نقطه سرخط ۹۱

نقطه سرخط ۹۱
۱. هوای امروز جاغوری ابری است، امروز افراد زیادی را دیدم که با ریش های بلند در سنین مختلف و اکثر موی سفیدان برای فاتحه و عرض تسلیت خدمت پدر جان و کاکایم آمده بودند.
۲. فقر و نگرانی در چهره های مردم مشاهده میشود. چیزی که اکثر مردم را شبیه هم ساخته کت های گرم لیلامی است که شاه و گدا توان خرید آن را دارد و با صد افغانی قادر است کت زمستانی گرم را به تن نمایند.
۳. اتهام طرفداری از فاطمیون، اتهام جدیدی است که از سوی استخبارات تالبان به تعدادی از مردم در جاغوری زده میشود و دکاندار و غریبکار به این اتهام بازداشت میشود.(تاکنون صرفا دو نفر به این اتهام دستگیر شده که فعلا با قید ضمانت آزاد گردیده است).
۴. دیروز پنجشنبه، از سوی مولوی مزمل مدیریت امر به معروف و مولوی منصور مدیریت معارف جاغوری همه ملاامامان و روحانیون جاغوری در مرکز فراخوانده شده بودند و یک برگه ده ماده ی از ماده نود تا صد، در میان ملاامامان توزیع و صحبت های زیر در آنجا مطرح گردید:
الف) قریه داران موظفند معتادان قریه خود را به ولسوالی جهت تداوی معرفی کنند.
ب) همه روحانیون تلاش کنند، مدارس دینی را در کنار معارف فعال سازند.
ج) امامان جماعت لازم است به مردم کلمه طیبه و معنای آن را آموزش دهند و قرائت شان پرسیده و آموزش داده شوند.
د) در زمستان لازم است، روحانیون فعالیت دینی شان را بیشتر نمایند.
مولوی مزمل در بخش از سخنان خود بیان داشت که در زمان پیامبر دانشگاه و مکتب وجود نداشته است. اکنون جای تاسف است که در جاغوری بیش از صد مکتب وجود دارد، در حالیکه فقط پنج مدرسه دینی در تمام جاغوری فعال است و طلاب دینی بسیار تعداد شان کم است.
مردم جاغوری به مسائل دینی خود آشنایی ندارند و در مسیر راه از یکی از محصلان نام پیامبر را پرسیدم در پاسخ گفت امام جعفر صادق.
ه) درباره روزه، نماز و اهمیت نماز تراویح، زکات، حج و سایر واجبات و آداب اسلامی لازم است برای مردم صحبت شوند.
۵. در پایان جلسه رساله نموداری آیت الله فیاض از سوی امام جمعه مرکز در میان علما توزیع و از آنها خواسته شد تا در زمستان از این کتاب برای کلاس های احکام استفاده شوند.
دوازده قوس هزار و چارصدپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*