نقطه سرمرز 110

نقطه سرمرز 110

 1. سرک حلقوی که کابل را به هرات وصل می کند از چندین شهر مهم پشتون نشین می گذرد. میدان وردک، میدان شهر، غزنی، زابل، قندهار، هلمند و سرانجام به هرات می رسد. طرح اصلی و منطقی که “قضیه حمار” آن را پشتیبانی می کند همان سرک گردندیوال است. سرک گردندیوال کوتاه ترین راه است که کابل را به هرات وصل می کند. مشکل عمده این طرح که سالها است ناکام مانده این است که این راه، از مناطق هزاره جات یا همان جاده ابریشم سابق می گذرد و کوتاه ترین مسیر و با صرفه ترین و امن ترین مسیر کابل هرات است.
 2. اکثر مسافرین، در مسیر راه، غذا همرای خود دارد و کمتر از غذاهای بین راه استفاده می کنند. این کار هم به خاطر مشکلات اقتصادی و هم به خاطر مشکلات بهداشتی صورت می گیرد.
 3. از هرات به سمت نقطه صفر مرزی به جز راه هوایی دو گونه می توان مسافرت کرد: یکی استفاده از موترهای بین المللی است که روزانه بین هرات و مشهد در حال تردد است و بسیار راحت است. اکنون کرایه به هزار و هشتصد افغانی رسیده است و چند روز پیش به خاطر کثرت ازدحام سه هزار افغانی بود و در شرایط عادی هزار تا دوازده صد افغانی کرایه تاکسی بین المللی است. راه دیگر استفاده از موترهای عادی است که هزینه اش بسیار کم است، کرایه تاکسی از هرات تا سر مرز دو صد و پنجاه تا سیصد افغانی است و بعد از سر مرز تا مشهد در حدود دو صد هزار تومان است.
 4. پرچم های تالبان در هر جا دیده می شود، و در بسیاری از جاها روی پرچم های قبلی رنگ سفید مالیده شده است.
 5. سیل های اخیر بخشی از سرک قیر شده بین هرات تا سر مرز اسلام قلعه را خراب کرده است. ادامه کار راه آهن که با همکاری ایران در نظام قبلی ادامه داشت، اکنون متوقف است.
 6. جاده منتهی به اسلام قلعه شلوغی گذشته خود را ندارد. موترهای بار نیز به ندرت در حال تردد است.
 7. نزدیک مرز، مسافرین از موتر پیاده می شود و توسط نیروهای امارت بازرسی بدنی می شود، البته از مسافرین خاسته می شود، محتوای جیب خود را خالی کند، آنها بیشتر دنبال دلار است و دلار را نمی گذارد از مرز خارج گردد. سقف مجاز آن نیز معلوم نیست، شخصی هزار دلار در جیب داشت و از وی خواسته شد تا دلارش را تبدیل و صرف کند.
 8. برخورد مرزبانان خیلی بد نیست، هرچند باتوم و کیبل در دست دارد، اما به ندرت از آن استفاده می کند و گاهی لبخند به لب دارد که چون دور از انتظار است لذا حمل بر خوش اخلاق بودن آنها می شود.
 9. کنترل و ثبت کامپیوتری پاسپورت را که در گذشته معمول بود، من ندیدم اما سرعت خروجی زدن تالبان قابل ستایش است. خانواده ها، صف جدا گانه دارد، و همه در یک جا مهر خروجی زده می شود، چیزی که پاسخ گویی تعداد زیادی از مسافرین نیست. گفته می شود، روزانه بین هشتصد تا هزار نفر از سوی تالبان اجازه خروج از مرز دوغارون یا اسلام قلعه را دارد.
 10. هر مسافری، خاک وطنش را با شک و دو دلی و بی سرنوشتی ترک می کند، در حالیکه بخش از هویت و وجودش را جا گذاشته و ریشه اش در وطنش باقی است. حاکمانِ وطن همیشه در حق این کشور ستم کرده است و هر چه توانسته غارت کرده و ناموسش را به قیمت بخس به این و آن فروخته است.
 11. در مرز ایران، اولین کار آزمایش کرونا است که صد و پنجاه هزار تومان از هر مسافر گرفته می شود و با سرعت باد، چوبکی به بینی مسافر فرو برده می شود و قبل از اینکه چوبک را از بینی مسافر بیرون بکشد، جواب آن بصورت قلمی نوشته شده و بدست مسافر داده می شود. هیچ کسی مریض نیست و همه تست کرونایش منفی است، چون آزمایشی صورت نمی گیرد، فقط پول گرفته می شود.
 12. خروجی ایران، نیم ساعت طول می کشد و چندین صف و چندین کارمند، گذرنامه مسافر را مهر دخولی می زند و ثبت کامپیوتر می کند.
  6/11/ 1400


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*