نقطه سرخط ۸۹

نقطه سرخط ۸۹
۱. بعد از آمدن تالبان امنیت شاهراه کابل غزنی و غزنی جاغوری فوق العاده بهتر شده است. تالبان از هر موتر تیزرفتار هفتاد افغانی دریافت میکند، در گذشته کسی از موتر کوچک پول نمیگرفت.
۲. تالبان از کابل در حدود سی کیلومتر به سمت غزنی جاده را از نو اسفالت کرده است و در حدود بیست کیلومتر دیگر را داغ گیری نموده است. موترهای تیزرفتار تنها نقطه ی را که میتواند با سرعت صد کیلومتر در ساعت براند، همین محدوده است. در بقیه مناطق موتر از چهل کیلومتر در ساعت بیشتر نمی تواند سرعت بگیرد به خاطر خرابی راه.
۳. غزنی همچنان بیر و بار است، حضور خانم ها هم در شهر مانند گذشته است بجز اینکه پوشش خانم ها بیشتر از کابل تغییر کرده و در مناطق روضه و جاده کمونیزم شکسته هیچ خانم بدون برقع دیده نشد.
۴. این روزها، مکاتب دولتی با دل شکسته و انگیزه نیم دم امتحان پایان سال تحصیلی را برگزار میکنند.
۵. البته امتحانات نهایی دوره ابتدائیه پایان یافته و در بسیاری از مکاتب جاغوری نمرات اعلان و درِ مکاتب تا سال تحصیلی جدید بسته شد.
۶. دشت قرباغ که قبلا به دشت وحشت شهرت داشت و مسافرین در روز کلمه گویان از این دشت عبور و مرور میکردند، اکنون در شب بدون واهمه تردد میکنند.
۷. هوای جاغوری روزها آفتابی و گرم است اما شبها کمی سرد است. جالب است که امکانات گرمایشی در جاغوری بیشتر از کابل است.
۸. سالهای قبل در این ایام سال برف منطقه جاغوری را سفید پوش میکرد، اما امسال هنوز از برف و بارش در جاغوری خبری نیست.
۹. روز پنجشنبه آمر امر به معروف و نهی از منکر جاغوری همه علمای جاغوری را در مرکز دعوت کرده تا درباره مسائل دینی و اسلامی هدایات لازم را به ملاامامان بیان کنند.
۱۰. چغول های جاغوری همچنان در حال جغولند و روز به روز بر تعداد شان افزوده میشوند.
۱۱. صفهای طولانی برای گرفتن پاسپورت در غزنی دیده میشود که مردم همه دوست دارند پاسپورت بگیرند حال فرق نمیکنند نیاز داشته باشند یا نه، داشته بکار آیند.
عکسها، دروازه غزنی، جاده اصلی غزنی، نامه امر به معروف و نهی از منکر به علما و خانه محقرانه پدر جان. صف طولانی پاسپورت در ساعات پایانی اداری در غزنی.
ده قوس هزارو چارصدپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*