به یاد شادروان احمد جاوید زیرک

مدبریت ۳:۰۱ ب.ظ ۵

 رفت مروارید ما اندر میان آبها          برنگردد او دیگر هرچند ما چشم به راهیم

شاد روان احمد جاوید زیرک

 سه هفته گذشت  تلاش های مکرر ، جستجوهای شبانه روزی  نتیجه نداد و بالاخره  همگی نا امید گشتند ، پدر چشم به دروازه  دوخته و خواهر منتظر باز شدن درب هویلی است  تا  موتر حامل برادرش  وارد خانه شود .

تازه عروس با دستان حنا بسته  موقع غذا کشیدن همانند همیش  بشقاب خالی را  مقابل جایگاه خالی  مسافرش  روی میز غذا خوری میچیند ،  پیاده دفتر  هر روز صبح  پارچه نمناکش را بر روی  میز رئیس میکشد  تا شاید امروز رئیس مهربانش به دفتر برگردد .

اما دیگر دیر شده است  همگی از انتظار خسته شدند و تلاش ها و جستجوها بی نتیجه ماند .

بتاریخ ۱۸ سرطان  سال روان خورشیدی  حادثه دلخراشی  قلب های  شنونده گانش را لرزاند ، این حادثه  عظیم  عبارت از خبر غرق شدن جوانی  بنام احمد جاوید زیرک  در دریای پنج شیر بود .

احمد جاوید  در حالیکه بیست و هفت سال عمر داشت  اما  به مراتب  بالا تر ازعمر طبیعی اش بزرگتر بود ،  او با این عمر کم اما توانائی علمی  چند برابر  رئیس عمومی  برنامه انکشاف صنایع  روستایی  وزارت احیا و انکشاف دهات در افغانستان بود و لیسانس خود را در رشته اقتصاد سیاسی بین المللی  از دانشگاه  جنیاتای  ایالت  پنسلوانیای ایالات متحده امریکا بدست اورده بود .

حمد جاوید زیرک

احمد جاوید زیرک  به تاریخ  ۲۵ سرطان سال ۱۳۶۲ خورشیدی در خانواده متدینی از اهالی قریه زیرک  ولسوالی جاغوری  ولایت غزنی  در شهر کابل  به دنیا امد ،  تحصیلات ابتدائی را از مکتب درخانی کابل اغاز نمود و با بروز جنگ های داخلی در دهه هفتاد میلادی با خانواده  به جاغوری  رفت و مدتی در لیسه های فیض محمد کاتب و صالحی زیرک به ادامه تحصیل پرداخت . در سال ۷۵ خورشیدی  به پشاور پاکستان مهاجرت نمود و ادامه تحصیلاتش را در انجا تا صنف دوازدهم ادامه داد  جاوید  در سال ۲۰۰۲ میلادی برای ادامه تحصیل عازم ایالات متحده شد و در سال ۲۰۰۶  بعد از بدست اوردن مدرک لیسانس  دوباره با علاقه  خاص به کشور برگشت و در وزارت احیا و انکشاف دهات به حیث مشاور مشغول خدمت شد و در اواخر مسئولیت ریاست عمومی  انکشاف صنایع روستائی این وزارت را عهده دار شد .

جاوید جوان آینده نگر و دلسوز بود و علاقه خاصی به وطن و مردمش داشت .

احمد جاوید زیرک

بالاخره بتاریخ  ۱۸ سرطان  سال روان پس از باز دید از ساحات کاری  ریاست  مربوطه اش  در ولایت پنج شیر ، با شنیدن فریاد دوست و همکارش  که  به قهر دریا گرفتار شده بود ، جاوید  خود را به آب انداخت  و برای همیش جاوید ما جاودانه شد .  از ان تاریخ  تا جمعه گذشته  تمام مردم شریف جاغوری مقیم کابل ، ارگانهای امنیتی دولتی و تیم های کاری وزارت احیا و انکشاف دهات تلاش نمودند تا جسد این جوان ناکام را از کام دریای خروشان بیرون  آوردند  اما  با وصف تحمل زحمات  زیاد و طی مسافت های طولانی از  پل صیاد و پنجشیر تا بند سروبی  کابل ، موفق نشدند.

شاد روان احمد جاوید زیرک در نهایت مجلس یاد بود از  ان جوان ناکام  روز جمعه در مسجد اهل البیت علیه السلام واقع سرکاریز کابل  برگزار گردید.

احمد جاوید زیرک فرزند ارشد محترم انجنیر محمد اسحق زیرک  رئیس موسسه  جی آر اس پی بود  .

روحش شاد  ، یادش گرامی و راهش متداوم باد .

از خداوند منان برای ایشان جنت برین و برای خانواده اش  صبر جمیل  را استد عادارم . و این ضایعه بزرگ را اصلتا از طرف خودم ونیابتا از طرف همکارانم در پایگاه اطلاع رسانی جاغوری به تمام ملت جاغوری ،  هزاره  و افغانستان تسلیت عرض میدارم .

شاد روان احمد جاوید زیرک

+;نوشته شده در ;چهارشنبه ششم مرداد ۱۳۸۹ساعت;۱۵:۱ توسط;علی قاسمی; |;

464 views

۵ دیدگاه »

 1. خرمی اسد ۶, ۱۳۸۹ در ۲:۲۸ ب.ظ - Reply

  چهارشنبه ۶ مرداد۱۳۸۹ ساعت: ۱۴:۲۸

  برادر گرامی آقای قاسمی سلام و درود برشما ! خبر برای همه سخت تکان دهنده و غم انگیز بود ! در عالم ناآشنائی مراتب تسلیت خود را به خانواده ای محترم شان ابراز میدارم خداوند روح ایشان را شاد و به بازماندگانش صبر و بردباری کامل عنایت فرماید . البته که رفتن نا بهنگام جوانان برومندی مثل ایشان ضایعه ای بزرگی برای وطن و منطقه است بخصوص در حال حاضر انسان های تحصیل کرده ای مثل ایشان اندک است که حب وطن را در دل داشته باشد و زندگی راحت غربی را کنار نهاده و برای خدمت به وطن اش با تمام سختی هایش به کشور باز گردد و نیز فداکاری از این بالاتر ممکن نیست که جان اش را فدائی دوست و همکارش بکند . روحش شاد و یادش گرامی باد .

 2. حفیظ الله شریعتی اسد ۶, ۱۳۸۹ در ۵:۵۱ ب.ظ - Reply

  چهارشنبه ۶ مرداد۱۳۸۹ ساعت: ۱۷:۵۱

  سلام خبر برای همه سخت تکان دهنده و غم انگیز بود ! تسلیت خود را به خانواده ای محترم شان می رسانم خداوند روح ایشان را شاد و به بازماندگانش صبر بدهند. انشاالله که غم اخر باشد و خبر بد نداشته باشیم.

 3. محسن زردادی اسد ۶, ۱۳۸۹ در ۸:۲۱ ب.ظ - Reply

  چهارشنبه ۶ مرداد۱۳۸۹ ساعت: ۲۰:۲۱

  واقعاً جای تاسف است که انسانهای مانند جاوید زیرک را در یک امر تصادفی و بیمورد از دست میدهیم . در شرایطی که ملیت هزاره بوجود چنین انسانها ضرورت دارد مرگ نا بهنگام متخصصین و جوانان آگاه و تحصیلکردگان ما نه نتها برای فامیلش بلکه برای تمام این ملیت ضایعه جبران ناپذیر می باشد.
  از خداوند بزرگ روحش را شاد میخواهم.

 4. حفیظ ا... خ خرم اسد ۷, ۱۳۸۹ در ۳:۰۵ ب.ظ - Reply

  پنجشنبه ۷ مرداد۱۳۸۹ ساعت: ۱۵:۵

  سلام و سلامتی بر آقای قاسمی و خوانندگان محترم!
  چندی قبل زمزمه های گنگ از دریای پنجشیر، غرق شدن و نیستی شیندم، در نهایت سفر آبی بی بازگشت جاوید عزیز جامعه فرهنگی، قشر دانشجو، دوستان و بخصوص خانواده آن جوان ناکام را سخت شوکه و در غم و حسرت فرو برد.

  بدون شک رفتن جوانان فعال و تحصیلکرده و آرمانی مثل جاوید ضایعه ای سنگین بوده که هیچ گاه بی آسانی نمی توان جایگاه خالی آنان را پر کرد و یا برای همیشه خالی باقی خواهند ماند.

  حالا رفت و نیاز به تبصره نیست، ولی کاش به این سادگی وآسانی از دست نمی رفت! تکرار در تکراری ساده از دست دادن ها و آسان رفتن ها …!

  این رفتن تراژدی تکراری رفتن های دیگر را در ذهنها از نو زنده میکند که با چه سادگی و آسانی رفتند و بر نگشتند.

  به همه بخصوص به خانواده محترم ایشان و دوستان نزدیکش تسلیت می گویم

  روح سفر کرده شاد و تکرار این نوع سفر ها آخری باد…

 5. ناروی اسد ۹, ۱۳۸۹ در ۱۱:۳۹ ق.ظ - Reply

  شنبه ۹ مرداد۱۳۸۹ ساعت: ۱۱:۳۹

  سلام قوما گل !
  در واقع فرد مثل جاوید زیرک چراغی بود که نا خود آگاه برای همیش خاموش شد !
  وقتش نبود که جاوید به دیار جاویدانگی بشتابد .
  این جانب خلیلی انگوری ضمن عرض تسلیتم را به فامیل مذ کور ودرثانی به اهل قلم مردم ما که دراین مورد قلم فرسای نموده ابراز میدارم . !
  از خداوند منان برای فامیل آن مرحوم صبر وسلامتی میخواهم . روحش شاد ویاد خاطره های به دل ماندنی اش گرامی وجا ویدان باد !!

پاسخی بگذارید »

*