گزارش از یک سفر تفریحی از منطقه خوال ، تاک و تیلوم و مختصر معلومات از این منطقه زیبا

سلام دوستان خوال وتاک

روز جمعه مورخه 20/3/1390 طی یک سفر تفریحی ( و هوا خوری ) به منطقه زیبا و بسیار سرسبز جاغوری بنام خوال و تاک رفته بودم . فكر نه مي كنم كسي از جاغوري باشد اما به منطقه زيبا خوال و تاك نرفته باشند . و  از فضا و  ميوه هايش استفاه نكرده باشند.

این روز ها خوال و تاک حال هوای دیگر دارد خیلی شلوغ می باشد خوال یک جایی بسیار دیدنی و سر سبز است و یکی از مناطق سیاحتی تفریحی در جاغوری به حساب می آید.

خوال و تاک در جنوب شرق بابه موقعیت دارد و ازطرف شرق اش  پاطو  و جنوب غرب اش  دهمرده گل زار و شمال اش  هم خارتزک قرار دارد.

این منطقه ای زیبا در 17 کلومتری سنگماشه قرار دارد.  یکی از مناطق مهم و بسیار گرم جاغوری به حساب می آید.

خوال وتاک

همچنان در منطقه تيلوم يك مكتب  به اسم ليسه سروري  دارد . به لحاظ گرم سیر بودن این منطقه نسبت به بقیه مناطق جاغوری میوه جات در این منطقه زود تر دست میدهد و به همین لحاظ بازار سیاحت در این فصل از سال داغ تر احساس می شود .

وقتی فراوانی توت است جای شما دوستان خالی بود ما هم از این میوه ها استفاده کردیم. به قول معروف توت ابراهيم خاني در سنگماشه نيز مرغكي شده است  انشاء الله در هفته جاري  پخته خواهند شد  و شاهد جمع جوش مردم در كنار درياچه زیبایی  سنگماشه خواهم بود .

و همچنان دوربین عکاسی همراه داشتم چند تا عکس هم ازمناظر زیبایی منطقه خوال و تاك  و توت های فروان و دیدنی آن تهیه کردم . امید وارم رضایت خواطر شما عزیز را فراهم کرده باشم .

مومن زاده – جاغوری

+;نوشته شده در ;یکشنبه بیست و دوم خرداد 1390ساعت;11:29 توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;


7 دیدگاه برای “گزارش از یک سفر تفریحی از منطقه خوال ، تاک و تیلوم و مختصر معلومات از این منطقه زیبا
 1. دوشنبه 23 خرداد1390 ساعت: 2:43

  tashakor aghayee mominzada dasti tan dard nakona omidwaram ki hamisha salim wa sari hall shali khili akshayee jalib wa didani ast. hamisha az hamin kar hayee tan bokonid. be omindi fardayee behtar. shado sar afraz bashi

 2. دوشنبه 23 خرداد1390 ساعت: 9:42

  جناب مومن زاده! خدا شما را نبخشد که با رفتن در این مناطق دیدنی و محشری و لذت بردن از میوه های آنجا، ما را "سیمی سوک" کردید! سالها است که در خاکباد و هوای آلوده خراب آباد بنام کابل محصور شده ایم. خدا میداند چقدر برای جاغوری و وطن دیق شده ایم. ولی گروههای خونخوار و آدم کش که مورد حمایت کرزی خانی است همه ای راهها را مسدود نموده. شعر فروغ فروخزاد را به جاغوری زیبا تقدیم میکنم:

  کاش در ساحل رود خاموش // عطر مرموز گیاهی بودم // چو بر آنجا گذرت می افتاد // به سراپای تو می سودم.

 3. دوشنبه 23 خرداد1390 ساعت: 11:35

  سلام آقای مومن زاده امید خوش و صحتمند باشید.
  مطالب سایت بی نظیر اند و دیگر اینکه به ظاهر سایت یک کم توجه کنید. یک اندازه نا منظم به نظر می رسه. تشکر سرفراز باشی.

 4. دوشنبه 23 خرداد1390 ساعت: 11:56

  مومن زاده جان نوشک جانت!
  اگر امکان دارد ازاین فضا و میوه جات طبیعی و انرژی زا که هردانه توتش بیشتر از یک بوتل شربت تاریخ تیر شده دواخانه های کابل پروتین و ویتامین و مواد معدنی دارد بیشتر استفاده کنید. جدی می گویم. ما به شما نیاز داریم شما باید کاملا سالم و سرحال باشید و بمانید تا گزارشها وتحلیلهای سالم و اثر گذار تهیه نمایید.

  ازشما چه پنهان من هم خیلی دهنم آب زد اما غیر از صبر چاره ی نیست. البته به همین زودیها با تعدادی دوستان رنگارنگ تاجیک خر، پشتون خرتر ازخر، ازبک کله خام و هزاره باربر که همه از دوستان صمیمی و شیرین دانشجویی است تصمیم چکر تفریحی به بامیان باستان داریم که باتوجه به میوه جات مسیر راه و خود بامیان ازخجالت شما بیرون خواد شدیم.

 5. دوشنبه 23 خرداد1390 ساعت: 12:18

  اوه! مومن زاده عزیز نوش جان تان! یکبار دیگر مرا به یاد روزهای کودکی ام انداختی؛ روزهایی زیباتر از جلگه جاری و آبی و آفتابی خوال و تاک و تیلوم! این خطه هایی از جاغوری، واقعا تکه هایی از بهشت است؛ با همان میوه ها، با همان آب و هوا، با همان درخت ها و کشتزارها، با همان خوبی ها و نیکی ها و پاکیها از مردم سبز و سخاوتمندش! زنده باشی! اگر ممکن است عکس هایی از این مناطق و دیگر جاهای دیدنی و دوست داشتنی جاغوری، بگیرید و بگذارید که ببینیم و بیشتر شیفته و شیدا شویم!
  یادباد آن روزگاران یادباد!

 6. دوشنبه 23 خرداد1390 ساعت: 22:46

  واقعا دلتنگ توت وباغ های جاغوری شدم .خوش به حال تون که میله میکنید وخوش میگذرونید کاش به یاد ما هم میخوردید! منکه چند سالی میشه که توت درست و حسابی نخوردم انشا’الله به زودی نصیب ما هم بشود .

 7. سه شنبه 24 خرداد1390 ساعت: 9:52

  مومن زاده عزیز! گزارشها حاکی است که مسیر دشت قره باغ از وجود برادران خونخوار کرزی خانی پاکسازی شده است و حالا مسافرین میتوانند به راحتی از آن مسیر تردد کنند. لطفا در این مورد چیزی بنویسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*