نقطه سرخط با نامه اعمال 105

نقطه سرخط با نامه اعمال 105

 1. در دوران تالبان، رسانه ها، نشر، کتاب، تحقیق و تحصیل افت شدید یافته است. البته دولت پیشین نیز در این عرصه کار زیادی انجام نداده بود. مردم بصورت خود جوش به سوی تحصیل و کتاب رو آورده بودند.
 2. پایان عمر دولت قبلی و آغاز حکومت تالبان با نشر چند جلد کتاب همراه بوده است که یکی از آن کتاب ها “نامه اعمال” زندگی خود نوشت استاد علیزاده مالستانی است.
 3. کتاب “نامه اعمال” به زبان بسیار ساده و خودمانی نوشته شده است. نکته مهم این اثر تنوع محتوا، شیرینی بیان، عاری بودن از تکلف، انصاف در گزارش دهی و روانی متن است. فراز و فرود کتاب گاهی اشک را از چشم انسان جاری می سازد و گاهی تبسم را بر لب می نشاند و گاهی هم خنده های جانانه و مستانه همراه با قهقهه را به ارمغان می آورد.
 4. نویسنده کتاب نامه اعمال تلاش نکرده از تقریظ نویسی شخصیت مطرح، آبرو کمایی کند، بلکه برخلاف معمول شاگرد بر کتاب استادش تقریظ نگاشته و نکات مهم و برجسته را یادآوری نموده است که خود ابتکاری است از ابتکارات مانا و قابل ستایش.
 5. نامه اعمال در نوع خود گاهی آخرین تجربه یک انسان هزاره است که فاصله غزنی تا مالستان را در فضای برفی پیاده می رود و بر می گردد. اولین بار موتر را می بیند، اولین بار رادیو و تلویزیون را مشاهده می کند و…
 6. نامه اعمال تجربه پر ماجرای زندگی یک انسان هزاره، در هزارستان است که محرومیت را فریاد می کشد، به خاطر دانایی و علمش مورد آزار و اذیت قرار می گیرد، اما تلاش می کند با عزت زندگی کند و شب و روز سفره دانایی خود را برای مردمش پهن کند.
 7. کتاب نامه اعمال خاطرات پر غصه مرد و زن مردم رنجدیده هزارستان را روایت می کند که هم طبعیت با آنها سر ناسازگاری داشته و سخاوت خود را ازآنها بازداشته است و هم دولت وقت بر مردم ستم روا داشته است. طبیعت خشن، زمین نامرغوب، زمستان سرد و طولانی، جهل و خرافات همه دست به دست هم داده و مردم را بیشتر زجر و آزار داده است.
 8. در کتاب نامه اعمال الگوهای موفق و رسومات پسندیده نیز به تصویر کشیده شده است که همکاری مردم با همدیگر، شادبودن، عزت نفس داشتن، تلاش و سخت کوشی، دینداری و صداقت نمونه های از آن است.
 9. کتاب نامه اعمال را باید خواند تا هم نقش ویرانگر خرافات و جهالت را در جامعه درک کرد و هم نقش سازنده علم و روشنگری را فهمید. آداب و رسوم پسندیده و ناپسند هر دو دوشادوش هم مطرح شده و انتخاب و داوری در باره هر یک به خود جامعه واگذار شده است.
 10. کتاب نامه اعمال به انسان نشان می دهد که یک گل هم می تواند زیبایی آفرین و نوید بخش باشد و نقش آن را نمی توان نادیده گرفت.
 11. نامه اعمال خالی از عیب نیست، نیاز به ویراستاری و پالایش دارد، تکراری های آن را می توان حذف کرد و از حشو و زواید آن کاست و می توان بر زیبایی آن افزود و خوبی هایش را فربه تر و بدی هایش را نحیف تر ساخت.
 12. نامه اعمال الگوی کاری برای خیلی ها می تواند باشد، کاش گذشتگان ما چون ابوریحان بیرونی زندگی مردم زمانه خود را مینوشت. البیرونی با نوشتن کتاب التحقیق ما للهند خود را ماندگار ساخت و پدر علم مردم شناسی لقب گرفت و ما را با آداب و رسوم و زندگی غنی آن دوران هند آشنا ساخت. کاش در کنار این اثر ماندگار، چندین اثر دیگر نیز نوشته می شد و زندگی مردم هزارستان و علل ظهور و افول آن را می نوشت.
  بیست و نهم جدی هزار و چهار صد


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*