نقطه سرخط 85

نقطه سرخط 85

 1. در کابل به خاطر شدت فقر، تعداد از مردم کچالو، پیاز و… را پاوانه خریداری می کند. شخصی کاپسول گاز خود را در دکان برده و به اندازه سی افغانی گاز خریده است. گاز اکنون در کابل کیلویی نود افغانی است.
 2. با وجودیکه در کابل و بسیاری از مناطق دیگر افغانستان هوا سرد شده است و آب را یخ می زند، اما اکثر مردم هنوز بخاری نگذاشته است و هوای سرد خانه را به خاطر فقر تحمل می کنند. البته در گذشته هم در افغانستان رسم بوده که مردم پیش از پانزده قوس بخاری نمی گذاشته است و در 15 حوت هم بخاری ها را جمع می کرده است.
 3. در محکمه گیلان ازدحام زیاد است. به مردم شماره و نوبت داده می شود تا مطابق نوبت حضور پیدا کنند، اغلب مراجعین از جاغوری است و در جاغوری بخش قضا و محکمه فعال نیست. برگه های که روی آن شماره ثبت می شود، قضا، را کزا می نویسد که در عکس مشاهده می کنید.
 4. چغول های جاغوری همچنان به چغولی و سعایت خود ادامه می دهند. در برخی از مناطق بزرگان منطقه بصورت تهدید آمیز به قمندانی خواسته شده است و اتهاماتی به آنها وارد گردیده است. از جمله اتهامات، حکم فتوای جهاد در جنگ سال 97 جاغوری است. قابل یادآوری است که در جنگ جاغوری کسی فتوای جهاد نداده و صرفا نیروهای دولتی وقت از سرزمین جاغوری دفاع کرده بود و بر هیچکسی این مردم تعدی و تجاوز نکرده بود.
 5. ناامنی و دزدی باز هم در کابل رو به افزایش است. در شهرک جاغوری در روز روشن ساعت دو بجه بعد از ظهر دزدان مسلح موتر، پول و موبایل شخصی را به زور می گیرند. در همان شهرک ساعت یازده بجه روز دزدان مسلح وارد دو تا دکان می شوند و پول نقد دکان داران را می گیرند.
 6. در یکی از حوزه های امنیتی در کابل، کسی به جرم اینکه به امارت اسلامی توهین کرده و دشنام داده است، دستگیر می گردد و با وساطت موی سفیدان آزاد می شود.
 7. قرار است از سوی تالبان معاش سه ماهه کارمندان دولتی یکجا پرداخت گردد که این خبر بسیار خوشی برای کارمندان است.
 8. جدیدا وزارت امر به معروف و نهی از منکر بیشتر فعال شده است و قانون یازده ماده ی را برای رسانه ها ابلاغ کرده است. در این قانون آمده است که زنان لازم است پوشش خود را کاملا مطابق موازین شرع رعایت کند. در رسانه ها مطلبی مخالف شرع بیان نشود. به شخصیت های ملی توهین نشود، موضوعاتی که روحیات مردم را خراب می کند منتشر نگردد، خبر دروغ پخش نشود، اخبار تحریف نشود و….
 9. از سوی بنیاد خیریه آیت الله فیاض کمک های شامل آرد، روغن، برنج و ذغال در میان مستمندان در کابل، دایکندی، بامیان، مزار شریف، قندز، غزنی، حیرتان و… توزیع شده است.
 10. کمک های که از سوی مجامع جهانی برای نیازمندان توزیع می شود، برخی شان به مستحقان واقعی نمی رسند. از این جهت تعداد زیادی شکایت دارد. گفته می شود، در مالستان کمک ها بصورت یکسان در میان همه مردم اعم از نیازمند و بی نیاز توزیع شده است.
  نوت: عکس ها مربوط شماره قضا در محکمه گیلان و نامه به موی سفیدان و بزرگان یکی از مناطق جاغوری است که در قمندانی خواسته شده است.
  دو قوس هزار و چهارصد


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*