Air Hazara یک پروژه ی جدید از صابر شاه رضای

مدبریت ۳:۰۴ ب.ظ ۱۴

سلام دوستان

اولین طیاره ساخته شده توسط جوان با استعداد جاغوری صابرشاه رضائی سال کذشته موفقانه پرواز کرد ، اما دولت افغانستان هرگز توجه خاصی به آن نکرد .

Air Hazara یک پروژه ی جدید می باشد که توسط آقای صابر شاه رضائی سازنده اولین طیاره در افغانستان ، دیزاین شده است و به زودی کار روی پروژه جدید آغاز خواهند شد .

همانطوریکه درگزارش های قبلی درجریان قرار گرفتید حدود ۴ روز می شود که در کابل هستم در نخستین روز های این سفر به جهت طی مراحل بعضی از اسناد ، سری به شعبات دولتی زدم . کاغذ هایم را تحویل گرفتند و برایم گفتند فردا احوال بگیرید  فردا پس فردا شد فکر می کنم حالا حالا کار هایم تمام شدنی نیست !‌

من نیز از فرصت استفاده کرده کار های فرعی خود را برمبنای اولویت به روی کاغذ در آوردم که تا با یک  برنامه فشرده دید و بازدید های لازم را  تنظیم نمایم . جالب اینکه این روزها درحدود۷۰  درصد برنامه دید و بازدید تدوین شده و نتیجه بخش بوده است . از جمله برنامه هایم دیدن اقای صابر شاه رضای بود  اقای صابر شاه رضای بعد از آن سفر به یاد ماندنی جاغوری الی کابل و کابل الی شبرغان دیگر بطور مفصل ندیده بودیم  ولی فی الجمله در جریان برنامه هایش قرار داشتیم  ترجیح دادیم از زبان خودش پروژه های جدید که روی دست دارد بشنویم  به همین دلیل صبح امروز پنچ شنبه به دیدن آقای صابرشاه رضائی رفتم وباایشان را از نزدیک در کابل دیدن کردیم . !!

آقای صابرشاه رضائی قصد دارد در ادامه ی تلاش ها و تجربه های گذشته و ساخت اولین طیاره اش در افغانستان این بار هواپیما بزرگتر و مدل جدید را که دیزاین نموده به زودی این پروژه را آغاز نماید. !

اما سال گذشته چون اولین تجربه اش بود کار ها چندان از روی برنامه پیش نرفت و شاید حدود ۳۰ درصد از اهداف تعین شده به بار نشست . من که در حریان سفر از نزدیک همراهی می کردم بیشتر این را احساس می کردم . اما در نهایت براین اما اگر ها ، پیروز شدیم و بنا به سعی و تلاش ، علاقه و توانائی که آقای صابر شاه رضائی داشت توانست موانع تخنکی موجود را بعد از مدتی رفع نماید و موفقانه اولین طیاره ساخته شده خود را پرواز بدهد .

آن طوری که انتظار می رفت باید آقای صابر شاه رضائی مورد نوازش و تشویق حکومت و نخبگان کشور بخاطر رشد استعداد وی کمک های مالی و نقدی و یا حد اقل فراهم سازی وسایل مورد ضروری برای ساخت پروژه های بعدی صورت می گرفت که متاسفانه بگفته ای اقای رضای چنین چیزی تا بحال صورت نگرفته است.

به هرصورت مختصر معلومات در باره جوان با استعداد وطن حناب  اقای رضائی

صابر شاه رضائی فرزند علی شاه ۲۴ سال پیش در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی دیده به جهان گشود .

مکتب ابتدایی را در زادگاهش آغاز نمودند .

صابر شاه رضائی از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ در کویته پاکستان بسر می برد. و مشغول کورس های کمپیوتر ، انگلیسی و رسامی بود که در سال ۲۰۰۴ در یک مسابقه رسامی که در امریکا دایر گردیده بود و از ۱۶۰ کشور جهان هنرمندان زیاد در آن اشتراک کرده بودند که صابرشاه رضائی مقام دوم را از آن خود نموده بود .

صابر شاه رضائی از طفولیت پرواز را بسیار دوست داشت و علاقه ی خاص در کار های تخنیکی داشت ، وی همیشه در جستجو بود تا راهی برای پرواز بیابد .

رضائی بعد از تلاش متداوم توانست تصاویر از الترالایت (Ultralight ) و اطلاعات در مورد هواپیما و چگونگی پرواز آنها از انترنت به دست بیاورد . بعد از مطالعه ی دقیق عکس ها ، صابر شاه تصمیم گرفت تا رویا هایش را به واقعیت تبدیل کند و در اوایل سال ۲۰۰۸ میلادی در ولسوالی جاغوری کار ساخت اولین طیاره به اسم Air Kabul را آغاز نمود . اما نسبت مشکلات اقتصادی کار آن تا اگست ۲۰۱۰ به طول انجامید .

پس از تکمل ساخت این Air kabul طیاره و مراجعه به ارگانهای دولتی با صدور حکم مستقیم ریس جمهور “حامد کرزی ” توسط وزارت دفاع ملی افغانستان از ولسوالی جاغوری به میدان هوایی نظامی کابل انتقال داده شد . که بادر نظر داشت ازدحام ترافیکی میدان هوایی کابل با همراهی اراکین بلند پایه ی وزارت دفاع ملی از کابل به میدان هوایی شبرغان به منظور پرواز آزمایشی منتقل گردید .

اما نظر به موانع تخنیکی اولین آزمایش موفقانه نبود . خوشبختانه انجنیر صابر شاه رضائی با علاقه و توانایی که داشت موانع تخنیکی موجود را بعد از مدتی رفع نماید و به تاریخ ۱۶ جولای ۲۰۱۱ اولین پرواز موفقانه اولین طیاره ساخته شده خود را در فضای کشور انجام دهند .

اما آقای صابر شاه در مورد پروژه جدید و ساخت Air Hazara می گویند :

در ادامه ی تلاش ها و تجربه های گذشته و ساختن طیاره اولش به اسم Air kabul این بار اقای صابر شاه رضائی هواپیمای بزرگتر و مدل جدید را دیزاین نموده که به زودی این پروژه آغاز خواهد شد .

هواپیما جدید بنام Air Hazara با ظرفیت متوسط انتقال هفت نفر ساخته خواهد شد . <
/p>

هواپیمای Air Hazara با طی مسافت متوسط ۱۸۰ کیلومتر در ساعت – سرعت می گیرد و به طور متوسط ۵۰۰۰ هزار کیلومتر مسافت را بدون سوخت گیری مجدد طی می کند .

اولین پرواز طیاره ساخته شده جوان با استعداد هزاره آقای صابر شاه رضائی به نام Air Kabul به نسبت مشکلات اقتصادی و عدم همکاری لازم دولت افغانستان حدود یک سال به تاخیر افتاد و با گذشت شش ماه از موفقیت پرواز اولین طیاره به اسم Air kabul تاهنوز دولت افغانستان هیچ اقدامی در مورد این هواپیما انجام نداده است .

اقای رضای می گوید : این پروژه جدید هواپیما Air Hazara را خواستیم با همکاری شما مردم علم دوست کشور آغاز و به اتمام برسانیم تا افتخارات بزرگتری را ایجاد کنیم .   sabir_rezaie@yahoo.com

۷۷۳۶۷۹۹۳۱  – ۰۰۹۳-۷۹۸۳۲۴۵۸۴

تاگزارش بعد التماس دعا

مومن زاده کابل

+;نوشته شده در ;پنجشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۱ساعت;۱۵:۴ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

2,356بازدید

۱۴ دیدگاه »

 1. اسد ثور ۱, ۱۳۹۱ در ۹:۳۹ ق.ظ -

  جمعه ۱ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۹:۳۹

  اگر این فرد اوغان پشتون میبود . دولت فاشیست چی تبلیغ میکرد چون هزاره است توجه ندارد تا این حرفها فراموش شود . پس چطور میتوانیم بگیم ما اوغان هستیم من ازین کلمه اوغان نفرت دارم و ما اوغان نیستیم . اوغان یعنی پشتون . که به عقب بر میگردد نه بطرف جلو . اوغان یعنی طالب ….

 2. نیزاریان ثور ۱, ۱۳۹۱ در ۱۲:۵۹ ب.ظ -

  جمعه ۱ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۲:۵۹

  سلام بر مدیریت جاغوری یک و آقای صابرشاه عزیز!
  بسیار خوشحالم از این که درباره شما و پروژه جدید تا از طریق این شبکه انترتنی اطلاع یافتم. امید وارم دوستان که توانایی مالی دارند با این مبتکر جوان ما همکاری مالی نموده و آنهاییکه توانایی مالی ندارند همکاری معنوی نمایند تا هرچه بیشتر وی شهرت یافته و برای جهانیان ثابت شود که در افغانستان همچنین مردمی است که این توانایی را دارند؛ در پهلوی اینکه جهان افغانستان را یک مرکز برای ترورستان، طالب و القاعده میدانند. من خیلی خوشحالم از این اتبکار و توانایی برادر عزیز آقای رضایی و برایش آرزوی هرچه بیشتر موفقیت در دربار خالق یکتا دارم. همیشه پیروز باشی برار!!!

 3. نیزاریان ثور ۱, ۱۳۹۱ در ۱:۰۳ ب.ظ -

  جمعه ۱ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۳:۳

  در ضمن از مدیر این شبکه خواهش میکنم اگر دکمه برای به اشتراک گذاری در پایان هر خبر یا مقاله باشد، بهتر خواهد بود تا گزارشات مثلی این را به دیگر شبکه ها به اشتراک گذاشت و تا باشد هرچه بیشتر گسترش و جلب توجه شود. تشکر

 4. طالب حسین گلزاری ثور ۱, ۱۳۹۱ در ۵:۲۷ ب.ظ -

  جمعه ۱ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۷:۲۷

  برای این جوان با استعدات هزاره صابر شاه رضای آرزوی موفقیت دارم به امید روزی که نشان دهد مردم شریف و سر بلند هزاره دنبال تحصیل و پیشرفت در وطن ما افغانستان است، نه‌‌ مثل بعضی‌ از اقوام که فقط به فکر بر بادی افغانستان است، انتحار، انفجار، کشتن …..

 5. تمنا ثور ۱, ۱۳۹۱ در ۶:۲۱ ب.ظ -

  جمعه ۱ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۸:۲۱

  دوستان ساختن هواپیما یک کار تخصصی است یک انجنیری ده سال بیست سال درس می خواند تنها در زمینه تامین مواد اولیه تایر طیاره متخصص می شود افراد دیگری در زمینه مثلا ساخت بخش های از بدنه یا افراد زیاد دیگری در زمینه های دیگر تا برست به قطعات اصلی و موتور هواپیما و … بنا براین ساخت هواپیما به ده ها نفر متخصص و ملیون ها دلار پول و هزاران ساعت کار فنی نیازمند است. دوستان سعی کنند گذارش های را نشر کنند که باعث مشکلات برای خود این فرد با انگیزه نشود. ننویسید ساخت هواپیما یا اختراع هواپیما. بلکه منتاژ برخی قطعات هواپیما و مچ و میکس کردن آنها با همدیگر توسط این انجنیر صورت می گیرد. خود قطعات از بیرون وارد می شود بصورت آماده. ممکن است برخی دخل و تصرفات یا میکس های را انجنیر روی آن انجام دهد که در نوع خود کار ارزشمند است و باید مورد تشویق قرار بگیرد. تا در ادامه کار به ساخت قطعات و در نهایت ساخت هواپیماهای جدید موفق شود البته با تیم کاری و پول هنگفتی که بتواند تامین نماید. بنا براین عنوان ساخت هواپیما یا ختراع بیشتر به یک دروغ شاخدار می ماند در این عصر که همه می تواند به اطلاعات اصلی دست رسی داشته باشد. در نشر گذارش ها دقت شود.

 6. bator ثور ۱, ۱۳۹۱ در ۹:۳۴ ب.ظ -

  جمعه ۱ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۲۱:۳۴

  سلام و احترامات خود را خدمت شما استاد ی عزیز صابر شاه تقدیم میکنم.
  و دیگر از دوستای عزیز خواهش میکنم که به استاد صابر شا ه کمک مالی کند چون مصرف این پروژه خیلی زیاد است و دیگر از مدیر سایتی جا غوری هایش میکنم که آدرس و موبیل استاد را در شابک ها نشر کند تا مردم با خبر شود که تصمیم این پروژه را دارد تشکر

 7. آرزو ثور ۱, ۱۳۹۱ در ۱۱:۱۳ ب.ظ -

  جمعه ۱ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۲۳:۱۳

  هنوز این بحث واصطلاحات آن در جامعه جهانی بین شرکت مهم حل نشده است برای مثال اجناس را که امروزه چین می زند گاهی از جاپان ولی جین تولید می کند گاهی از کشور ثالث ولی باز جین تولید می کند . همه همه میدین جین را دارد .

  ما که مثل شما کشور های خیلی پیشرفته ندیدم ولی در کشور های همسایه مثل ایران اگر روزی گزر تان افتاد که می بینید پیکان انگلیس را پژو و … فرانسه ونیز پراید کره جنوبی را ساخت ایران می زند اگر فرصت کردی یک دروغ به انها نیز اضافه کنید نیز کافی است شاخ دار طلب ما باشد .

  تمنا جان این دنیا اگر به دید شما نگاه کنیم که شاید هم حق بجانب باشد قاطی پاطی است زیاد غصه نخور . کاش می دانستم در کدام جای این کره زندگی می کنید امید وارم گپ شما از روی کدام حسادت نباشد ولی تعبیر شاخدار متاسفانه این ظن را تقویت می کند .

  شما اگر شاخدار اضافه نمی کردید آن های که حرف شما کی می پزرفت می پزرفتد .

  تمنا جان تمنا دارم که خداوند به همه صبر تحمل عنایت کند جون خیلی ها تمنای کشیدن یک عکس شان را دارد حال اگر از دست شان برنمی اید صابر شاه ویا کسی دیگر مقصر نیست . ویا کشیدن عکس شان در مخیله خود تان نمی گنجد آن را ما نمی توانیم کاری بکنیم. بدرود

 8. تمنا ثور ۲, ۱۳۹۱ در ۱:۵۳ ق.ظ -

  شنبه ۲ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱:۵۳

  آرزو جان همت این انجنیر جوان ما قابل قدر است. همه کارها و همه کس از اول بزرگ نیست. ارام آرام من مطمئنم این جوان هم موفق خواهد شد به ساخت طیاره. ولی ساخت طیاره دانش، تخصص، پول، تیم کاری از متخصصان و دولت و نظام کارا و حامی می طلبد که صابرشاه عزیز هنوز در اول راه است. ولی با پشت کاری که دارد اینده این جوان روشن است و ما هم به وجودش افتخار می کنیم. من تعبیر شاخدار را با توجه به مقدمه ذکر شده نوشتم. و الا فلا.

 9. تیمور انگوری ثور ۲, ۱۳۹۱ در ۵:۱۸ ق.ظ -

  شنبه ۲ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۵:۱۸

  به نظر من این پروژه یک پروژه ای دراز مدت است. اقای صابر پیش از همه باید برود درس بخواند در این زمینه چون استعداد دارند و جوان همه هستند. ایشان با دیدن عکس هایی نمی توانند واقعا دست اورد خوبی داشته باشند. وقت شان ضایع می شود.

  ایشان باید درک علمی از پرواز و مکانیزم ان داشته باشند و بعد به صورت علمی مواد را بشناسند. مثلا ایشان باید به صورت علمی بفهمند که مثلا در ارتفاع سه هزار متری، فشار اتموسفیر بر یک سانتی متر چقدر است. حالا از اینجا می توان با در نظر داشت وزن طیاره و سرعت و .. ، پی برد که مثلا در پرهای این طیاره از چه مواد باید کار گرفت.

  اگر ایشان این چیزها را به صورت علمی ندانند در نهایت شاید بتوانند منتاژ کنند اما نمی توانند دست اوردی داشته باشند. یادمان باشد که با نیم ملیون دلار ادم می تواند یک طیاره ای شخصی بخرد و در سه ساعت ان را بسته بندی کرده به پرواز در اورد.

  در افغانستان صدها و بلکه هزاران انجنیر هوایی، مکانیک هوایی، پیلوت و … وجود دارد. ایشان باید با انها دوستی کند و رابط ایجاد کند. بدون درس و علم این کارها نمی شود.

  عکس هزاره ایر هم توضیح داده نشده است که یک رسامی است و یا یک عکس. این خیلی گمراه کننده است.

  در ضمن، کلمه ای ایر، برای نام گزاری یک طیاره استفاه نمی شود. کلمه ای ایر برای یک شرکت هوایی استفاه می شود. مثلا نام های طیاره های کام ایر ممکن است ایربس، بویینک و .. باشند اما کام ایر، کابل ایر و … نام شرکت ها است.

  ایشان بهتر است اول یک شرکت رسمی ثبت کنند. نام ان را هم فلان ایر بگذارند مثلا هزاره ایر. بعد هم نام طیاره های خود را و مدل های انها را انتخاب کند. مثلا یک طیاره را می توان بورگود نام کند و مدل جدیدش را مثلا بورگود ۰۲ نام کند.

  اینها پیشنهاد های برادرانه است. شما در مقابل پیشنهاد های دلسوزانه و برادران نیایدقهر کنید و یا کنایه پرانی و … بکنید.

  به امید موفقیت شان

 10. مهدی ناجی ملکزاده ثور ۲, ۱۳۹۱ در ۹:۴۸ ق.ظ -

  شنبه ۲ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۹:۴۸

  باسلام و عرض موفقیت خدمت برادرعزیزم جناب رضاى
  امیدوارم که بازحمات خستگی ناپذیرتان بتوانید که نام ملت محروم را درسطح دنیا به استعدادهای بلند چون جوان مانندشما وآنیده سازان دیگر بلند سازید
  بااحترام مهدی ناجی محصل سال اول ویکتوریا انستیتیوت اف تیکنولوژی

 11. مجتبی ثور ۲, ۱۳۹۱ در ۱۱:۵۰ ق.ظ -

  شنبه ۲ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۱:۵۰

  همت بلند دار که مردان روز گار از همت بلند به جای رسیده اند هرچه باشد من همت بلند این نور چشم را ارج می گزارم دردو بر این چهرای افتخار امیز دوست عزیز دیگری ما از زرنج نیمروز هم یک هواپیمای بدون سرنشین درست نموده بود ظاهرا بلوچ یا تاجک بود من به وجود این انسانها عشق میورزم خداکند تمامی اقوام سرگرم کارهای افتخار افرین باشند و دنیارا مثل طالب تارک نبینند

 12. رویا ثور ۲, ۱۳۹۱ در ۷:۴۰ ب.ظ -

  شنبه ۲ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۹:۴۰

  بهبه چی بحث جالبی میان تمنا و آرزو
  به هر صورت استعداد جوانان ما قابل قدر است ، در افغانستان کسی مانند صابر شاه پیدا نشد که همین فکر میکس و مونتاژ قطعات چینی به فکرش خطور کند و کسی نیست که جرآت خرج کردن یک افغانی را داشته باشد اگر کسی پیدا شد یک نوآوری بکند بجای تشویق هزاران بمبی از انتقادر را بطرف اش حواله می کند
  و اگر بجای اختراع از کلمه ابتکار ، نوآوری ، و یا کدام کلمه مشابه دیگر استفاده شود بهتر خواهد بود
  البطه این یک نظر شخصی خودم است که شاید نتیجه ی بسیوادی ام باشد.

 13. لهیب الله آدینه ثور ۳, ۱۳۹۱ در ۵:۲۳ ب.ظ -

  یکشنبه ۳ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۷:۲۳

  سلام احترام خدمت مسوول محترم سایت جاغوری یک و تمامی خواننده گان محترم اش
  پرواز در کهکشان های بی پایان این دنیا آرزویست که فرد فرد انسانهای دنیا در دل می پرورانند ولی بسیار اندکی انسانها هستند که می توانند به این آرزو هایشان نائل آیند
  صابر شاه جوان مستعد و مبتکر هزاره نیز از زمره کسانیکه توانسته است به آرزو پرواز به کهکشان های این دنیا نایل آید بوده و است. که با نخستین فروند طیاره که در تاریخ افغانستان بی سابقه بوده است از میدان هوایی شبرغان توانسته فضای زیبا کشورش را با غورش صدای دل انگیز طیاره اش نغمه نوازی نماید و این بار با نغمه زیبائی یک بال طیاره دیگر می خواهد این فضارا نیز خوش صدا تر از گذشته سازد و افتخار بیشتری را برای مردم و کشورش کسب نماید. موفقیت مزید شان آرزو ماست بهروز باد کسانی که سعی بر این اند که کشور شان در کنار کشور های جهان به پا ایستد.

  و نفرین بر کسانی که هر روز تلاش داردند تا گوشه ای از آبادی وطن را تخریب و هم وطن ما را مهاجر می سازند.

  بیائید پرواز به کهکشان های را با ایر هزاره تجربه نمائیم.

  در ضمن از دولت و مردم افغانستان می خواهم که مبتکر جوان هزاره را که نه تنها متعلق به قوم هزاره است بکله افتخار آفرین تاریخ کشور عزیز افغانستان است حمایت نمایند.

  با آنکه از کار کرد های شایان این جوان با استعداد ما در گذشته های هیچ گونه تقدیری به عمل نیامده است ولی این بار امید واریم که تلاش های این جوان را دولت و مردم این سرزمین نادیده نگیرند

  در اخیر فقط می خواهم بگویم اگر هزاره هم است تابع قوانین کشور است. نه اجنبی های بیرون مرزی

 14. Rahmat Jaghori ثور ۵, ۱۳۹۱ در ۴:۳۷ ق.ظ -

  سه شنبه ۵ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۴:۳۷

  Ba nazari man, gosashtani Email wa shomara telefone aghayi Sabir shah dar internett kari khobe nest, aimini in javani ba estedad ra ba khatar meandazid. Mardome Hazara doshmanayi ziadi daran.