سال نو وسایت نو مبارک

              بسم ا لله الرحمن الرحیم

سال نو وسایت نو مبارک

                         سلام دوستان

سال نو 1388 را خدمت شما دوست عزیز تبریک می گویم امید وارم که – در سال نو با امکانات نو که در اختیار شما دوستان ارجمند به نام سایت جاغوری یک قرار گرفته است – بتوانیم خدمات شایسته که در خور این مردم شریف و با فرهنگ جاغوری باشد ارائه نمایم .

این وب سایت گروهی است از طرف گروه از نویسندگان داخل و خارج جاغوری اداره می شود

این سایت در راستای متمرکز کردن وب سایت ها و نویسندگان جاغوری به وجود آمده تا به این طریق یک دایره المعارف ویک مرجع خوبی در همه زمینه ها برای این مردم شریف باشد. با اجرای این طرح ضمن یک اطلاع رسانی مفید از هر منطقه در بسیاری زمینه ها من جمله فرهنگ واقتصاد ، تفاوت های محسوس را در بسیاری از موارد از هر مناطق متوجه خواهیم شد . که این خود یک رقابت سالم را در راستای پیشرفت آن مناطق به وجود خواهد آورد. ودر ضمن می تواند در اجرای طرح های عمرانی وآبادانی به ما کمک کند.
این سایت برای هر منطقه نویسنده و مدیر در نظر گرفته تا آن شخص با توجه با شناخت که از منطقه خود دارد می تواند اطلاعات درست وصحیح رادر بسیاری موارد در اختیار علاقه مندان قرار دهند.
در جلسه توجیهی که با تعدادی از مدیران سایت داشتیم نکات قابل توجه مورد بحث قرار گرفت مرا بر آن داشت تا نکات را یاد آوری نمایم تا حیطه ی فعالیت ما بیش از پیش روشن شود .
در این راستا فکر کنم تذکر چند نکته برای مدیران سایت لازم وضروری به نظر می رسد حالا می توانیم این نکات را ، اصولی برای کار جمعی قرار دهیم تا باکمک و پیروی از آن به نتیجه که سایت برای آن ایجاد شده بتوانیم به راحتی به آن دست رسی پیدا کنیم.
۱ – سایت جاغوری یک دات کام تمام حقوق مربوط و متعلق به این سایت را برای خود محفوظ میدارد، ضمنآ مسئولیت محتوای مطالب به عهده نویسندگان آن می باشد. نظرات نویسندگان سایت الزاما منعکس کننده نظرات مدیریت ان نمی باشد.
2 – این سایت در راستای موفقیت های بیشتر این مردم شریف طراحی شده در نتیجه از عبارات وکلمات که احساس می شود باعث ایجاد تنش شود پرهیز شود.
3 – این سایت ، یک سایت گذارشی تحلیلی است با نویسنده ها ومدیران آزاد ومنطقه ای اداره می شود در قدم اول نوشته ها و گذارشهای خود نویسنده ها قابل نشر می باشد . در نتیجه مطالب از سایت های دیگر بدون تحلیل مدیر مجاز به نشر نمی باشند . مگر اینکه معرفی  و یا نقد وتحلیل  و … از طرف مدیریت بخش به همراه داشته باشند و یا گذارش و خبر خیلی مهم باشد . با توجه با این همه مدیر ونویسنده دیگر  کپی پست زیبنده این سایت نیست و از آعتبار آن می کاهند .

4 –  مطالب را که مدیران محترم در این سایت نشر می کند  همین سایت به عنوان منبع اصلی آن شناخته خواهند شد به جز سایت و یا وبلاگ شخصی خود شان که به عنوان آرشیف خصوصی از آنها استفاده می شود . به سایت های دیگر بدون ذکر منبع  مجاز به نشر آن  نمی باشد . لذا اول مطالب شان را در سایت جاغوری یک نشر نمایند  وبعد دروبلاک ویا سایت خود شان نشر نمایند  ذکر منبع را نیز حتما ذکر نمایند  مثلا منبع جاغوری یک . یعنی بار اول در جاغوری یک نشر شده اگر کسی از وبلاگ شما نشر کند  منبع اش مشخص باشد .

۵- مدیران محترم که به صورت مدیران آزاد انتخاب شده اند موظف هستند که حد اقل ماهی یک مقاله ارسال  و نشر نمایند .

۶ – مدیران محترم موظف است نسبت به وقایع ومسایل مربوط به منطقه خودش چه در داخل و یا خارج از کشور ا حساس مسئولیت نموده و اخبار آن را منعکس نمایند در غیر آن مسولیت عدم نشر اخبار مربوطه به عهده مدیر منطقه خواهند بود .

۷ – از طرح مباحث حقوقی حل نشده منطقه ای که باعث بحث های  بی فایده می شود جدا خود داری شود . چون نتیجه این بحث ها شما را به داوری می کشاند  اگر داوری کردید آن وقت داوری می شوید. خود را از بحث های که جایش در شعب های حقوقی است دور نگهدارید تا خدای نخواسته مورد داوری غیری عاقلانه  وغیر منطقی  قرار نگیرید .
مدیران ونویسنده های سایت  به چند نکته بیش از همه توجه نمایند .
نکته اول – مسایل فرهنگی است : مکاتب – در این رابطه ما حرف زیاد برای گفتن داریم از اهمیت سواد وفرهنگ گرفته تا نحوه آموزش. دردنیای امروزه اهمیت سواد فکر نکنم برکسی پوشیده مانده باشد چیزی که از همه مهمتر است و برای آن باید تلاش کنیم کیفیت آموزش است به هر قیمت که شده توجه آموزش یاران به آن جلب کنیم ورویش توقف کنیم به هر مناسبت تذکر بدهیم.
در این راستا ضمن بررسی موانع برای پشرفت کیفیت آموزش ، سعی کنیم راه حلهای منطقی وعملی را ارائه نمایم .مثلا نگاهی به سطح سواد آموزش یاران بیندازیم آیا سواد کافی را درمضامین که مشغول تدریس هستند دارند یانه ؟ و اگر ندارند چه کار کنیم ؟ آیا می توانیم برای معلمین در کنار تدریس شان کلاس های آموزشی بر گذار کنیم ؟ و یا مثلا معلم دینی شان چطور ؟ آیا توانسته از پس سوالات دینی وآموزشی بچه برآید ؟ واصولا برای آموزش وپروش آنان فکر آساسی تری شده است یا نه ؟ و … یاد تان باشد هر وقت که طرح مشکل در هر زمینه ای می کنید حتما راهکار مناسب وعملی هم ارائه نماید.
مدارس – مدارس ونحوه اداره آن ومشکلات مدارس دینی ونیاز های در این موارد ،
و … از مسایل است که می تواند در این عرصه قلم زنی کرد وما باید مدارس دینی را ساماندهی کنیم .
نکته دوم – مسایل اقتصادی است : در این راستا ضمن گذارش کامل از وضعیت اقتصادی منطقه خودش، آمار دقیق از درآمد سرانه آن ومنابع مالی آن که از آن طریق تامین معاش می شوند وهم چنین تناسب جمعیت با منطقه مورد نظر شان . مثلا آیا منطقه ظرفیت چند خانوار را دارند والان چند خانوار ساکن هستند بر فرض که منطقه شان ظرفیت یک دهم از جمعیت شان را ندارند در این راستا چه باید کرد ؟ .
ما وظیفه داریم در این بخش ها راهکاری مناسب در اختیار دوستان قرار بدهیم . نظیر این مشکل کم نداریم اگر ما دراین مسایل کمک نکنیم فکر نکنم ، کسی دیگر کاری از دست شان براید . چون مطمنا اگر کاری از دست شان بر می امد تا حالا انجام می داد .
نکته سوم – ساماندهی پولهای سرگردان : خوشبختانه مردم جاغوری از جمله آن دسته افراد خوشبخت است که خود را گرچند دیر ولی توانسته است به کشور های خارجی برساند من جمله کشور های اروپایی . توجه دارید که حتی کشور ها روی افراد کار گر خودش در کشورهای دیگر حساب جدایی باز می کند و به عنوان یکی منابع درآمد به آن توجه خاص دارند . چه بسا بعضی از کشور ها در برنامه ریزی بودیجه ای روی آن حساب باز می کند . با آنهم اگر ما نتوانیم با یک مدیریت صحیح این پول ها را به یک جهت گیری خاص هدایت کنیم فکر کنیم ضرر جبران ناپذیر را متحمل شده ایم . پولهای که با چه زحمتی ، حتی به قیمت جان شان به دست آمده است .
برای مثال : اگر از یک منطقه فرضا بابه ، داری 300 نفر در خارج باشد – در حال که قطعا بیش از آن است چون کمتر خانه ای است که مسافر نداشته باشد – درامد میانگین آن ها را ماهیانه هزار دالر بگیریم آن وقت نتیجه می گیریم که ماهانه 300 هزار دالر بی زبان در بابه تزریق می شود وبیشترین شان در رقابت بی مورد ، صرف مسایل تجملاتی ومقداری ناچیز شان در امرار معاش از آن استفاده می کند .
در حال که با این 300 هزار دالر ما می توانیم در بابه و یا ترجیحا در یک جای دیگر یک کار خانه کوچک راه اندازی نموده وتعدادی از هموطنان خود مشغول کار نمایم وخود نیز به سود قابل توجه خواهیم رسید.
نکته  چهارم –  یاد آوری مسولیت مسولین به آنان از دیگر وظایفی است که مدیران در طول فعالیت شان نباید از یاد شان برود. وباید مسئولیت شان به آنان تذکر بدهند . که نماینده مردم در مجلس چه وظیفه دارد ؟ در شورا ولایتی چطور ؟ تا به بحال چه کاری برای مردم انجام داده اند تا به حال چند مرتبه از حوزه انتخابیه شان سر کشی کرده اند این خیلی مهم است آیا این درست است که ما فقط برای رای گرفتن سراغ این مردم بگیریم ؟ اصلا مردم شما برای چه انتخاب کرده اند ؟ انتقاد سالم و سازنده از مسئولین مربوطه منطقه تان را هیچ وقت از یاد نبرید ودر ضمن راهکار مناسبی را هم ارائه نماید .
به همان میزان ، در قبال کاری های انجام داده از مسولین تشکر نماید . و آن ها را نباید را فراموش کنید برای اینکه تشکر از آنها ، آنان را تشویق بیشتر برای خدمت خواهند کرد .
این ها پرسش های هستند که می تواند جلوی پای نمایندهای منتخب ومسئولین منطقه خود تان بگذارید .
نکته پنجم –  مسایل از قبیل شخصیت های سیاسی وتاریخی و شهدا منطقه وزندگی نامه آن ها وهم چنین مناطق دیدنی و تاریخی وچه بسا مناطق باستانی و . . . از مسایل است که تا به حال کاری در خور ستایش در باره آن صورت نگرفته است .
این ها مسایل است که به ذهن این جانب رسیده مطمنا با شناخت که از شما مدیران محترم سایت داریم مطالب قابل توجه و ابتکاری را ، مطرح و راه کاری مناسب برای آن پیدا خواهند کرد
امید وارم که سایت جاغوری یک برای همیشه در نوع خود یک وبی نظیر وبی همتا باشد و یک و بی همتا بماند
مدیریت – سایت جاغوری

دوستان عزیز سلام

نوشته که در ادامه ملاحظه می فرماید از برادر و فاضل ارجمند جناب آقای دانش مدیر بخش سنگماشه است . چون محتوای مطالب ایشان یادی آوری نکات مفید در راستای بهبودی پایگاه اطلاع رسانی جاغوری است بدین لحاظ در ادامه – مطالب در باره سایت – آورده ام  تا دوستان ضمن مطالعه این بخش از نکات یاد آوری شده به نحو احسن استفاده نمایند. ما ضمن تشکر از برادر عزیز مان توجه شما به خواندن مطالب زیبای ایشان جلب می نمایم .   مدیریت سایت جاغوری

به نام خداوند مهربان و با سلام خدمت کاربران محترم!

عبدالله دانش هستم یکی از افرادی که در سنگماشه چشم باز کرده ام و تحصیلات ابتدایی ام را در آن سامان به پایان برده ام، ازسال 1368آواره دیار غربت شده ام دراین مدت هرچند حد اقل چهار بار به سنگماشه سفر کرده ام اما گویی سنگماشه مرا از یاد برده است هرچند که من همیشه به آنجا عشق می ورزم. چند صباحی پای درس های دینی نشسته ام و در رشته فقه ومعارف اسلامی و در مقطع دکتری از حوزه علمیه قم فارغ التحصیل شده ام. وضعیت جدید باعث شده است که در رشته جامعه شناسی نیز تحصیل کنم هر چند به طور رسمی فوق لیسانس(ماسترا) این رشته ی علمی هستم، اما به نظر خودم تا جامعه شناس شدن افرادی مثل من فاصله زیاد است. دوست دارم همیشه بخوانم وبنویسم و گرهی از جامعه ام باز کنم و گر نشد گره ها را بشناسم. به هیچ حزب سیاسی وفادار نیستم اما عدالتخواهی را درافغانستان هدف اصلی می دانم. من خود فرزند رنج وغربت وجنگ و و یرانی وآوارگی ام و از مظلومیت مردمم به خوبی آگاهم. هدفم از عدالتخواهی رسیدن انسان ها به درک حقوق  متقابل انسانی است.

آن
چه دراین بخش به من واگذار شده است تهیه مطلب در باره منطقه سنگماشه است وبه نظرمن این کار بسی دشوار است، زیرا هدف از این کار بیان برداشت ها وتحلیل های آزاد نیست؛ بلکه هدف اصلی تهیه ی مواد خام و قابل اعتماد است که کاربران گرامی بتوانند بدون دغدغه از آن استفاده نمایند. واضح است که تهیه ی مطالبی با این ویژگی ها برای کسی که سال هاست خارج از سنگماشه زندگی می کند دارای محدودیت های زیادی است؛ اما دوستان لطف داشتند و بخش سنگماشه را علی رغم کاستی های فراوانی که در خودم می بینم به من واگذار کردند. تلاشم براین است که بتوانم به این هدف پاسخ مثبت دهم و در راستای اطلاع رسانی دقیق تر در کنار دوستانی قرار بگیرم که در باره ی سنگماشه مطلب می نویسند.

سخن دراین نیست که هرگونه توسعه درامر پژوهش نیازمند مواد دسته اول است، اما سخن دراین است که آیا ما می توانیم به این نوع اطلاعات دسترسی داشته باشیم؟ دلایل زیادی برای محدودیت دسترسی به اطلاعات دسته اول وجود دارد که

 • کمبود امکانات،
 • عدم وجود منابع وآثار در زمینه های مورد نظر به عنوان پیشینه،
 • عدم دسترسی به خود منطقه به دلیل دور بودن ما از آن،
 • کمبود فرصت کاری،

برخی از ا ین محدودیت ها می باشند.

اما مطلب مهم آن است که محدودیت ها باعث ترک اصل کار نخواهد شد، زیرا اقدام عملی حتی به طور حداقلی هم بهتر از ترک آن می باشد.

دراینجا بیان چند نکته حایز اهمیت است که می تواند به عنوان چارچوب اصلی این بخش مورد تأکید قرار گیرد:

 1. تلاش براین خواهد بود که مطالب براساس استاندارد های علمی ارائه شود، بنا براین تکیه بیشتر بر توصیف است تا زمینه اطلاعات دسته اول وخام فراهم آید.
 2. کوتاه نویسی دردنیای وسیع وسر درگم کننده انترنت اصل مهم دیگر به شمار می آید.
 3. ساده نویسی به دلیل تنوع مخاطبان از ارزش خاصی برخوردار است.
 4. از دوستانی که در زمینه موضوعات این بخش اطلاعاتی دارند صمیمانه تقاضای همکاری می شود
 5. آنگونه که در صفحه نخست سایت آمده است به دوستانی که مایل به همکاری دراین بخش باشند کلمه ورمز عبور برای مدیریت داده خواهد شد.
 6. نقد های مستدل باعث پیشرفت کار خواهد شد به همین دلیل از این نوع نقد ها استقبال خواهد شد.
 7. از نظر های پر مهر تان هم استقبال می شود وحتما از آن ها درپیشبرد کار ها استفاده خواهد گردید.
 8. دوستان داخل باید متوجه باشند که یک گزارش از منطقه ی آنها در سنگماشه ویا هرجای دیگر ویا یک عکس می تواند اطلاعات با ارزشی را برای سایت به ارمغان آورد هرچند که به نظر خود آنها کم ارزش باشند. لذا تقاضای من این است که این دوستان از فرستادن هر نوع اطلاعات به سایت حتما دریغ نورزند.

عبدالله دانش
+;نوشته شده در ;شنبه یکم فروردین 1388ساعت;12:9 توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;


8 دیدگاه برای “سال نو وسایت نو مبارک
 1. یکشنبه 26 تیر1390 ساعت: 12:20
  با سلام خدمت شما همکار وبلاگ نويس عزيز

  اين پيغام را براي شما ارسال کردم تا عرض کنم سوسا وب تولز ( ارائه دهنده ابزار رايگان وبلاگنويسان ) ابزار رايگان جديد و متفاوت خودش را اضافه کرد…

  در ضمن با قرار دادن ابزارهاي سوسا وب تولز در وبلاگ خود مي توانيد به صورت اتوماتيک در قرعه کشي بزرگ ما شرکت کنيد.

  جوايز ناقابل اين دوره قرعه کشي:
  1- يک لپ تاپ دل براي يک نفر
  2- چهار ميني لپ تاپ براي چهار نفر
  3 – پنجاه فلش مموري 16 گيگ سيليکن پاور براي 50 نفر

  زمان قرعه کشي:
  9 شهريور 1390 مصادف با عيد سيعد فطر

  منتظر حضور گرمتون هستم با تشکر مديريت سوسا وب تولز

 2. جمعه 21 بهمن1390 ساعت: 20:12
  سلام دوست عزیز
  اگر مایل باشی می تونی با ما تبادل لینک کنی در حال حاظر صد ها سایت و وبلاگ عضو هستند خوش حال می شیم شما هم به دایرکتوری ما بپیوندید.

 3. یکشنبه 30 بهمن1390 ساعت: 19:11
  ☼ سلام و درود ! ☼ ஜ ممنون از پست جالبی که گذاشتی ! ஜ☼ خوشحال میشم به من هم سر بزنی ! ☼ تبادل لینکـــــــــــ پذیرفته می شود !!!پشت هر کوه بلندسبزه زاریست پر از یاد خداو در آن باغ کسی می خواندکه خدا هست، دگر غصه چرا؟!؟!…آرزو دارم:خورشید، رهایت نکندغم، صدایت نکندظلمت شام، سیاهت نکندو تو را از دل آنکس که دلت در تن اوست حضرت دوست جدایت نکند… …..`,%%%%%%` ……..(¯`°v°´¯)…..`,%%;,%,%%% ………(_.^._)..,%%; %%% %%%…`%/% %//%%%_%..%(%%, %% %/; %%..%_ %%.%/%__/%%…..,%% / %%;%%……………| |……………| |___ ;@@;.,..;@@……………|.| __@@@.; @@@……………|.|____ |/_____ |/___!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. پنجشنبه 15 تیر1391 ساعت: 9:23
  وقتی نم نم از روزهای رفته میگه وقتی قطره اشکی از دلی شکسته میگه با خودم میگم که عمرم چه گذشت چی مونده برام بجز یه سرگذشت….. دلاتون شاد و لباتون خندون╬♥═╬ ╬♥═╬ ╬═♥╬ ╬♥═╬ ╬═♥╬ ╬♥═╬ http://www.bia2kharid2.inدوست داشتی لینک کنبنامبیا تو خرید

 5. جمعه 27 مرداد1391 ساعت: 11:1
  سلام دوست عزیز …از وب زیبای شما دیدن کردم، با سلیقه اید، خسته نباشید …خوشحال میشم به من هم سری بزنید …منتظر حضور و نظرات مکتوب شما هستم …سپاس …

 6. جمعه 28 مهر1391 ساعت: 13:38
  سلام خوبی ؟ وبلاگ خوبی داری همینجوری شانسی چشمامو بستم و روی یکی از وبلاگ ها کلیک کردم به کلبه تنهابب من سری بزن خیلی تنهام خیلی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*