نقطه سرخط 103

نقطه سرخط 103

 1. بنیاد حضرت آیت الله العظمی فیاض، برای سومین و چهارمین بار در مناطق مختلف کشور از جمله به سمت شمال، مرکز، شهر غزنی و سایر شهرها بسته های حمایتی خود را که شامل آرد، مواد سوختی و روغن بوده در میان نیازمندان توزیع کرده است. قابل یادآوری است که در برخی از شهرها بسته های حمایتی در میان مستحقان برادران اهل سنت نیز توزیع شده است.
 2. نمایندگانی از سوی استخبارات تالبان، در دفاتر مراجع در کابل آمده و از نزدیک فعالیت های آنها را مورد بررسی قرار داده است و توضیحات لازم از فعالیت آنها را خواسته و خواهان ارتباط و همکاری مداوم گردیده است. قابل یادآوری است که این بازدید در یک فضای دوستانه همراه با احترام متقابل صورت گرفته است.
 3. گفته می شود، کتابخانه عمومی دارالقرآن با بیش از یک صد و پنجاه هزار جلد کتاب ثبت شده و هزاران جلد کتاب بدون ثبت بزرگترین کتاب خانه کشور محسوب می گردد. اما متاسفانه مراجعه کننده گان همه کتابخانه ها بسیار کم شده است و انگیزه برای خواندن کتاب در میان قشر تحصیل کرده از بین رفته است.
 4. ولسوال و قمندان امنیه جاغوری که از مردم رسنه بود، از سمت های خود برکنار و به جای آنها دو نفر دیگر از منطقه قره باغ غزنی به عنوان ولسوال و قمندان امنیه جاغوری معرفی شده است و اکنون در جاغوری مشغول فعالیت گردیده است.
 5. گروه امر به معروف و نهی از منکر تالبان در مناطق مختلف کشور، مشغول فعالیت است و برای تطبیق برنامه های خود در همه ولایت ها از جمله در کابل با مسولین تالارهای عروسی، مطبوعات و رسانه ها، ملاامامان مساجد و امام جمعه ها جلساتی داشته و از آنها خواسته است که برای تطبیق اهداف وزارت امر به معروف و نهی از منکر با آنها همکاری کنند.
 6. شنیده ها حاکی از این است که تالبان تلاش دارند، مردم هزاره را همراه خود داشته باشند و به آنها حد اقل چهار وزارت وعده شده است.
 7. برق کابل همچنان نامنظم است، در این روزها یک هیئت بازرسی از مراکز، مساجد و منازل سروی کرده و بسیاری از مناطق را اخطار داده است که برق شما تجارتی می شود. در گذشته زورمندان پول برق خود را پرداخت نمی کردند، اما حالا از این لحاظ خیلی خوب شده است و همه ملزم است پول برق خود را بصورت یکسان پرداخت کنند.
 8. کتاب فروشی ها، چاپ خانه ها، روزنامه ها و بصورت کل همه مراکز فرهنگی و آموزشی حالت بسیار رقت باری را در افغانستان سپری می کنند.
 9. پس کوچه های برچی در کابل پر از گل و لای است، به همین خاطر برخی از مردم موزه می پوشند. قابل ذکر است که بسیاری از کوچه های کابل هنوز خامه است و قیر و اسفالت نشده است.
 10. یکی از معضلات پس کوچه های کابل، انباشت برف است که راه عبور و مرور موتر را مسدود کرده است. البته کمپین حفر چاه برفی در خانه ها از سوی مردم راه افتاده است اما هنوز افراد زیادی برف های میان حولی و پشت بام خود را در کوچه می اندازد که در نتیجه آن راه مسدود می شود.
 11. شب گذشته در یکی از تالارهای عروسی در دشت برچی مراسم عروسی برگزار بوده است و دیر هنگام مراسم عروسی به پایان می رسد و در برگشت به دلایلی نامعلوم از سوی نیروهای امنیتی به سمت یک موتر فیر می شود که در این قضیه یک دختری جوان به نام زینب حیدری محصل رشته اقتصاد کشته می شود.
 12. دیروز در دشت برچی به حمایت از خانم عالیه یکی از افسران حکومت پیشین تظاهرات کردند. این تظاهرات از سوی خانم ها برگزار گردیده بود و خانم عالیه در حدود چهار ماه است که ناپدید شده است و قابل ذکر است که از سوی تالبان به وی تماس گرفته و خواسته شده بود که بر سر وظیفه خود حاضر شود، اما دیگر وی از وظیفه خود برنگشته و هنوز ناپدید است.
  بیست و پنج جدی هزار و چهار صد


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*