نقطه سرخط 101

نقطه سرخط 101

 1. سال نو میلادی فرا رسید و سال 2021به عنوان بدترین سال برای مردم افغانستان گذشت. با آمدن تالبان جنگ در افغانستان پایان یافت و امنیت کشور بهتر شد، اما بیکاری و فقر در تاریخ کشور بی سابقه است.
 2. هر روز که از حکومت تالبان می گذرد، گروه امر به معروف و نهی از منکر تالبان فعال تر می شود و قوانین سخت گیرانه تری را اعمال و اجرا می کنند. به تازگی چک پاین های در سطح کشور دیده می شود که از سوی وزارت امر به معروف است و صرفا برای چک کردن ریش مردان و حجاب زنان راه اندازی شده است. برخی از تالبان به ریش تراشان گفته است که: ریش تراشی شما چون شمشیری است که در قلب رسول مبارک فرود می آید.
 3. از سوی وزارت امر به معروف تالبان همچنین بخش نامه شده است که لازم است زنان در مسافرت های بیش از 45 کیلومتر همراه محرم خود سفر کند و تنها حق مسافرت را ندارد. این امر برای محصلان و افراد که محرم ندارد و محرم شان در جنگ کشته شده است، بسیار مشکل ساز شده و زمینه دروغ و حرام بیشتر را فراهم می سازد.
 4. در یکی از دانشگاه های خصوصی که از سوی مردم هزاره اداره می شود، یکی از محصلان پشتون همراه با دوستانش بصورت گروهی، همکلاسی هزاره خود را مورد لت و کوپ قرار داده و بعد از آن وی را تهدید می کند که اگر بار دیگر در دانشگاه بیاید او را خواهد کشت. علت درگیری ایجاد بی نظمی و اختلال از سوی محصل پشتون در خلال درس و تذکر محصل هزاره بوده است که برای محصل پشتون گران تمام می شود و در ساعت تفریح همکلاسی خود را با همدستی دوستانش مورد لت و کوپ قرار می دهد.
 5. هوای کابل به شدت آلوده است که حتی در روز روشن هم انسان دید کامل ندارد. البته تالبان با جدیت از بلند منزل ها خواسته است که برای کنترل آلودگی حتما برای بخاری ها و مرکز گرمی های خود فیلتر نصب کند. قیمت فیلتر در حدود هزار دالر است.
 6. دفتر آیت الله فیاض در سلسله کمک های خود برای دومین بار در شهر پلخمری از شهرهای شمال افغانستان در میان نیازمندان کمک توزیع کرد.
 7. آیت الله شیخ محمد اسحاق فیاض از جمله 500 شخصیت تاثیر گذار جهان اسلام معرفی شده است این خبر را سایت شفقنا در بخش افغانستان منتشر کرده است که یک خبر خوش است.
 8. افغانستان انترنشنال، خبر دروغی را چند روز پیش نشر کرد که در دشت برچی چند نفر تالب از سوی گروه فاطمیون کشته شده است. این یک خبر دروغ است و فاطمیون هیچ گونه فعالیتی در افغانستان ندارد. حال ممکن است برای کشتن هزاره ها توطئه جدیدی راه اندازی شود و چند تالب در جای دیگر کشته و جسدش در برچی انداخته شود و آنگاه مردم بی گناه برچی متهم گردد.
 9. برفباری، امروز در کابل از صبح زود تا کنون برفباری است و مردم از این جهت بسیار خوش حال است و نوع برف از نوع تر برف است. در دایکندی، جاغوری و مالستان نیز برفباری است.
 10. در بابه از سوی انجمن حمایت از اطفال کورس های مختلف از جمله کورس کامپیوتر شروع است که برای افراد بی بضاعت این کورس رایگان است.
 11. گفته می شود که در برخی از مساجد شمال کشور، برای حضور در نماز جماعت حاضری ترتیب داده شده است که اگر کسی غایب باشد، یا باید عذر موجه داشته باشد و اجازه بگیرد و الا مشمول پرداخت جریمه می گردد.
 12. عکس مادری که در مرز ایران و ترکیه در روز اول سال 2022 قربانی سرما شد و لباس گرم خود را به تن فرزندان خود داد و خود جان باخت، باعث تاثر شدید مردم گردید و در شبکه های اجتماعی فراوان دست به دست می گردد.
  سیزده ده هزار و چهار صد


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*