نقطه سرخط 104

نقطه سرخط 104

 1. زنان افغانستان از آغاز حکومت تالبان تا کنون بارها تظاهرات خیابانی، داشته است و مهمترین مطالبه آنها اجرای عدالت، حق تحصیل زنان و آزادی است. تظاهرات زنان بارها در کابل از سوی نیروهای امنیتی سرکوب شده است، اما برای اولین بار دیروز تالبان برای کنترل تظاهرات کنندگان از گاز اشک آور و اسپری فلفل استفاده کرده اند.
 2. مقامات دولت تالبان دیروز به صورت رسمی از طریق رسانه ها اعلام کردند که از بهار 1401 مکاتب و دانشگاه ها بر روی زنان و دختران نیز باز خواهند شد و زنان و دختران مانند مردان و پسران حق ادامه تحصیل را دارند، اما لازم است قوانین اسلامی و شریعت رعایت گردد.
 3. تعداد از کارمندان تخنیکی هزاره ها از کارهای خود سبک دوش شده و جای آن ها را نیروهای جدید پر کرده و می کنند.
 4. گروهی از جوانان تالب در غزنی آموزش کامپیوتر دیدند و یک دوره برنامه آفیس و تایپ را موفقانه سپری کرده و به شاگردان سند فراغت داده شد.
 5. در کابل در دشت برچی بعد از ساعت ده شب تدابیر امنیتی شدید تر می شود و حتی عابران مورد تلاشی بدنی قرار می گیرد.
 6. اکثر دزدان کابل که شب دزدی می کنند، مسلح است و هر از چند گاهی شب ها صدای فیر درگیری نیروهای امنیتی با دزدان مسلح شنیده می شود.
 7. یکی از محصلان یکی از دانشگاه های خصوصی اظهار داشته است که وی از کارمندان دولت سابق بوده است و بصورت مکرر خانه وی از سوی استخبارات تالبان تلاشی شده و مورد شکنجه و آزار و اذیت فیزیکی قرار گرفته است.
 8. بخش اعظم برنامه های تلویزیون ملی افغانستان صرفا به زبان پشتو اجرا می شود، در حالیکه در گذشته به زبان های مختلف رایج در افغانستان اجرا می شد.
 9. اغلب نیروهای امنیتی زبان فارسی را درست بلد نیست. پس از خواب ملاحسن آخند شعارهای چون “دوستی و دشمنی ما فقط به خاطر رضایت خداوند است و بس” بیشتر در سطح شهر نوشته شده است.
 10. مرزهای غربی کشور بی نهایت شلوغ است و برخی از مسافران بعد از سه روز معطلی توانسته است از مرز عبور کنند. در موارد نیروهای امنیتی تالبان مردم را لت و کوب می کند و روزانه بیش از هزار نفر را اجازه نمی دهند که از مرز عبور کنند.
 11. برخی از دانشگاه های خصوصی هنوز نتوانسته حق زحمه سمستر بهاری اساتید خود را پرداخت کنند.
 12. در طی چند سمستر اخیر این اولین سمستر تحصیلی است که محصلان دانشگاه های خصوصی تقریبا همه درسهای خود را بدون دغدغه کرونا بصورت حضوری خواندند. البته هنوز انگیزه برای ادامه تحصیل در میان جوانان افغانستان بسیار پایین است.
 13. در کابل و جاغوری شب گذشته کمی برف باریده و زمین را سفید پوش کرده است.
 14. مردم همچنان فوج فوج دنبال گرفتن پاسپورت و ترک وطن است.
  بیست و هفت جدی هزار و چهار صد


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*