آغاز سخن

بسمه تعالی

سعیدی

آغاز سخن

سخن گفتن در باره خود ، حد اقل برای من قدری سخت است ، دشواری آن را از وسواس در انتخاب واژه ها به خوبی  می توانم درک کنم ، بسیاری از کلمات از قلم یک نویسنده در باره خودش معانی زیاد و گاه متفاوت ، از خود ستایی گرفته تا شکسته نفسی و مهمل گویی را به خوانندگان منتقل می کند. به همین جهت گفته اند مناسب آن است که  دیگران باید قضاوت و داوری کنند اما از آنجا که این نوشته صرفا معرفی اجمالی نگارنده بر طبق مقررات سایت و تذکر مدیریت محترم می باشد ، چند ستری به صورت مختصر در باره زندگی، فعالیت و تحصیلاتم به نگارش در می آورم .

علیجان سعیدی هستم در سال 1348ش در قریه تبقوس مربوط ولسوالی جاغوری ، به دنیا آمده ام ، در سال 1357ش وارد کلاس اول مکتب هدایت سنگشانده شدم ، با کودتای کمونیست ها وتعطیلی مکاتب ، در مکتب خانه ادامه سواد آموزی را شروع کردم، برای ادامه تحصیل در سال 1361ش راهی مدرسه علمیه مرحوم آیت الله وحیدی در حوتقل شدم ، در سال 1365ش به ایران آمدم ودر مدرسه علمیه رضائیه تهران، تحصیل در علوم اسلامی را پی گرفتم ، در کنار دروس رائیج ، چندی به کلاس های خوشنویسی وزبان رفتم ، وهمزمان به صورت شبانه در مدارس دولتی شروع به تحصیل نمودم ، دورس متوسطه را در دبیرستان شریعتی تهران ، وابن سنایی قم به پایان بردم ودر سال 1373ش موفق به اخذ دانشنامه پایان دروس متوسطه یا دیپلم شدم ، همزمان در امتحان ورودی مرکز جهانی شرکت کرده وقبول شدم ، در سال1378ش در مرکز آموزشهای دفتر تبلیغات دروس نوین را شروع کردم وموفق به اخذ معادل لیسانس در علوم تربیتی شدم ، در سال 1379ش در مرکز آموزش زبانهای خارجی دانشگاه باقرالعلوم (ع) فراگیری زبان انگلیسی را شروع کردم ، بعد  از دوسال سند فراغت دوره عالی آن مرکز را بدست آوردم .

 در سال 1380ش در کنکور پذیرش دانشگاه باقر العلوم (ع) در رشته تاریخ پذیرفته شدم ، در سال 83 لیسانس گرفتم ، در سال 86  از پایان نامه کارشناسی ارشد علوم تربیتی جامعة المصطفی العالمیه ، تحت عنوان « بررسی اهداف تعلیم وتربیت افغانستان در دوره فعلی » دفاع کردم ، ودر همان سال از طریق کنکور سراسری دولتی در مطقع کارشناسی ارشد دانشگاه باقر العلوم پذیرفته شدم وپایان نامه این دوره تحت عنوان « حیات علمی فرهنگی شیعیان در دوران معاصر افغانستان » می باشد .

تا کنون مقالات چندی از این قلم منتشر شده ، وبلاگی تحت عنوان « اندیشمندان افغانستان » دارم که در آن نیز بعض از نوشته هایم را قرار داده ام . این بود بیوگرافی مختصر وخود نوشته اینجانب که امید وارم توانسته باشم طبق خواست مدیریت، محترم خودم را به خوانندگان این سایت معرفی کنم . این مختصر مقدمه ای بود برای نوشته های بعدی که انشاء الله به زودی و به تناوب در این تار نما قرار خواهد گرفت .

+;نوشته شده در ;دوشنبه هفدهم آبان 1389ساعت;8:0 توسط;علی جان سعیدی; |;


11 دیدگاه برای “آغاز سخن
 1. دوشنبه 17 آبان1389 ساعت: 9:21
  آیا ترجمه متون فارسی به انگلیسی را دارید؟ چند مقاله یاکتاب ترجمه کرده اید؟
  در این باره نظریدهید.

 2. دوشنبه 17 آبان1389 ساعت: 11:24
  ازره که باشی شیعه وسنی نداره _ یک حرف دو حرف جور کدو مانی نداره .
  ازره مسکه را خو بیلو , ازره دنیا نور چشم از مو استه .

 3. دوشنبه 17 آبان1389 ساعت: 14:53
  برادر محترم این گپ را در مسکه چی کار. تو توخکو چی نوشته کردی(مزحب و مصحب)(توحین و تهین)من هم در استرلیا استم. هر قوم از خود دیوانه و احمق دارد. اگر از حق نگذری خودت خوب خبر داری.اگر در استرالیا استی. بیا از این حرفهای جحالت بگذریم. روی سایت از نو آوریها مسل طیاره ذاکیر و دستگاه کشف جرایم ترورستی توسط برادر غلام رضا نوابی نوشته کنیم. نه از فلان کس یا فلان قوم.
  اگر وقت شما دوستان و خواننده گان سایت را گرفته باشم معزرت میخواهم.
  خداوند کول آزره ره نگاه کنه.

 4. دوشنبه 17 آبان1389 ساعت: 17:6
  سلام قومای گل . بیایید هم دیگر را تحمل کنیم و از حسادت دوری نمایم . چند نکته در مورد حسادت !
  حسادت یک بیماری اخلاقی
  يکى از رذايل اخلاقى که در طول تاريخ بشر آثار بسيار منفى فردى و اجتماعى داشته است مساله حسد است، حسد به معنى «ناراحت‏شدن از نعمتهايى که خداوند نصيب ديگران کرده و آرزوى زوال آنها و حتى تلاش و کوشش در اين راه‏»!

  حسد فضاى روح آدمى را تيره و تار و فضاى زندگى او را ظلمانى و محيط جامعه را مملو از ناامنى مى‏کند!

  حسودان نه آرامشى در دنيا دارند، نه آسايشى در آخرت و چون تمام تلاششان اين است که نعمت را از محسود بگيرند، آلوده انواع جنايت‏ها مى‏شوند: دروغ مى‏گويند، غيبت مى‏کنند، دست‏به انواع ظلم و ستم مى‏زنند و حتى در حالات شديد و بحرانى از قتل و خونريزى نيز ابا ندارند.

 5. سه شنبه 18 آبان1389 ساعت: 18:38
  برادر محترم حجت السلام سعیدی را از نزدیک در منزل یکی از دوستان زیارت کردم از کلامها و سخنان ایشان فیض برده و برایم این موضوع مطرح شدکه ایکاش ماهم مانند ایشان بجای می رسیدم و از تعلیمات عالی برخوردار می شدم. بین جاغوری کابل همسفر بودیم و با زبان فصیح اینگلسی سخن می گفتیم که در واقع برایم جالب بود و به این نتیجه رسیدم که: نابرده رنج گنج میسر نه می شود— مزد آنگرفت که جان که کارکرد.
  خدای توفیقش دهد و براکات فروان در زندگی برایش خواهانم .
  اللهیاری

 6. چهارشنبه 19 آبان1389 ساعت: 2:39
  شخصیت آقای سعیدی را در لابلای نوشتهای ارزشمندش به آسانی میتوان دید و به اطمنان میتوان گفت که انسانهای چون سعیدی ها سرمایه ای امروز وفردای مردم ماست که باید به ان افتخار کنیم راجع به عکس که بعضی دید منتقدانه داشته به نظر من عکس قشنگی است ولی خوب امیدوارم که اقای سعیدی در نوشته ای بعدی خود یک عکس قشنگتری دیگر بگذارد تا دوستان خوش شود.

 7. شنبه 22 آبان1389 ساعت: 13:17
  هردم از این باغ بری می رسد ××× تازه تر از تازه تری می رسد !
  دوست و همکار عزیز آقای سعیدی درود بر شما ! به جمع مشق کنندگان خانه ای مجازی جاغوری ها خوش آمدید ! تلاش تان برای فراگیری دانش های گوناگون ستودنی و قابل ستایش است و نیز حاکی از اندوخته های بسیار تان در عرصه های مختلف و به قول معروف : عطر دانش شما خود بوست چه عطاری بگوید یا نه !؟ از نظرات یاس برانگیز برخی اشخاص هرگز ناامید نشوید از قدیم گفته اند : ((دان خلق دروازه شار است! )) و بعد ((از کوزه همان بیرون ترواد که دراوست !)) ما گام زن این وادی پیشتر از جناب شما این ((گومرگی ها)) را زیاد تیر کرده ایم ! ثابت و استوار به نشر نگاشته هایت ادامه بده و … ! پایدار و پیروز باشید .

 8. شنبه 22 آبان1389 ساعت: 15:43
  بلی : هردم از این باغ بری میرسد تازه تر از تازه تری میرسد
  دوستان عزیز جای بسی افتخار است که سایت جاغوری یک همانند سقفی شده است که در زیر آن فرهیختگان , قلم بدستان و اندیشمندان جاغوری همه گرد هم جمع شده و به ارائه اطلاعات ودانستنی های مفید شان پرداخته اند.
  شما به آمار بازدید کننده گان سایت یگ نگاهی بیندازید. میبیند که در روز چندین هزار نفر از این سایت بازدید به عمل می آورند. حالا جدای از اخبار منطقه و مسائل روز اگر فرض را براین بگذاریم که 30% از بازدید کننده ها مقالات سایت را مورد خوانش قرار میدهند , همین خود چقدر میتواند باارزش باشد. چقدر در رشد و اعتلای فرهنگ جامعه ما میتواند اثر گذار باشد.
  خوب میدانیم که همه بد بختی های که امروز جامعه ما به آن دست به گریبان است و همه ازآن رنج میبریم همانا بر اثر نداشتن علم و دانش است.
  پس بیایید همه دست بدست هم داده- اندیشمندان و قلم بدستان جامعه مان را تشویق کنیم که داشته ویافته های مفید شان را بیشتر در اختیار همگان قرار دهند تا باشد که از این سر چشمه جوشان علم همه استفاده لازم را ببرند.
  به امید اینکه این سایت مرزهایی جاغوری را در نوردیده وبرای همگان مورد استفاده قرار گیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*