نقطه سرخط 88

نقطه سرخط 88

 1. با آمدن تالبان در افغانستان تعداد زیادی از مردم، کشور را ترک کردند. از سرمرزهای افغانستان که به ایران و پاکستان ختم می شود، خبرهای ناگوار و ناراحت کننده از تجمع و ازدحام مردم شنیده می شود. مردم در هوای سرد، بدون امکانات منتظرند تا روزنه ی باز گردد و آنها بتوانند به خارج از کشور مسافرت کنند.
 2. برخی از مهاجران افغانستانی که کشور را ترک کرده در طول مسیر مهاجرت از افغانستان تا ایران و ترکیه بدست آدم ربایان می افتند و مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار می گیرند که کلیپ های آزار دهنده آن در فضای مجازی هم منتشر شده و می شوند.
 3. صفهای پاسپورت در داخل افغانستان بیش از حد شلوغ است، اگر امکان وجود داشته باشند همه مردم می خواهند پاسپورت بگیرند و سرزمین شان را ترک کنند. این در حالی است که فقط دو سه کشور سفارت خانه های شان در کابل فعال است، و هیچکدام آنها بصورت عادی و قانونی ویزا نمی دهد. ویزای ایران که بصورت قانونی هشتاد یورو است در حدود هفتصد دلار بصورت دلالی گیر می آید.
 4. صفهای تذکره برقی هم بسیار طولانی است. خیلی ها از صبح زود در صف تذکره می ایستند، و تا آخر وقت اداری در صف می مانند، اما کارش انجام نمی شوند و حتا نوبتش هم نمی آید.
 5. بسیاری از افراد مسلکی و کارشناس، کشور را ترک کرده و افراد جدید به جای آن استخدام شده است که کار را بلد نیست و باعث مشکلات در بخش های مختلف گردیده است.
 6. با آمدن نیروی تالبان کرونا از افغانستان گم شده است و یا مردم آن را فراموش کرده است. جدیدا در مساجد واکسن جانسون و استرازینکا تبلیغ و به مردم زده می شود، اما مراجعین بسیار کم اند.
 7. سه ماه است که کارمندان دولت حقوق دریافت نکرده و با وجودیکه تالبان اعلان کرده بود که حقوق سه ماهه آنها یکجا پرداخت می شوند، اما هنوز این کار صورت نگرفته است. گفته می شود ذخیره های شفاخانه ها و کلینیک ها در حال اتمام است. قابل یادآوری است که سیستم درمانی در افغانستان دولتی و رایگان است و قبلا اکثر هزینه های آن را کشورهای خارجی پرداخت می کرد.
 8. رئیس الوزرای افغانستان بعد از صد روز از به قدرت رسیدن تالبان سخنرانی صوتی کرد که واکنش های متفاوت در کشور داشت؛ برخی از آن بی نهایت راضی و برخی هم بی نهایت ناراضی اند. در مورد معیشت مردم که مشکل اساسی است رئیس الوزرا فرمود: رزق از جانب خداوند است و تالبان برای آن نیامده است که در کار خداوند دخالت کند. این تفکر در میان اکثر تالبان وجود دارد.
 9. بازار دعا و تعویذ در کابل گرم بود و اکنون گرم تر شده است. مردمی که هیچ راهی چاره برای درمان مشکل خود نمی بیند به سمت تعویذ، دعا و جادو رو می آورد، جالب است که حتی برخی از اساتید دانشگاه و برخی از تحصیلکرده گان دانشگاه و حوزه نیز در صف جادو و جنبل دیده شده است. البته زنان در این عرصه پیشگام تر است.
 10. کابل جمعیت دقیق شان معلوم نیست، اما گفته می شود این شهر در حدود شش الی هفت ملیون جمعیت را در خود جای داده است. جمعیت شیعیان بصورت مشخص معلوم نیست اما گفته می شود، بیش از نصف جمعیت کابل را شیعیان تشکیل می دهد که قسمت عمده شان در غرب کابل در دشت برچی زندگی می کنند.
 11. شیعیان در کابل در ده نقطه نماز جمعه برگزار می کنند که گفته می شود به جز در دو نقطه بقیه فاصله شرعی شان رعایت شده است. نماز جمعه شیعیان کابل عبارتند از:
  الف. نماز جمعه ده خدیداد، امام جمعه آن حجت الاسلام والمسلمین استاد حسین داد شریفی
  ب) نماز جمعه ده سبز به امامت حجت الاسلام والمسلمین سردار علی محسنی
  ج) نماز جمعه مسجد امام زمان واقع در منطقه خیرخانه به امامت حجت الاسلام والمسلمین صداقت
  د) نماز جمعه حسینیه عمومی قلعه فتح الله به امامت حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمد نقی افشار
  ه) نماز جمعه قلعه چه به امامت حجت الاسلام والمسلمین سید جعفری به سمت لوگر
  و) نماز جمعه مدینه العلم مربوط مرحوم آیت الله تقدسی به امامت حجج اسلام آقایان عبدالاحد فیاض، نورعلی فهیمی و روحانی
  ز) نماز جمعه مصلی ابا صالح به امامت حجت الاسلام والمسلمین قدیر عالمی
  ح) نماز جمعه مصلی ولی عصر به امامت حجت الاسلام والمسلمین اسماعیل زاهدی
  ط) نماز جمعه مصلی محمدیه جنوب شهر کابل به امامت حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا مظفر
  ی) نماز جمعه افشار به امامت حجت الاسلام والمسلمین سید گل آغا توکلی
  قابل یادآوری است که اکثر خطبای نماز جمعه تحصیل کرده حوزه علمیه کابل می باشند.
  نوت: عکس ها مربوط تابلوی دعا و دم کردن، صف طولانی تذکره و… می باشد.
  هشت قوس هزاره و چهار صد


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*