نقطه سرخط 95

نقطه سرخط 95

 1. با آمدن برف در کابل، هوای کابل سرد تر و آلودگی آن بیشتر گردید. امسال بصورت استثنایی به خاطر فقر و بیکاری افراد زیادی توان گرم کردن خانه های خود را ندارند.
 2. گفته می شود تالبان در کابل از مردم خواسته است تا برای دودکش های منازل خود فیلتر تهیه کند، قیمت یک فیلتر ترکیه ای از هشتصد تا هزار و پانصد افغانی است، اما جالب است که قیمت یک فیلتر افغانستانی در حدود شصت برابر قیمت فیلتر ترکیه ای یعنی در حدود شصت هزار افغانی است.
 3. در حوزه سیزدهم کابل اکثر سربازان و حتی برخی از افسران و صاحب منصبان تالبان با چپلی و بدون جوراب شب و روز در حال گشت زنی است و آنها در برابر سردی هوا بسیار مقاومتر از سایر مردم است.
 4. دلالی ویزای ایران و پاکستان یکی از مشاغل پرسود در کشور گردیده است که با آمدن تالبان رونق بیشتر گرفته و برای هر ویزای ایران از سی هزار تا شصت هزار افغانی گرفته می شود که بخش کم آن را دلال ها و بخش زیادی آن را سفارت می گیرند. شاهدان عینی از مرز اسلام قلعه و نیم روز گزارش داده اند که مرز بسیار شلوغ است و صدها نفر در صف منتظر دخولی و خروجی است.
 5. برای گرفتن پاسپورت، مردم در شهرهای مختلف بی نهایت شلوغ کرده و برخی سر شب برای گرفتن نوبت صف می گیرند، شب را در سرما میان نایلون سپری می کند تا صبح بتواند یک بخش از کار پاسپورت را انجام دهد. در غزنی در حدود هزار نفر صف می گیرند اما فقط کار دو صد نفر اجراء می شود. قرار است از فردا روند توزیع پاسپورت در کابل هم شروع شود که از سوی ریاست پاسپورت اعلام شده است روز پنجشنبه مخصوص مجاهدین است و سایر مردم در این روز مراجعه نکنند.
 6. در این روزها دوستانی زیادی را به خاطر ریش بلند شان نمی توان درست شناخت. مردم اعم از زن و مرد بعد از آمدن تالبان ظاهر خود را تغییر داده و بیشتر مطابق دلخواه تالبان کرده است.
 7. مکاتب دولتی عملا در اکثر مناطق امتحان های شان پایان یافته و تا سال تحصیلی دیگر به استقبال تعطیلات زمستانی رفته است. امسال کورس های زمستانی نیز بسیار کم رونق است.
 8. در جلو نانوایی ها صف های زیادی از نیازمندان دیده می شوند که منتظرند شاید خیری پیدا شود و برای آنها یک نان نذر بدهد.
 9. گفته می شود توزیع کمک ها، در اکثر مناطق همراه با پارتی بازی است. بسیاری از افراد مستحق و آبرو دار از دریافت کمک محروم می گردد.
 10. قیمت یک کیلو گاز 95 افغانی، یک کیلو پرتقال پاکستانی 50 افغانی، یک نان 10 افغانی، است.
 11. هفته گذشته یک جلسه مهم در شهرک حاج نبی برگزار گردید که در آن از همه آدرس های مردم هزاره و شیعه در یک جا جمع شده بود و از نهادهای مختلف نماینده معرفی شد و تشکلی ایجاد گردید تا کارهای مهم مردم هزاره و شیعه از یک آدرس پی گیری و خواسته های مردم بصورت منطقی مطرح گردد.
 12. روز جمعه در دشت برچی تدابیر شدید امنیتی بر قرار بود که بی سابقه بود. گفته می شود چند نفر در روز جمعه در دشت برچی نزدیک شفاخانه محمد علی جناح دستگیر گردید که احتمالا قصد انتحار و انفجار را داشته است.
 13. در این اواخر شیشه های نوری و کابل های برق و حتی سطل های اشغالی از سطح شهر و پشت بام های مردم دزدی می شود.
 14. در منطقه داش ها در روز هفته گذشته یک نفر که خانه اش را تازه فروخته بود توسط سارقان مسلح در روز روشن کشته و پولش به سرقت رفته بود.
  بیست و هفت نه هزار و چهار صد.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*