کوچی‌ها آغازگر جنگ


رئيس جمهور حکم اسکان کوچي ها را صادر نمود

   9/4/1387
حامدکرزي رئيس جمهور کشور، ديروز حکم اسکان کوچي‌ها را به شرح ذيل صادر کرد؛
به تأسي از ماده 14 قانون اساسي افغانستان و به منظور اسکان، رشد و تقويت اقتصاد کوچيان به حيث قشر آسيب پذير جامعه و بهبود شرايط زندگي آنان مراتب آتي منظور است:
1- وزارت زراعت و آبياري غرض تأمين معيشت و اسکان کوچيان املاک قابل زراعت و مالداري مورد نياز را در محلات مختلف و ولايتهاي کشور تثبيت نمايد.
2- وزارتهاي اقتصاد و ماليه جهت تمويل پروژه‌هاي انکشافي، منابع مالي مورد نياز را از طريق جلب مساعدت و همکاري مالي نهادهاي داخلي، کشورها، مؤسسات و سازمانهاي بين‌المللي به منظور اسکان و قابل زرع ساختن اراضي بکر و باير تنظيم نمايد.
3- کميسيوني به اشتراک نمايندگان با صلاحيت وزارتهاي ماليه، عدليه، اقتصاد، امور داخله، احيأ وانکشاف دهات، اداره مستقل ارگانهاي محل و رياست انسجام امور کوچيان تحت رياست وزارت زراعت و آبياري با در نظرداشت حکم شماره 541 مورخ 31/1/1387 رياست جمهوري اسلامي افغانستان ميکانيزم توزيع زمين و اسکان کوچيان را ترتيب و بعد از طي مراحل تطبيق نمايد.

  کوچي‌ها آغازگر جنگ

   26/3/1387
کوچيان مسلح که از ماها پيش به دروازه‌هاي ورودي هزاره‌جات تجمع نموده بودند، سرانجام روز يکشنبه مورخ 26 جوزا به حمله مسلحانه بالاي ساکنين مناطق دست زده و بار ديگر مي‌خواهند فاجعه سال گذشته را بر مردم محل دوباره تحميل نمايند.
براساس گزارش‌هاي بدست آمده از مناطق کجاب بهسود ولايت ميدان وردک، کوچي‌هاي مسلح روز گذشته از سه نقطه ميرهزار و شيخ قلاي کجاب به حمله مسلحانه بالاي مردم اقدام کرده اند که سرانجام حمله آنان توسط مقاومت مردم محل مهار گرديده است.
گفته مي‌شود که پس از آغاز حمله از سوي کوچي‌هاي مسلح، درگيري شديدي که بين دو طرف به وقوع پيوسته است که تا زمان دريافت گزارش نيز درگيري‌هاي پراکنده ادامه داشته و از تلفات جاني هردو طرف اطلاع دقيقي در دست نيست.
حمله بر مردم محل از سوي کوچي‌هاي مسلح پس از آن صورت مي‌گيرد که بار مردم مسکوني اين مناطق به کوچي‌ها اطلاع داده‌اند تا بداخل مناطق مسکوني نگردد؛ زيرا احتمال زد و خورد نظامي ميان آنان مي‌رود.
اين در حالي است که مردم محلي بهسود ولايت ميدان وردک و باشندگان اصلي سراسر هزارجات بارها از دولت افغانستان و شخص رئيس جمهور کرزي درخواست نموده‌اند تا به مشکل کوچي‌ها با ده‌نشينان رسيدگي نموده و با اسکان کوچي‌ها به اين معضل تاريخي نقطه پايان بگذارند.     منبع خبر – سایت حزب وحدت

اعزام هيئت بلند رتبه دولتي براي حل مسئله بهسود توسط رئيس جمهور

   28/3/1387
حامد کرزي رئيس جمهور اسلامي افغانستان بخاطر مشکل بوجود آمده بين اهالي منطقه بهسود و کوچي ها هيئت بلند رتبه يي را اعزام نمود.
بخاطر مشکلات و ناقراري هاي اخير در ولسوالي بهسود ولايت ميدان وردک انتخاب هيئت زيرمنظور مي گردد.
شهزاده مسعود وزير مشاور رياست جمهوري، امان الله حدران وزير مشاور رياست جمهوري، مولوي محمد جوره مشاور رياست جمهوري، غلام علي راسخ معين وزارت ترانسپورت و هوانوردي، عبدالمالک صديقي معين اداره مستقل ارگانهاي محل، محمد حسين فهيمي معاون شوراي ولايتي ميدان وردک.
به هيئت وظيفه سپرده ميشود که در تفاهم با مسئولين، علماي ديني، اعضاي شوراي ولايتي، متنفذين و موسفيدان محل تمام انگيزه هاي ناآرامي ها را بررسي کنند و راه حل را جستجو کنند و بخاطر جلوگيري از تکرار آن درآينده نظريات و پيشنهادات خود را در مدت يک هفته به رياست جمهوري ارائه دارند.
اين فرمان در حالي صادر مي شود که روز يکشنبه 26 جوزا کوچي ها با هجوم به مناطق کجاب بهسود ولايت ميدان وردک باعث کشته شدن و زخمي شدن مردم منطقه شده است که تاکنون از تعداد تلفات گزارشي در دست نيست.منبع خبر – سایت حزب وحدت  درگيري ها دربهسود همچنان ادامه دارد   –  ۳۰ /۳ ۸۷ 

آخرين گزارشهاي واصله وتلفن افراد مطلع ازداخل حاكي است  كه كوچي ها  با حمله مسلحانه  در تاريخ 26/3/1387درمنطقه بهسود در گيري را آغاز نموده تا كنون عده اي زيادي از مردم منطقه خانه هاي شان ويران و يا به آتش كشيده شده اند.  و تا كنون عده اي ازمردم بي دفاع منطقه شهيد ومجروح و يا آواره شده اند.   به گفته اي آقاي مبلغ – يكي ازكسانيكه قضيه را ازداخل منطقه جنگي دنبال مي كند به شبكه اطلاع رساني بند امير چنين گفت – : طبق آخرين تماس تلفني كه با منطقه داشتم جنگ ديروزدرتيزك كجاب جريان داشته و اما امشب آرام گزارش شده است .

ازخوات نيز گزارش رسيده و درگيري تازه در آن منطقه  شروع شده  و تا كنون ازتلفات دوطرف گزارش در دست نيست . 

وآخرين گزارشها حاكي ازآنست كه : اردوي ملي دردره كجاب مستقر وبا كوچيها درگير شده است و دوطرف به تبادل آتش پرداختند. كه دراين زمينه اردوي ملي ازكابل درخواست كمك كرده و نيروهاي خارجي (آيساف) بطرف منطقه جهت پشتباني ازاردوي ملي در حال حركت بودند  كه با طالبان دردره ميدان وجلريز روبرو درگيري شديد با آنها  داشتند كه هنوزازتلفات اين درگيري ، گزارش دريافت نكرده ايم وازطرف ديگر  نيروهاي مردمي درپتاب دره در مقابل كوچيهاي مسلح درگيرو دره موضع گرفته اند .

هيئت صلح هم درمنطقه نيز حضوردارد  اما كوچيها تمرد نموده و با هيئت همكاري نكردند    30/3/87

منبع :  سایت بند امیر  +;نوشته شده در ;دوشنبه بیست و هشتم خرداد 1386ساعت;12:26 توسط;مديريت موج سوم ; |;


8 دیدگاه برای “کوچی‌ها آغازگر جنگ
 1. سه شنبه 28 خرداد1387 ساعت: 17:1
  سلام آقای رحیمی
  امید است این هیئت اعزامی کاری از دستش برآید و مثل اکثر مواقع این جور اقدامات فقط نمایشی نباشد تا دیگر شاهد تلفات مشابه سال قبل نباشیم.اگر همه مردم افغانستان ما به این باور برسند که بدون بی خانمان کردن یکدیگر هم میتوانیم صاحب جایی برای زندگی و حل مسایلمان شویم دیگر خیلی از مسایل خود به خود حل خواهد شد. راستی برای چهار محصل خانواده تان هم آرزوی موفقیت دارم.
  سبز باسید و پایدار
  به امید افغانستانی آباد با ملتی متحد

 2. چهارشنبه 29 خرداد1387 ساعت: 0:33
  آقای رحیمی سلام.
  بعقیده من ما نباید به روان کردن چند نفر نماینده و یا وکیل وو آنقدر خوشبین باشیم
  ملت هزاره باید راه حلی نهای ره پیداکنند خوب امروز کوچیها رفتند سال دیگه باز می آیند مردم ره تاراج میکنند و دولت باز چند نفر روان میکند.
  سران و بزرگان هزاره که متاسفانه ما چندان بزرگانی هم نداریم امروز وظیفه وجدانی دارند تا از هر طریقی از ورود تروریستهای کوچی در هزارستان جلوگیری کنند و حتی اگر ضرورت به مقابله مسلحانه هم باشد.
  اگر امروز و در این شرایط ما نتوانیم از مال جان و ناموس خود دفاع کنیم دیگه صدها سال باید محروم منزوی باشیم و هر چندسال یکبار قتلعام شویم.
  ما با اینکه خواهان مشارکت در ساختار سیاسی اجتماعی کشور هستیم و وحدت ملی میخواهیم و این به این معنی نیست که ملت ما بخاطر وحدت ملی از خانه های شخصی شان توسط تروریست ها کوچانیده شوند.
  ما بخاطر دفاع از جان مال و ناموس و وطن خود هزاران تن از بهترین و شجاعترین جوانان خود ره از دست داده ایم ما چندین بار قتلعام شده ایم تا به اینجا رسیده ایم و اگر امروز هم غافل شویم بگفته بابه مزاری تاریخ تکرار خواهد شد.
  آمدن تروریستهای کوچی کاملآ انگیزه سیاسی داره و دولت از ایشان حمایت میکند
  و این سیاستهای کهنه هزاره ستیزی دوباره آغاز شده است ایشان اهدافی بزرگتری دارند که تعدادی از ما نمیدانیم.ایشان خواهان محو و نابوی کامل هزاره ها هستند و اعضام کوچیها یکی از راه کارهابشان است تا بتوانند مناطق هزاره ها ره اشغال نمایند.

 3. پنجشنبه 30 خرداد1387 ساعت: 19:9
  سلام خواهر محترم
  از ابراز نظر تان سپاس گزاریم امید است که موفق باشد . ما هم با شما موافق هستیم – اگر همه مردم افغانستان ما به این باور برسند که بدون بی خانمان کردن یکدیگر هم میتوانیم صاحب جایی برای زندگی و حل مسایلمان شویم – البته صد البته دیگر باید از دنبال گاو گوسفند شتر فارغ ، و احتیاج به این دارد که کمی اهلی شود . مشکل این است که این جماعت بر همان زندگی سنتی خود که همانا همنشینی با شتر و دیگر حیوانات از این قبیل و به دنبال توپ توبک و حل فصل قضایا را از این دیدگاه می بیند و بر آن اصرار دارد . و کمان کان زندگی خود را در فنای دیگران جستجو کند براستی آیا می شود امید وار بود ؟!!! نمی دانم .
  ما هم برای شما آرزوی موفقیت داریم .

 4. پنجشنبه 30 خرداد1387 ساعت: 19:23
  برادر محترم جناب آقای ترکمنی سلام
  از ابراز نظر تان ممنونم – اری دوست عزیز من کاملا با گفته های شما موافق هستم برداشت بنده این است که مسایل بسیار روشن است که اگر مصحلت مقام منصب چشم سیاست مدار های هزاره را کور نکرده باشد به راحتی می توان دست های توطئه را دید و احساس کرد. در این قسمت زیاد بحث لازم نداره .
  بحث هم اگر شود این است که با این هزاره ستیزی جناب کرزی با رفیق های افغان ملیتی هایش چه می توان کرد ؟
  امروز هزاره ها را هم کوچی به جانش آفتاده و از همین قماش بنام طالب از طرف دیگر مثل گلستان و دیگر جوانان هزاره هر روز یکی پس از دیگر جان شان را می گیرد آیا واقعا با دولت این چنینی سزاوار همکاری است ؟
  و هزاران سوال بی پاسخ دیگر
  به امید دیدار دوباره

 5. شنبه 1 تیر1387 ساعت: 0:23
  بعقیده من ما هزاره ها باید مثل دیگران هم نیروی نظامی داشته باشیم و هم گروه سیاسی چون واقعیت در افغانستان این است که زور نداشتی کسی به حرفایت گوش نمیکند.
  در صورتیکه دیگران حاظر به خلع سلاح نباشند و آزادانه سلاح حمل کند پس چرا هزاره ها برای دفاع از مال و ناموس خود سلاح نگیرند.
  من مقصر کرزی و افغان ملت ره نمیدانم بلکه مقصری اصلی در مورد ملت هزاره آقایان خلیلی,محقق,اکبری وو هستند.
  بباور من هزاره ستیزی بعنوان یک فرهنگ در افغانستان رایج شده است و هر کسی رئیس جمهور شود اگر ما مثل امروز مصلحت اندیشی کنیم همین اعمال کوچیها ره انجام میدهند و از ایشان بعنوان یک آله فشار برای قتل و کشتار هزاره ها استفاده میکنند.
  بنظری من گلایه از کرزی وو راه ره بجای نخواهد برد چرا که ایشان عمدآ دست به چنین اعمال میزنند بلکه باید با کسانیکه منطق ره نادیده میگیرند مقابله کرد.

 6. شنبه 1 تیر1387 ساعت: 15:1
  برادر محترم آقای رحیمی سلام
  این عکس روی صفحه با را کت و صلاحای مختلیف نشان میدهدکه اینها طالبان حدید
  با روش وتاکتیکهای نو است بس نبا ید اندک شمرد همان طورکه بیدایش طالبان در اولا حطور بود و بعدا کار به کحا کشید .

 7. جمعه 7 تیر1387 ساعت: 23:39
  سلام دوست خوب امیدوارم موفق باشید. به راستی خبرها و وضعیت نا بسامان روابط بین اقوام دل انسان را به درد می آورد.
  شما کسی را تنبیه کرده اید یا خودتان تنبیه شدید شما طرفدار تنبیه در تربیت هستید؟ در باره تنبیه و پیامدهای آن مطلبی را تهیه دیدم . شادکام باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*