نقطه سرخط 93

نقطه سرخط 93

 1. هیچ وقت آسمان افغانستان اینقدر ساکت و آرام نبوده است. هوا پیما و هلیکوپتر به ندرت در آسمان افغانستان دیده می شود.
 2. امسال تا کنون بارندگی در کشور صورت نگرفته و این امر بر نگرانی مردم افزوده است. مردم با بی آبی بی سابقه مواجه است و اگر زمستان امسال بارندگی نکند، مردم قطعا برای آب آشامیدن خود دچار مشکل خواهد شد. پارو ها باد کرده و فروخته نمیشود. عکس را ببینید لطفا.
 3. ولسوال ناور در سخنرانی خود گفته است: من تا بهار را در خدمت شما هستم و بهار اعضاء کابینه ولسوالی از خود شما مردم انتخاب خواهد شد.
 4. تالبان از مناطق ناور، مالستان و جاغوری برای سوخت زمستانی خود خانه یک سیر چوب و یا قیمت آن را جمع کرده است.
 5. گفته می شود شخصی در جاغوری هزار افغانی به عنوان زکات به تالبان داده بود و آنگاه با دوستان خود گفته بود که هزار افغانی را در آب انداختم. تالبان وقتی از این جریان خبر می شود، به شدت وی را تنبیه می کند.
 6. ولسوالی جاغوری از مردم جاغوری خواسته است تا شصت نفر نظامی به ولسوالی معرفی کند. به این افراد لباس، اسلحه و کفش داده می شود، اما معاشی در کار نیست. برخی از موی سفیدان جاغوری که قبلا هم با تالبان همکاری داشته است، مردم را تشویق می کند که از این فرصت استفاده کرده و به تالبان بپویندند اما مردم علاقه مند به این کار نیست.
 7. تقریبا در همه ولسوالی های هزاره نشین، ولسوال ها آدم های معتدل و آرام است اما قمندان ها بسیار خشن و زور گو می باشند. در میان مردم شایع شده است که ولسوال ها از مردم درانی و از شاخه معتدل تالبان است، اما قمندان ها از شاخه غلزایی و از شبکه حقانی است.
 8. پول افغانی که تا کنون معجزه کرده بود و ارزش خود را در برابر دالر و سایر ارزهای خارجی حفظ کرده بود، اکنون بصورت بی سابقه در حال سقوط است و یک دالر بیش از صد افغانی گردیده است.
 9. ویسترن یونین به دلایل نامعلوم خدماتش در افغانستان قطع گردیده است و کسانی که از خارج از طریق ویسترن یونین برای اقارب خود در طی دو هفته اخیر پول حواله کرده است قادر به دریافت آن نشده است.
 10. موزه ملی افغانستان که در سرک دارالامان کابل موقعیت دارد، اکنون بعد از سه ماه وقفه دوباره آغاز به کار کرده است و به روی تماشاگران باز شده است. البته مردم به ندرت به تماشای آن می روند.
 11. بازار لیلامی در افغانستان داغ است و این خود یک نعمت بزرگ برای فقرا است که با پول کم می توانند اجناس خوبی لیلامی خریداری کند. از یک جهت می توان گفت که افغانستان کشور لیلامی است، از موتر گرفته تا لباس، موبایل، کامپیوتر و… که همه اش دست دوم است و مردم از آن استفاده می کنند.
 12. وضع کار و بار همچنان خراب است و بانک ها همچنان فعالیتش محدود است، کسانی که حساب های دالری داشته است پول خود را به آسانی نمی توانند بگیرند، اما کسانی که حساب افغانی داشته است می تواند هفته وار سی هزار افغانی را به فاصله دو روز دریافت کنند.
  هفده قوس هزاره و چهار صد


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*