن طرف قربانی که از این مردم در طی سالها بلکه قرنها گرفته شده و می شود بسیار زیاد است.
 2. در طی چند روز اخیر چندین انفجار در غرب کابل، منطقه هزاره و شیعه نشین، صورت گرفته است. انفجارها همه اش بعد از ظهرها، در تونیس مسافربری، توسط مین چسپکی صورت می گیرد. در انفجارها، موتر آتش می گیرد، هیچ آتش نشانی در صحنه حاضر نمی شود، مسافرین بیگناه زنده زنده در میان آتش کباب می شود و جان می دهند، مردم به زخمی ها کمک می کنند و با سطل آب، موتر آتش گرفته را خاموش می کنند و اجساد سوخته را از موتر بیرون می کشند. صدای مهیب، زبانه کشیدن آتش، فریاد دلخراش آه و ناله، بلند رفتن دود و باروت، مراسم غسل، کفن، دفن و فاتحه، عامل انفجار پنهان می شود و سرانجام گروه داعش مسولیت آن را به عهده می گیرد، این حادثه را حادثه دیگر فراموش می کند و… دوباره نقطه سرخط یک، دو، سه، چهار و…
 3. قبل از این، در نظام قبلی سالگرد حادثه شانزده عقرب، بیست عقرب و… باشکوه هم در فضای حقیقی و هم در فضای مجازی گرفته می شد، اما با آمدن تالبان هیچ برنامه برای آن گرفته نمی شود.
 4. سیاست تالبان بر این است که هیچ حزب و تحریکی را در افغانستان به رسمیت نشناسد، مردم ما هیچ آدرسی قدرتمندی در کشور ندارد. شخصیت های هزاره و شورای علما نشست های مکرری با سران تالبان داشته اند، اما تا کنون به هیچ یک از خواسته های این مردم پاسخ مثبت داده نشده است.
 5. تامین امنیت تنها نقطه قوت تالبان بود، اکنون مانند گذشته انتحار و انفجار رو به گسترش است، که اگر مهار نشود، به زودی کشور دچار یک بحران و مشکل جدی خواهد شد.
 6. سیستم های بایمتریک پاسپورت و سیستم کامپیوتری وزارت مالیه خراب شده و از کار افتاده است. کارهای این دو بخش به همین خاطر فعلا تعطیل است.
 7. گرفتن تذکره برقی همچنان فعال و شلوغ است. آدم اگر چالاک باشد، میتواند در ظرف چهار روز کار آن را تمام و آنگاه بعد از یک هفته تذکره برقی خود را دریافت کند. شاهدان می گوید، برخی از تالبان با اسلحه همراه چند نفر می آید و کار اداری تذکره برقی را خارج از صف/بدون صف در مدت کوتاه انجام می دهند. دلالان و رشوه هم کم و بیش وجود دارد و یکی از دلایل آن بی نظمی و صف های طولانی و دلیل دیگر آن نبود معاش کارمندان است.
 8. رژه نظامی تالبان در کابل، با اسلحه و ادوات نظامی به جا مانده از آمریکا بسیار دیدنی و جالب بود. البته گفته می شود، تالبان تیل کافی برای استفاده از وسائط نقلیه به جا مانده از نظام پیشین را ندارد.
 9. پسته منطقه بابه جاغوری پس از شکایات پیوسته مردمی از بابه به مرکز منتقل شد.
 10. نرخ های مواد خوراکه و سوخت در تمام کشور و از جمله درکابل هر روز در حال افزایش است که دلیل آن نزدیک شدن سرمای زمستان، کم ارزش شدن پول افغانی و گران شدن کرایه های حمل و نقل و… است.
 11. مردم غرب کابل همچنان با نگرانی در سطح شهر تردد می کنند و خیلی ها هنگام سوار شدن موتر، شهادتین شان را می خوانند.
 12. پایه معاش اساتید دانشگاه های خصوصی از حدود چهل هزار افغانی به حدود بیست هزار افغانی در ماه کاهش یافته است. قابل یادآوری است که بسیاری از دانشگاه های خصوصی در حال احتضار است. برخی از دانشگاه های خصوصی هنوز حقوق اساتید ترم بهاری خود را پرداخت نکرده و یا نتواسته است.
  بیست و هفت عقرب هزاروچهارصد


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*