۳ – نتایج کانکور اعلام شد -

مدبریت ۱۰:۵۵ ب.ظ ۱۱

نتایج کانکور اعلام شد

دوستان نهایت عزیز سلام و احترامات خودم را خدمت شما تقدیم می دارم . آرزو می کنم  که سال خوبی همراه با موقیت سلامتی در پیش رو داشته باشید

شنیده ها حاکی از آن است که در امتحانات کانکور سال ۱۳۸۹ تعداد یک لگ و هفده هزار  (۱۱۷۰۰۰ )  نفر شرکت ورزیده اند که از این جمله  تعداد صرف ۴۱۰۰۰ هزار آنها در پوهنتون های عالی و نیمه عالی پذیرفته  می شود . باقی ۷۶ هزار نفر دیگر از ورود به آموزش عالی محروم می ماند. همه آنها کسانی هستند ،۱۲ سال زحمت کشیده و تلاش کرده و درس خوانده اند .  اما فکر کنم مقامات افغانستان با سرنوشت این علاقه مندان علم دانش بازی می کنند چیزی که افغانستان حتی از نان شب بیشتر به آن نیاز دارند سواد و  تحصیلات عالی است  . بخش عمده بد بختی مردم افغانستان از بی سوادی و نبود تحصیلات عالی است . که اگر در بین ملیت های که شبانه روزی مشغول تولید طالب هستند آدم های با سواد و تحصیلات عالی زیاد می بود قطعا شاهد این همه طالب در میان آنها نمی بودیم .

امسال ۱۱۷۰۰۰ هزار نفر شرکت کننده داشته است . در سال آینده شاید به دولگ نفر  شرکت کننده برسد.  کسانی که امسال موفق نشده اند سعی دارند در سال آینده خود را به کدام دانشگاهی برساند که جمعا متقاضی چند برابر می شود از آن طرف دولت  هر سال پذیرش را کم تر می کنند پس حق وزحمت این همه عاشق به تحصیل چه می شود ؟ بهرصورت .

دیشب راس ساعات ۸ شنبه شب بود ناگهان دوستم زنگ زد گفت از تلویزون شندیم که نتایج کانکور اعلان گردید است. بنده که مهمان در منزل داشتم سریع خودم را به کمپیوتر  رساندم وقت که به اینترنت وصل شدم دیدم که به راستی نتایج کانکور اعلان گردیده است.

مشخصات و آیدی نمبر یکی از شرکت کننده سال  ۱۳۸۹ را با خودم داشتم اول آیدی ایشان را سرچ کردم دیدم که ایشان با کسب نمره ۲۸۴ در پوهنحی هنرهای پوهنتون هرات موفق به ادامه تحصیل شده است  . با خودم گفتم انشالله آغاز خوب است . تعداد چند آیدی نمبر دیگر نیز دوستان و اقاریبان ما برایم مسیج نموده بودند یکی یکی آن ها را جستجو کردم هر یک با کسب نمرات بسیار عالی در پوهنحی های و پوهنتون های کشور موفق شده بودند.

تمام سعی بنده بر این بود که به چه  قسم لیست اشتراک کننده های  جاغوری را  در کانکور آماده نمایم . چون همه ساله وقت که نتایج اعلان می گردد بنا به شلوغ بودن مراجعین در سایت تحصیلات عالی ، سرور سایت بسیار مصروف (بزی) می باشد.  کسانی که اینترنت کم سرعت داشته باشند فکر نمی کنم موفق به باز کردن سایت تحصیلات عالی گردند.

به هر صورت در همین ساعات کم کم سری سایت شلوغ می شود و سایت کم مشکل پیدا کرده بود . تصمیم گرفتم بعد از ساعت ۱ شب به سایت سر بزنم و لیست جاغوری ها را بگیرم. اما متاسفانه امسال تغیرات عمده بالای سایت تحصیلات عالی امده بود. امکانات که در اختیار مردم قرار داده شده بود صرف آیدی ، نام ، نام پدر ، ولایت بود . در سال های قبل اسامی مکاتب نیز در سایت منتشر می گردید و راهی ساده تری برای جدا کردن لیست جاغوری ها عزیز وجود داشت .

تا ساعت یک شب منتظر ماندم آن وقت شاید تنها مراجعه کننده سایت من بوده باشم چون سایت بسیار با سرعت عمل می کرد سریع باز می شد . سعی کردم از فرصت استفاده نمایم و لیست ولایت غزنی را جدا کرده و آماده سازم . تا صفه ۸۰ کاپی و سیف کردم . اما صفخات ادامه داشت قبلا شنده بودم که دوستان می گفتند بخش ولایت عزنی شاید بشتر از هزار صفحه داشته باشد. باخودم گفتم اگر دو شب دیگر هم بنیشینم باز موفق به سیف کردن همه صفحات آن نه خواهیم شد. البته بنده نا امید نبودم بنا به کم بودن وقت از سیف کردن بقیه صفحات صرف نظر کردم . ساعت ۴ صبح شده بود دراز کشیدم و تا رفع خستگی شود. صبح وقت امادگی رفتن به  بازار را گرفتم الحمدالله تعداد ۱۱۶۳ نفر از جاغوری ها امسال فرمه امتحانات کانگور را اخذ نموده بودند چون یگانه اینترنت کلپ یا نت کفی از ما می باشد که در جاغوری فعالیت دارد . تجربه از سال قبل داشتم در روز اعلان نتایج کانکور بسیار زیاد شلوغ خواهند شد.

بدین جهت ساعت ۶ صبح روز یکشنبه راهی بازار سنگماشه گشتم در مسیر راه چند بار تلیفون آمد هر بار از نتایج کانکور می پرسید بنده  جواب می دادم دوستان سوال می کردند که نتایج اعلان شده یانه ؟ بنده با  بلی جواب شان را می دادم بالاخره تا اینکه به دکان رسیدم وقت که  پیش دکان رسیدم شاهد تعداد زیاد از جوانان بودم که جلوی کافی نت صف کشیده بودند.

بنده تصمیم داشتم وقت که  به دکان برسم گزارش اعلان نتایج کانکور را منتشر نمایم  اما دانش آموزان عزیز بنده را غافل گیر کردند بطوری که دیگر فرصت نشر آن میسر نشد .

وقت دکان را باز کردم همه ریختند داخل کافی نت .بنده  ماشین برق را با بسم الله روشن کرده شروع بکار نمودم . به چک کردن آیدی ها  نزدیک به ساعت ۷ صبح سرچ کردن ها شروع شد تا حوالی ساعت ۵ بعد از ظهر ادامه داشت . 

در این مدت و زمان  بالای دو صد” آیدی نمبر ” از شرکت کنندگان جاغوری در کانکور را چک نمودیم که با کسب نمرات بسیار عالی  در پوهنحی های خوب موفق گردیده بودند و از جمله این تعداد ۱۴ یا ۱۵ نفر بی نتیجه مانده بود .

ا

1,369بازدید

۱۱ دیدگاه »

 1. فهمیده حمل ۸, ۱۳۹۰ در ۹:۲۷ ق.ظ -

  دوشنبه ۸ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۹:۲۷

  مومن زاده عزیز تشکر از زحمات بی شائبه شما
  پایدار و موفق باشید

 2. اکبری حمل ۸, ۱۳۹۰ در ۱۰:۳۴ ق.ظ -

  دوشنبه ۸ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۳۴

  دست شما درد نکند. شما که کافی نت دارید، واقعا خدمت بزرگی می کنید و انتظار می روید بیشتر از این اطلاع رسانی کنید.
  از قم

 3. علی قاسمی حمل ۸, ۱۳۹۰ در ۴:۱۷ ب.ظ -

  دوشنبه ۸ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۱۶:۱۷

  مومن زاده گرامی نهایت سپاس از تلاش ها و زحمات تان
  اجر تان با خداوند اما ما هم جز دعای خیر چیزی دیگری نداریم که خدمت تقدیم نمائیم .
  همین قدر عرض نمایم که با مطالعه هر گزارش شما قلب ما قوت می گیرد .
  همیشه شاد و موفق باشید

 4. رجایی حمل ۸, ۱۳۹۰ در ۷:۴۷ ب.ظ -

  دوشنبه ۸ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۱۹:۴۷

  سلام به مومن زاده عزیز.
  پایدار باشی.
  ممنون

 5. رضا حمل ۹, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۶ ق.ظ -

  سه شنبه ۹ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۰:۶

  سلام مومن زاده عزیز!
  تشکر از همات خوب تان انشاالله که دانشجویان جاغوری عزیز همیشه موفق باشد و بتواند خودشان افغانستان و جاغوری عزیز را آباد سازد.

 6. لیاقت علی افتخاری حمل ۹, ۱۳۹۰ در ۱۱:۰۹ ق.ظ -

  سه شنبه ۹ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۹

  مومن زاده عزیز! شما و گزارش های شما هسته اصلی پویایی این سایت را تشکیل میدهید. من با گزارش های شما جان تازه میگیرم. لطفا ادامه دهید و دوستان را از این طریق به زادگاه اصلی وصل کنید.

 7. مظفری حمل ۹, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۸ ق.ظ -

  سه شنبه ۹ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۳۸

  باسلام خدمت آقای مومن زاده و تشکر از زحمات شما اگر بتوانید از طریق لیست همه شرکت کنندگان وارد شوید بالاخره وقتی به ولایت غزنی برسید آنجا از طریق مکاتب و لیسه ها نیز می توانید اسامی محصلین را از طریق مکاتب شان بیرون بیاورید بنده همین کار را در مورد شرکت کنندگان چهل باغتوی پشی انجام داده ام و اسامی شان را در وبلاگ آیینه منتشر نموده ام که بحمد الله بیش از نود در صد شان قبول شده اند. البته این کار زحماتی دارد زیرا بی نتیجه ها را در آخر لیست پیدا کنید که وقت زیاد لازم دارد. موفق باشید.

 8. ali sharifi حمل ۱۱, ۱۳۹۰ در ۳:۳۳ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۱ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۳:۳۳

  momen jaan besiar tashakor az zahamat shoma doste khob. moafaqiat ra ba hama tabrik megom. I love u

 9. سیما رضایی حمل ۱۱, ۱۳۹۰ در ۱۰:۰۵ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۱ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۵

  با سلان خدمیت شما آقای مومن زاده !
  خیلی ممنونم از اینکه در تهیه گزارش های تان این قدر سریع عمل می کنید . و به زحمات تان ما را به فیض می رسانید . واقعا ممنونیم .
  اما جناب آقای مومن زاده! در توشته های خود چرا کوشش می کنید از لغت های فرنگ یعنی انگلیسی استفاده کنید . شما که ما شاالله قدرت نویسنده گی آن را دارید که به فارسی بنوسید .
  خیلی ممنون از زحمات شما .
  سیما رضایی از کابل

 10. روح الله حمل ۱۲, ۱۳۹۰ در ۵:۱۷ ب.ظ -

  جمعه ۱۲ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۱۷

  سلام بر شما دوستان که بدون هیج گونه خستگی معلومات رادر اختیار همه دور افتاده گان قرار میدهیدبه امید آن روز که از نزدیک همدیگر را بیبینم

 11. حبیب وفا حمل ۲۲, ۱۳۹۰ در ۸:۰۸ ب.ظ -

  دوشنبه ۲۲ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۲۰:۸

  سلام آقای مومن زاده خدا کند که دریک بهار سرشاراز محبت درکنارگلهای بهاری
  بالب خند های گرم درکنارخوانواده مهربان خود زنده گی داشته باشید.
  یک جهان ممنون ازاینکه همیشه درکنار مردم هستی وبادردورنج مردم شریک هستی
  اززحمات شبانه روزی تان تشکر
  حبیب وفا چینا