نقطه سرخط 94

نقطه سرخط 94

 1. باسرد شدن هوا و نزدیک شدن زمستان، در این روزها هوای کابل بی نهایت آلوده شده است، مردم به خاطر فقر و مشکلات اقتصادی، امسال بیشتر از هر سال دیگر برای گرم کردن خانه های خود از پلاستیک و ضایعات استفاده می کنند و این امر باعث شده است که هوای کابل شب و روز تاریک و دودی گردد. این در حالی است که هنوز بسیاری از مردم بخاری های خود را روشن نکرده است.
 2. سقوط پول افغانی شتابی بیشتری گرفته است و تا 114 هم رسیده است که این امر مردم را بیشتر نگران کرده و در این میان صرافی ها، سرای شاهزاده و تجارها بیشتر احساس نگرانی می کنند. گفته می شود در پی سقوط پول افغانی دیروز سرای شاهزاده برای ساعاتی بسته شد.
 3. مالستان و اجرستان که با آمدن تالبان جزء ولایت دایکندی شده بود، بعد از شکایات مکرر مردم و پی گیری موی سفیدان، دوباره این ولسوالی ها به غزنی برگردانده شد. در پی این تصمیم ولسوال های دو ولسوالی نیز تبدیل شد و تمام سربرگ ها هم در حال عوض شدن است.
 4. در مالستان هم مانند سایر ولسوالی های هزارستان از قبیل جاغوری و ناهور بخش قضا و محکمه فعال نیست. مردم این ولسوالی ها مجبور است برای پی گیری کارهای حقوقی و قضایی خود یا به بازار صداقت و یا به اجرستان و یا به گیلان مراجعه کنند.
 5. در جاغوری چند روز قبل یکی از صراف ها به نام ظاهر از سبزچوب توسط دزدان مسلح اختطاف شده و تا سر حد مرگ مورد ضرب و شتم قرار گرفته و پولهای شان دزدی و خودش در کنار دریای سنگماشه به حالت کما رها گردیده است. قمندان امنیه در جریان قرار می گیرد اما سرانجام مردم محل ظاهر را از لب دریا پیدا و به شفاخانه منتقل می کند.
 6. گفتگو و مذاکره میان موی سفیدان اوغو و آزره درجاغوری چندمین بار است که برگزار گردیده و درباره اموال گم شده مردم رسنه در جنگ سال 97 مذاکره صورت می گیرد اما هنوز نتیجه مشخص نداشته است. این جنگ که با تهاجم تالبان شروع شده بود و افراد زیادی از مردم جاغوری کشته شد و تعدادی زیادی خانه های خود را ترک کرد، اکنون با آمدن تالبان دعواهای حقوقی آن تازه شروع شده وادامه دارد.
 7. مردم در کابل همچنان از بی کاری و بی پولی می نالند. دکان ها باز است، مردم در بازار مثل گذشته در حال تردد است اما کسی چیزی نمی خرد و یا توان خرید را ندارند.
 8. برق در کابل مانند گذشته نامنظم است.
 9. درس های دانشگاه های خصوصی همچنان ادامه دارد. برخی از صنف ها که بصورت تلفیقی برگزار می گردد، شاگر زیاد دارد اما در برخی از صنف ها فقط یک یا دو نفر حضور پیدا می کنند.
 10. در این روزها کتاب، کتابخانه، مکتب، دانشگاه و بصورت کلی علم و فرهنگ و قلم و کتابچه بازارش بی نهایت کساد است.
  ۱۱. دفتر آیت الله فیاض دام ظله درمیان نیازمندان ولایت لوگر اعم از شیعه و سنی کمک های خود را توزیع کردند.
  ۱۲. در این روزها همچنان شلوغ ترین صف ها در افغانستان صف پاسپورت و بانک است. مردم برای گرفتن نوبت شب در صف میاستند.
  بیست و دو قوس هزار و چهار صد


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*