جزئیات سفر پمپئو | مقاومت عبدالله | شکست خلیلزاد

مدبریت ۱۰:۳۷ ق.ظ ۰

هنوز پازل امریکا برای افغانستان خیلی مشخص نیست ، گرچند تصویر غبار الود از او نمایان شده ، ولی میتوان حدس زد که یکی از ابزار قدرتمند تفرقه بینداز حکومت کن را در دستور کار خود در راستای اهداف خود در خصوص دولت افغانستان دارد . سیاست فاشیست خلیل زاد در حمایت تیم فاشیست اجرای سیاست امریکا را به چالش کشانده استت .لاش پمپیو هم به شکست انجامید .

دوستی در صفحه  رازق مامون نوشته :

جزئیات سفر پمپئو | مقاومت عبدالله | شکست خلیلزاد

دیروز بعد از اعلامیه های ناگهانی روسیه، ایران و ترکیه در عدم به رسمیت شناختن نتایج تقلبی به نفع غنی، امریکا هم نگران شده و هم بر عبدالله خشمگین. با آنکه خلیلزاد به وزیر خارجه آمریکا گفته بوده که حرف های عبدالله اهمیت ندارد و مجبور است عبدالله غنی را بپذیرد و در آخر می پذیرد؛ اما باز هم وزیر خارجه آمریکا گفته باید خودم از نزدیک وضعیت افغانستان را ببینم و خلیلزاد را صبح امروز گرفته به کابل میآیند.

اما پاسخ داکتر عبدالله به پمپئو چی بوده؟
پمپئو اول فکر میکرده عبدالله چند چوکی می خواهد. چون خلیلزاد تبلیغات دروغین زیاد کرده بوده. اما عبدالله اینبار خیلی شجاعانه ایستاده و گفته مردم افغانستان هرگز به من اجازه نمی دهند در مقابل کسی که در انتخابات یک میلیون رای تقلب کرده مدارا کنم. ما از کسی چوکی هم گدایی نمی کنیم ما خواستار نجات مردم سالاری هستیم و مردم به چیزی کمتر از به کرسی نشاندن اراده و رای پاک خود راضی نیستند.‌
پمپئو گفته صلح برای ما اولویت دارد مردم افغانستان و جهان از جنگ خسته اند. عبدالله گفته ما هم همین چیز را می خواهیم و از اول هم از صلح بدون قید و شرط حمایت کرده ایم. پمپئو از عبدالله پرسیده که خوب طرح تو چی است؟
عبدالله گفته بر اساس آرای پاک مردم من رئیس جمهور هستم ولی بخاطر روند صلح و درخواست شما آماده ام غنی را منحیث نخست وزیر اجرایی با ۵۰ فیصد قدرت بپذیرم. پمپئو ضمن خشمگین شدن بر خلیلزاد به خاطر روایت های غلط اش از وضعیت افغانستان؛ گفته: باشه من دوباره در این مورد با غنی حرف می زنم و هردو یک جا با هم ملاقات کنید. غنی هم گفته من آماده ام ۵۰ فیصد قدرت را با نخست وزیر اجرایی به عبدالله بدهم؛ ولی ارگ را هرگز نمی دهم؛ چون بر اساس اعلام کمیسیون من صاحب ارگ هستم.

تلاش یک روزه پمپئو بدون نتیجه و با یک عالم خشم بر خلیلزاد به پایان رسیده است .

اقای خرمی گزارش از ملاقات غنی وعبدالله دارد می نوبسد :

رییس جمهور:
“روز گذشته مذاکرات جداگانه با داکتر عبدالله عبدالله رئیس اسبق اجرائیه حکومت وحدمت ملی داشتم. چنانچه در روز تحلیف وعده نمودم، تشکیل حکومت جدید را بخاطر مشوره های گسترده معطل ساختم. می‌خواستم به اساس وعده خود برای داکتر صاحب عبدالله نقش اساسی در پروسه صلح و برای هم تیمانش در کابینه نقش بدهم. اما ایشان تاکید بر تغییر قانون اساسی و آنهم در یک شب و به اساس تفاهم بین خودش و من، دارد. یعنی خواستار ساختار و تشکیلاتی است که مغایرت کامل با مواد قانون اساسی دارد. من صلاحیت تعدیل قانون اساسی را به خواست هیچ فرد و گروه، خارج از میکانیزمی که برای آن پیش بینی شده است ندارم. برای هر خواست معقول که مواد قانون اساسی نقض نگردد باب مذاکره باز است و باز خواهد بود. تعدیل در قانون اساسی تنها و تنها صلاحیت لویه جرگه قانون اساسی است.
تعهد ما برای ساختن حکومت فراگیر متشکل از تمام جناح های سیاسی، قومی، زبانی، مذهبی و سمتی پابرجاست و من با معاونین و نماینده فوق العاده خویش روی آن کار می نماییم. مطمین باشید. تجربه حکومت های گروهی و سمتی در افغانستان ناکام است و ما دنبال تجربه های ناکام نیستیم.”.

 

74بازدید

پاسخی بگذارید »