نقطه سرخط 97

نقطه سرخط 97

 1. امروز چهارمین نشست مشورتی در مورد مسائل جاری کشور از سوی شورای علمای شیعه افغانستان در سالن اجتماعات مدرسه علمیه رسالت برگزار گردید. در این نشست شخصیت های مهم شیعه، نمایندگان دفاتر مراجع، نمایندگان احزاب، برخی از نمایندگان مرحوم پارلمان و اساتید دانشگاه اعم از زن و مرد حضور داشتند.
 2. در این جلسه آیت الله صالحی مدرس رئیس شورای علمای شیعه سخنرانی کرد و مطالب مهمی را یادآوری نمود. آیت الله شیخ زاده و استاد اکبری از جمله دیگر سخنرانان جلسه بود، حجج اسلام آقایان عالمی بلخی، داکتر عبدالعلی محمدی، سید جوادی بلخابی، ناطقی کیو، خانم کاظمی، خانم حسینی و … نیز بصورت مختصر صحبت کردند و در مجموع به جز سخنرانان اصلی برای بیست و یک نفر هر کدام سه دقیقه وقت داده شد تا خلاصه پیشنهادات خود را درباره مسوده بیان کند.
 3. صحبت های ارائه شده در این نشست را می توان در سه بخش دسته بندی کرد:
  دسته اول) در باره مطالبات جامعه شیعه از دولت فعلی بود، که در این باره یک مسوده نیز تحت عنوان” مسوده مطالبات و دیدگاه های جامعه شیعه افغانستان” در قالب سه بند و در نوزده ماده تدوین یافته بود:
  بند الف) مسوده مربوط همه مردم افغانستان بود، اما بند ب و ج مخصوص مطالبات شیعیان از تالبان بود.
  دسته ی دوم) صحبت های تکمیلی و پیشنهادات درباره مسوده مذکور بود.
  و دسته سوم، صحبت های تایید آمیز به طرفداری از تالبان بود که عمدتا از سوی سید جوادی بلخابی، مولوی مرتضی، و یک نفر دیگر ایراد شد که این ها اکنون همراه تالبان به نمایندگی از جامعه تشیع کار می کنند.
 4. در این جلسه حضور خانم ها هم چشمگیر بود و برخی از خانم ها، درباره حقوق زنان صحبت کرد و از تالبان خواست تا در این مورد توجه جدی نمایند و حقوق آنها را از جمله زمینه تحصیل، فعالیت و کار را برای آنها فراهم کنند. همچنین خانم ها از شورای علما خواست تا در باره حقوق زنان در مسوده خود یک ماده جداگانه و مستقل اضافه کند، که در نهایت مورد تصویب قرار گرفت.
 5. این نشست در روز شش جدی برگزار گردیده بود، اما درباره شش جدی روزی که شوروی سابق در افغانستان تجاوز کرده بود صحبتی خاصی نشد.
 6. این نشست حواشی های نیز داشت که یکی از حواشی مهم آن صحبت حاج آقای شیخ زاده بود. ایشان در بخش از صحبت خود از شیعیان چون سادات، خلیلی، هراتی، قندهاری، بلخی، مزاری و… نام برد، که یکی از مستمعان گفت: از هزاره هم نام ببرید، آنگاه آقای شیخ زاده واکنش نشان داد و گفت: شما هم سالها از اینها نام نبردید. این جر و بحث همچنان ادامه یافت و موضع گیری تند آقای شیخ زاده بسیار غیر منصفانه و غیر منطقی بود که تعداد از علما از جمله حجت الاسلام افضلی، استاد اکبری و استاد عالمی بلخی خواست آن را توجیه کند که بدنه اصلی شیعه هزاره است، اما آقای شیخ زاده دوباره بلند شد و گفت: شما سالها از سادات و… نام نبردید.
 7. در پایان نشست، مسوده مطالبات شیعیان توسط حجت الاسلام والمسلمین سید عالمی بلخی قرائت و با تکبیر حضار مورد تایید قرار گرفت.
 8. در این جلسه مصوب شد که یک کمیسیون جهت پی گیری مطالبات جامعه شیعه ایجاد گردد تا خواسته های مطرح شده در مسوده را تعقیب کند.
 9. مهمترین خواسته های مطرح شده در مسوده عبارت بودند از: تدوین قانون اساسی مورد پذیرش همه مردم افغانستان، ایجاد حکومت فراگیر و همه شمول، رسمیت مذهب جعفری، زمینه تحصیل رایگان تا مقطع لیسانس برای همه اعم از زنان و مردان، بازسازی کشور، استفاده از همه افراد توانمند کشور از همه اقوام و مذاهب، تلاش برای از بین بردن فقر، حل معضل کوچی ها و انکشاف متوازن.
 10. جلسه از سوی چندین رسانه از جمله تلویزیون تمدن پوشش خبری داده شد.
  شش جدی هزار و چهار صد


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*