نقطه سرخط 102

نقطه سرخط 102

 1. امسال مراسم شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها پر شور تر از سالهای قبل در کابل و سایر کلان شهرهای کشور و حتی در روستاها و قصبات برگزار گردید. قابل یادآوری است که مراسم حضرت فاطمه زهرا مطابق هر دو روایت بر گزار شد و در دفاتر مراجع آیات نیز از یک تا سه روز مراسم سوگواری برگزار گردید.
 2. گفته می شود که در افغانستان یک هزار و چهار صد معدن وجود دارد که اکنون تالبان تلاش دارند، بهره برداری و استخراج معادن چون لاجورد و زمرد را به داوطلبی سپرده و از آن برای حل مشکلات اقتصادی کشور استفاده کنند. همچنین تالبان تلاش دارند در مرز ایران و افغانستان یک بازار مشترک ایجاد و خط راه آهن آسیایی میانه را نیز به تورخم وصل کند.
 3. در پی بارش برف و باران در اکثر نقاط مختلف افغانستان تا کنون یازده نفر کشته، و صدها نفر زخمی گردیده و آسیب دیده است. تعداد زیادی از عابران در کابل به خاطر یخ زدگی معابر لغزیده و آسیب دیده است، اما این نوع آسیب دیدگی در افغانستان یک امر عادی است و هیچ رسانه ی درباره آن گزارش تهیه نمی کند. قابل یادآوری است که در افغانستان درس های دانشگاه های خصوصی نیز حتی در روز های بارندگی و روزهای سرد که درجه حرارت سه تا چهار درجه زیر صفر بود، نیز تعطیل نشدند.
 4. مولوی عبدالظاهر یکی از مجاهدان امارت، در سخنرانی خود در اجتماعی علمای بغلان که از تلوزیزیون ملی نیز بصورت مکرر پخش شد، اظهار داشت که ما اکنون در میان خود هستیم و باید آزادانه سخن گفته و اهداف خود را بیان داریم که ما باید فاتح قدس، مکه و ایغور گردیم. اکنون در مکه افراد فاسق و فاسد قرار دارد که ما و شما لازم است آنجا را فتح کنیم.
 5. گفته می شود که یکی از سرمایه داران مردم هزاره هزینه دو حوزه امنیتی را در شهر کابل پرداخت می کند و در مقابل، حوزه های مذکور نیز با آن سرمایه دار همکاری دارند، البته همین سرمایه دار در نظام قبلی نیز همین کار را انجام می داده است.
 6. در مناطق مختلف هزاره جات میزان برف باری در طی هفته گذشته از سی و پنج سانتی در جاغوری، پنجاه سانتی در مالستان و در حدود هفتاد سانتی در بامیان و… متفاوت گزارش شده است. با آمدن برف سنگین در برخی از مناطق هزاره جات راه مسدود گردیده است.
 7. طبق برخی از گزارش ها، مولوی مهدی از قمندانهای هزاره در میان طالبان در صفحات شمال، قرار است یک مدرسه دینی برای خواهران درست کند و در طی هفته گذشته رسما زمین آن را خریداری کرده و تهداب آن را گذاشته است.
 8. قرار بود امروز هفدهم جدی، از سوی دانشگاه جامعه المصطفی در کابل برای تحصیل در ایران، کنکور ماستری و دکتری برگزار گردد، اما گفته می شود وزارت تحصیلات عالی افغانستان مانع آن شده و امروز کنکور برگزار نگردید.
 9. همانگونه که همه اطلاع دارید، با آمدن تالبان یک انقلاب تمام عیار در افغانستان اتفاق افتاد، قانون اساسی کشور و سایر قوانین نافذه لغو شد، برخی از وزارت خانه ها حذف و وزارت امر به معروف و نهی از منکر از وزارت خانه های مهم تالبان افزوده شد. پاسپورت و تذکره هنوز با آرم و نشان جمهوریت توزیع می شود هرچند گیر آوردن آن بسیار سخت و دشوار است.
 10. بعد از فروپاشی نظام قبلی، اکنون مردم هزاره تلاش دارند تا یک محور مشترک و کلان به وجود بیاورد و داعیه هام مهم مردم هزاره را در شرایط کنونی مطرح سازد. تا کنون چندین جلسه با محوریت شورای علمای شیعه، آیت الله واعظ زاده، دکتر جعفر مهدوی، اسدالله سعادتی و… برگزار گردیده است.
 11. تالبان از فرشگاه های لباس خواسته تا سر و برجستگی مانکن های زنانه را به خاطر عدم تحریک و فساد از بین ببرند.
 12. نیروهای تالبان تلاش دارند تا استفاده از ابزارهای جنگی و ادوات نظامی پیشرفته باقی مانده از آمریکا و نظام قبلی را فرا بگیرند و به این منظور در پادگان ها، دوره های آموزشی کوتاه مدت برگزار می کند، برای یادگیری خلبانی چرخبال، یک چرخبال سقوط و چند نفر کشته شدند.
  هفده جدی هزار و چهار صد


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*