نقطه سرخط 99

نقطه سرخط 99

 1. با آمدن تالبان، پرچم افغانستان برای چندمین بار تغییر کرد و رنگ سفید به خود گرفت. اکنون در هیچ جای کشور پرچم سه رنگ قبلی دیده نمی شود. لوگوی تلویزیون ملی هم رنگش سفید گردیده است.
 2. با آمدن تالبان دیگر سرود ملی افغانستان شنیده نمی شود. البته تالبان نیز سرود دیگری را برای افغانستان نساخته است.
 3. تذکروه و پاسپورت همچنان با آرم و مشخصات گذشته (دوران اشرف غنی و کرزی) در میان مردم توزیع می گردد. البته گرفتن هر دوی آن بسیار سخت است.
 4. با آمدن تالبان مراکز تحقیقات در دانشگاه های خصوصی بسته و فعالیت خود را متوقف کرده است. قبلا از سوی برخی از دانشگاه های خصوصی مجلات، فصل نامه های علمی، کتاب های درسی و علمی منتشر می شد، اما اکنون به دلیل مشکلات مالی و مهاجرت محققان و مترجمان، همه فعالیت های تحقیقاتی در کشور متوقف شده است.
 5. کتاب خانه ها در تمام افغانستان و از جمله درکابل رونق قبلی خود را از دست داده است و اکنون تعداد محدودی مراجعه کننده دارد. در غرب کابل دو کتابخانه بسیار مهم وجود دارد به نام های کتابخانه عمومی دارالقرآن و کتاب خانه عمومی اهل بیت. کتابخانه اهل بیت به همت حجت الاسلام والمسلین استاد رحمانی ایزدری از پول شخصی تاسیس و راه اندازی شده است و بیش از صد هزار جلد کتاب در رشته های مختلف را در خود جای داده است. کتاب خانه دارالقرآن به همت حجت الاسلام والمسلمین الحاج محقق ورسی تاسیس و راه اندازی شده است که اکنون این کتاب خانه بیش از صد و پنجاه هزار جلد کتاب ثبت شده دارد.
 6. کتاب خانه دارالقرآن در حدود ده هزار نفر عضو دارد و دارای دو مخزن کتاب و دو سالن مطالعه برای خواهران و برادران است، اما با تحولات جدید دیگر همه سالن های مطالعه آن بسته و خدمات کتاب خانه بسیار محدود گردیده است.
 7. کتابخانه دارالقرآن در حدود ده هزار جلد کتاب خود را از دست داده است و اکثر آنها را دو قشر اساتید و روحانیون به عنوان امانت برده و دیگر بر نگردانده است. البته به گفته کتابدار کتابخانه در طی چهار ماه که تالبان حاکم شده است، تحصیلکرده های زیادی که خود وطن را ترک کرده، کتابهایش را به کتابخانه دارالقرآن هدیه کرده است.
 8. در ناحیه ششم کابل، ریاست کتاب خانه عامه در یک اتاق کوچک است که با آمدن نظام جدید، دروازه این ریاست نیز بسته شده است.
 9. در منطقه جنده و تنگی امروز موتر و موتور به شدت بازرسی می شد و تلاشی بسیار سخت وجود داشته است.
 10. گفته می شود، استاد دانش همراه با خانواده به کشور نیوزلند پناهنده شده است و استاد خلیلی هم به فرانسه پناهنده شده است و دیشب بصورت آنلاین با هواداران خود صحبت کرده است.
  ۱۱. خبر خوش اینکه پل تایلوم بابه در ولسوالی جاغوری به همت مردم تکمیل شد.
  نه جدی هزار و چهارصد


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*