نقطه سرخط 86

نقطه سرخط 86

 1. قرار است سازمان برنامه غذایی جهانی به 22 میلیون جمعیت افغانستان کمک غذایی نماید. این کمک قطعا جان بسیاری از انسان های گرسنه در افغانستان را نجات می دهد و اگر خوب مدیریت گردد، بدون شک مشکل زمستان افغانستان را حل خواهد کرد. اما ایکاش می شد، جامعه جهانی برای مردم افغانستان زمینه اشتغال را فراهم میساخت و عزت نفس مردم را خراب نمی کرد.
 2. هر چند در افغانستان هیچ گونه آماری دقیقی وجود ندارد، اما گفته می شود در این کشور چهار میلیون کودک بی سرپرست زندگی می کنند. اغلب این کودکان خانواده و سرپرست خود را یا در جنگ و یا در انتحار و انفجار از دست داده است.
 3. در سطح شهر کابل وقتی گشت می زنی، دختران جوانی را می بینی که یا گدایی می کنند، یا بوت رنگ می کنند و یا هم چند تا خودکاری را در دست گرفته می فروشند. کودکان زیادی نیز در سطح شهر دیده می شود که همان کار دختران جوان را انجام می دهند. موی سفیدان و پیر مردان و پیر زنان هم در گوشه ی نشسته و کاسه گدایی شان را جلوش قرار داده منتظر است کسی به آنها کمک کند.
 4. شنیده ها و گزارش ها حاکی از آن است که استاد دانشگاه و معلم مکتب به خاطر بی کاری و بی روزگاری مجبور شده است که یا “جوار پخوی” و یا بوت رنگ کند و یا کراچی را تهیه و میوه و سبزی بفروشد.
 5. راننده تاکسی، مشاهدات خود را از برخورد نیروهای تالبان چنین می گفت: یک بار وی توسط تالبان بازجویی می شود و از وی پرسیده می شود که آیا مسافرین تان را که در فلان جا پایین کردی میشناختی؟ راننده می گوید: نه، آنگاه تالبان با ناراحتی می گوید: چرا کسی را که نمی شناسی در ماشینت سوار می کنی؟
 6. نیروهای تالبان هرکدام شان هم قاضی است و هم مجری قانون. در مواردی، تالبان شهروندان را با میله یا کنداق تفنگ به شدت تنبیه و مجازات می کند. زدن تالبان بسیار وحشیانه و خشن است و بسیاری بعد از ضرب و شتم تالبان معیوب گردیده است.
 7. افغانستان در تازه ترین رده بندی جهانی از نظر غمگینی و شاد بودن، با شکم گرسنه ضمن اینکه گرسنه ترین کشور دنیا بود، غمگین ترین کشور نیز شد.
 8. شهر آرا، یکی از مناطق دیدنی و تاریخی شهر کابل است. از چندین نفر درباره ساختمان زیبای آن که در حدود چند صد سال قدمت دارد پرسیده شد هیچ کدام درباره آن اطلاعی نداشتند. از یک نیروی تالبان پرسیده شد، وی هیچ گونه اطلاعاتی در باره آن نداشت. از یک داکتر پرسیده شد وی گفت نام آن شراره (شهر آرا) است.
 9. شایعه ها در سطح شهر کابل و سایر مناطق افغانستان حاکی از آن است که فعالیت و جلب و جذب داعش در کشور افزایش یافته است. داعش در اکثر ولایات افغانستان فعالیت دارد و به سربازان خود از پانصد تا هزاردلار پرداخت می کند. گفته می شود که سه گروه بیش از دیگران جذب داعش شده و می شود، یکی افراد فقیر و بیکار، دیگری نیروهای دولت ع و غ، سومی ناراضیان تالبان.
 10. طبق گزارش های که از سوی وزارت خارجه آمریکا منشتر شد، ثناء الله غفاری مشهور به شهاب المهاجر گارد خاص معاون اول ریاست جمهوری دولت پیشین، فرمانده فعی گروه داعش شاخه خراسان را در افغانستان به عهده دارد. این امر نشان می دهد که دولت غنی با داعش ارتباط داشته است.
 11. وزارت کشور تالبان اعلام داشت که قرار است به زودی یک شرکت استرالیایی برای تهیه دوا و پماد از حشیش و چرس در افغانستان یک کارخانه راه اندازی کند.
 12. در این زمان، آهنگ سرزمین من بعد از خواندن داود سرخوش، توسط آریانا سعید و یک خانم ایرانی نیز به خوانش گرفته شد و اشک خیلی ها را در آورد.
  چهار قوس هزار و چهار صد


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*