نقطه سرخط 87

نقطه سرخط 87

 1. همه فراوان شنیده ایم که در افغانستان معادن زیادی وجود دارد، اولین بار است که از زبان یک کارشناس شنیده می شود، استخراج معادن افغانستان اقتصادی نیست و بسیار هزینه بر است. در عین حال تا کنون کشورهای زیادی از جمله چین، روسیه و ایران با تالبان گفتگو کرده است که حاضر برای استخراج معادن افغانستان سرمایه گذاری کند. بدون شک سخن کارشناس در مورد همه معادن افغانستان درست نیست.
 2. از سوی نهاد امر به معروف و نهی از منکر تالبان، قرار است در ارزگان از همه ملاامامان جماعت امتحان قرائت نماز گرفته شود. ملاامامانی که در امتحان ناکام بماند از سوی تالبان مجازات خواهد شد.
 3. برای دومین بار است که از زمان حضور تالبان در کابل از خانواده های انتحاری تجلیل می شود. در این مراسم که دیروز در هوتل انترکانتیننتال کابل با حضور خانواده های انتحاری گرفته شده بود، به هر خانواده مبلغ ده هزار افغانی داده شد و به همه وعده داده شد که یک جای خانه نیز داده می شود. قابل یادآوری است که قبلا نیز در قندهار و سایر شهرها خانواده های شهدای دولت غنوی از خانه های دولتی اخراج و خانواده های انتحاری تالبان جایگزین گردیده بودند.
 4. چند روز است اکثر بانک های افغانستان یوسترن یونین را اجراء نمی کنند، امروز به بانک های اسلامی، عزیزی، غضنفر و بانک بین المللی افغانستان مراجعه شد، اما هیچکدام آن را اجرا نکرد.
 5. شخصی به نام محمد جواد در سال 2013 و 2014 مبلغ 171 دالر در بانک بین المللی افغانستان به حساب سپرده خود گذاشته بود و امروز برای دریافت آن به بانک مراجعه کرد و در حساب خود صرفا 56 دالر یافت که بقیه را بانک بصورت ماهانه قورت داده بود. قابل یادآوری است که تقریبا اکثر مکاتبات و آویزهای بانک در افغانستان به زبان انگلیسی است که در هنگام افتتاح حساب از شخص خواسته می شود اگر سواد دارد امضاء و اگر ندارد انگشت کند. هیچ کس نمی داند چه چیزی را امضاء می کند، اما در عمل به بانک حق می دهد که پول شان ماهانه از ذخیره شان کسر گردد.
 6. محمد جواد از بانک بین المللی در حوزه سه کابل عریضه می کند و برای تحویل عریضه چهار ساعت در صف می ایستد، اما سرانجام به ساعات تعطیلی برمی خورد و عریضه اش تسلیم مقامات حقوقی تالبان نمی گردد.
 7. تالبان با مردم در حوزه ها بسیار خشن و با تندی رفتار می کند و هیچ گونه سیستم دادرسی وجود ندارد، مراجعین ساعت ها برای یک کار کوچک در صف می ایستد و سرانجام وقتی نوبتش می رسد اغلب یا به نهار بر می خورد و یا به نماز. سخن منطقی کمتر گفته و شنیده می شود.
 8. عریضه ها همه به زبان پشتو نوشته می شود، نیروهای تالبان اغلب شان فارسی بلد نیست و به پشتو صحبت می کند، کارها بسیار به کندی و نامنظم انجام می شود. حوزه را شبیه مکتب خانه های قدیم می توان یافت که یک مولوی با لنگی سیاه و یا سفید خود بالای سرخی نشسته و بقیه یک یک نفر پیش شان می رود و کار شان یا انجام می شود و یا نمی شود.
 9. از حدود پانصد مکتب خصوصی که در کابل فعالیت داشت، اکنون در حدود صدتای آن تعطیل شده است و بقیه نیز یا نیمه تعطیل است و یا حال شان خیلی خراب است.
 10. تالبان چون اکثر شان در کابل بدون خانواده زندگی می کنند، لذا در همان اداراتی که وظیفه دارند و کار می کنند شب ها می خوابند.
 11. آگاهان امور اظهار کرده اند که قبلا تقریبا نصف عایدات افغانستان از گمرک ها بدست می آمد که حالا به حدود یک بیستم تقلیل یافته است.
 12. اگر اینگونه ادامه پیدا کند آغای خو ره افتده بگیر.
  شش قوس هزار و چهار صد


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*