سیاستهای فعلی دولت استرالیا درقبال مهاجرین

اینک به خواست بعضی ازدوستان که خواهش نموده بودند تا درارتباط به سیاستهای فعلی دولت استرالیا درقبال مهاجرین برای شان نوشته شود، توجه خواننده گان محترم را به گذارشی درارتباط به سیاستهای جدید دولت استرالیا درقبال مهاجرین جلب می نماییم.
چند ی قبل دولت های افغانستان، استرالیا ودفتر کمیسیاری ملل متحد درامورپناهنده گان توافق نامه را امضاء کردند. که با امضاء شدن این توافقنامه دولت استرالیا اجازه دارد تا پناهجویانی که درخواست های پناهندگی شان نامکام میشود رابزور به کشورشان بازگرداند.
خانم Grainne O’Hara رئیس دفتر منطقه ای کمیساریای ملل متحد در امور پناهندگان UNHCR شعبه ی کابل می گوید که توافقنامه امضا شده با دولت استرالیا این اجازه را به اداره ی مهاجرت استرالیا می دهد که پناهجویانی که درخواست های پناهندگی شان ناکام می شود را بزور به کشورشان بازگرداند و دولت افغانستان ازین مسئله آگاه و واقف است.
خانم O’Hara همچنین تصریح کرد که دولت افغانستان مدت طولانی در حال مذاکره با مقامات وزارت مهاجرت وشهروندی استرالیا بوده اند و این کاملا برای شان روشن و واضح بوده که چه مواردی شامل توافقنامه ی امضا شده بین دو طرف می باشد.
در حال حاضر بیش از ۲۵۰۰ پناهجوی افغانستانی در بازداشتگاه های استرالیا بسرمی برند وازین میان درخواست های بیشتراز ۴۹ نفر از ایشان در مرحله ی رسیدگی قانونی ناکام شده است .
براساس توافقنامه ای که چندی قبل در شهر سیدنی بین دولتهای افغانستان و استرالیا به امضا رسید پناهجویان ناکام می توانند بطور داوطلبانه به کشورشان بازگردند و از تسهیلات و امتیازات مادی که دولت فدرال استرالیا برای اسکان مجدد آنها در افغانستان درنظر گرفته برخوردار شوند اما اگر این عده حاضر به بازگشت داوطلبانه نشوند این اختیار به اداره ی مهاجرت استرالیا داده شده است که از گزینه ی بازگردان اجباری بعنوان آخرین راه حل استفاده نماید.
آقای Chris Bowen وزیر مهاجرت و شهروندی استرالیا این سخنان را بعنوان مهمترین دستآورد این یادداشت همکاری دوجانبه بعد از امضای این قرارداد در اخیرین روزها با خبرنگاران عنوان کرده بودکه این اولین باری هست که ما یک توافقنامه  با دولت افغانستان برای بازگرداندن اجباری پناهجویان ناکام امضا کرده ایم و پیش ازین چنین مسئله وجود نداشته است و بدون امضای توافقنامه ی امروز انجام چنین امری ( بازگرداندن اجباری ) پناهجویان ناکام به افغانستان غیرممکن بود.
ولی اکنون این طور به نظر می رسد که دولت افغانستان تحت فشار گروه ها و سازمان های مدافع حقوق بشر و پناهندگان قصد دارد که این توافقنامه را به نحوی و یکطرفه نقض کند.
آقای نادر نادری سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید که دولت افغانستان نباید هرگز توافقنامه ای را با چنین مفاد ومحتوا با دولت استرالیا امضا می کرد چرا که دولت قادر به تامین امنیت کسانی که مجبور به بازگشت هستند نخواهد بود .
وی افزود که افغانستان درحال حاضر در یک وضعیت ناامن و بی ثبات بسرمی برد وشرایط به گونه ای نیست که امنیت کسانی که بنا به مشکلات امنیتی از کشورمتواری شده اند از سوی دولت افغانستان تامین گردد.
در حال حاضر این مسئله روشن نیست که آیا دولت افغانستان واقعا در مورد جزئیات کامل توافقنامه ی به امضا رسیده بی خبر بوده یا اینکه بعداز بازگشت وزیر عودت ومهاجرین به افغانستان و مورد واکنش های منفی و انتقادهای گسترده واقع شدن درجستجوی راهی برای نقض این توافقنامه می باشد؟
سخنگوی اپوزیسیون دولت فدرال استرالیا آقای Scott Morrison امروز گفت که دولت باید توضیح بدهد که چرا دولت افغانستان می گوید که دولت استرالیا قادر نخواهد بود که پناهجویان را مجبور به بازگشت به کشورشان نماید؟
آقای Scott Morrison افزود که یکی از رکن های اساسی این توافقنامه ی مسئله بازگرداندن اجباری پناهجویان ناکام بوده و حالا می توان گفت که همه ی سیاستهای حزب کارگر برای متوقف کردن ورود غیرقانونی پناهجویان ناموفق بوده است.
وی تاکید کرد که وزیر مهاجرت و شهروندی آقای Chris Bowen باید توضیحات زیادی را در مورد این مسئله ارائه کند تا شهروندان استرالیا بفهمند که سیاست های حزب کارگر چقدر ناکارآمده بوده اند.
براساس گزارشات رسیده آقای Chris Bowen هم در مصاحبه با خبرگزاری های استرالیا تاکیدکرده است که توافقنامه ی اخیر بین دولتهای استرالیا وافغانستان این اختیار و حق را به اداره ی مهاجرت وشهروندی داده است که پناهجوین ناکام را یا بطور داوطلبانه یا غیرداوطلبانه به کشورشان بازگرداند.
وزیر امور مهاجرت وشهروندی استرالیا اصرار دارد این قرارداد که با حضور نماینده ی منطقه ای کمیساریای عالی ملل متحد درامور پناهندگان به امضای طرفین رسیده است کاملا شفاف و واضح شده بود و براساس مفاد درج شده در تفاهم نامه بر روی بازگشت دواطلبانه یا غیردواطلبانه ی پناهجویان افغانستانی تاکید شده بود.
خبرهای دیگر ازاین حاکی است که دولت استرالیا به توافقنامه ای که امضا کرده است آهسته آهسته آنرا عملی مینماید. امضاء توافقنامه بین کشورهای استرالیا ومالیزیا وتهیه کمپ برای برگشتاندن مهاجرین که توسط قایق ها وارد آب های استرالیا میشوند به مالیزی برمیگرداند. که توجه شمارا به این گذارش جلب میدارم.

ارسال 32 پناهجوی افغان و پاکستانی از آسترالیا به مالیزیا

روز پنجشنبه، مقامات استرالیا یک قایقی را که حدودا 32 پناهجوی افغان و پاکستانی را
حمل می کرد،  در آب های آسترالیا مورد شناسائی قرار داده و بازداشت نموده است و این افراد اولین دسته از پناهجویانی می باشند که براساس پالیسی جدید دولت آسترالیا، به مالیزیا فرستاده خواهند شد.

هفته گذشته  توافق نامه بین دولت های آسترالیا و مالیزیا   مبنی بر ارسال 800 پناهجوی جدید غیرقانونی به مالیزیا را به امضاء رساندند. همچنان براساس توافقنامه مذکور، دولت استرالیا تعهد نموده است که برای  پناهجویان مستحق که درحال حاضر در مالیزیا بسر می برند، زمینه اساکن آنها را در این کشور فراهم سازد. تعداد کثیری از افرادی که قرار است دولت آسترالیا آنها را به عنوان پناهجویان مستحق از مالیزیا  بپذیرد اتباع کشور برما می باشند.

با توجه به تلاش های اخیر، آسترالیا سعی دارد تا برای متوقف نمودن ورود افراد غیرقانونی بوسیله قایق ها به این کشور راه حل منطقه ای را دریافت نماید. درحال حاضر، دولت آسترالیا سرگرم مذاکره با دولت پاپووا نیو جیینی (Papua New Guinea) می باشد  تا قرار داد دیگری را با این کشور در مورد صدها پناهجویکه خود را بوسیله قایق به آسترالیا میرسانند، در بازداشتگاهی در  جزیره مانوس مورد پذیرش قرار دهد. در عین زمان، آقای کاسیت پیرومیا (Kasit Piromya) نخست وزیر کشور تایلند گفته است که تایلند نیز علاقمند امضاء قرار داد مشابه با آسترالیا می باشد که این کشور با مالیزیا توافق نموده است.

از سوی دیگر، ژولیا گیلارد نخست وزیر آسترالیا اظهار نموده است که 32 فرد مذکور از آسترالیا اخراج خواهند شد.
خانم گیلارد افزود که پیام روشنی که این اقدام به پناهجویان می رساند این است که آسترالیا بیشتر ازین هیچ پناهجوی را مورد پذیرش قرار نمی دهد.
حقوق دانان و  گروههای مدافع حقوق بشر امضای توافقنامه مذکور میان دولت های آسترالیا و مالیزیا را محکوم نموده اند. سازمان عفو بین المللی نیز پلان آسترالیا مبنی بر ارسال پناهجویان به مالیزیا را مورد اعتراض قرار داده و افزوده است که مالیزیا کشوری است که سابقه نه چندان خوبی در مورد رعایت حقوق بشر را دارا می باشد وهمواره پناهجویان را مورد ضرب و شتم قرار داده و تا حدی که پناهجویان در اثر امراض ناشی از لت و کوب جان های شان را از دست می دهند. به گفته این سازمان، آسترالیا بعد از انتقال پناهجویان به مالیزیا، هیچ گونه نقشی در مورد  رفاه و سلامت آنها  درین کشور ندارد.

نوت: منتظرنظریات ودیدگاه های دوستان میباشیم

+;نوشته شده در ;دوشنبه بیست و سوم خرداد 1390ساعت;15:31 توسط;احمد نوید – طنین; |;


2 دیدگاه برای “سیاستهای فعلی دولت استرالیا درقبال مهاجرین
 1. دوشنبه 23 خرداد1390 ساعت: 21:20

  آقای خرمی : ما موفاموم که این طرز تفکر از کی است ان امو رفیق تو را ده دم بلا خاد داد جنانجه که مو را قابو ده دم بلا داده بود بسیار آدم بی رحم است کمبود شخصیت داره دوست نداره که از داوود کسی دیگه سر بال کنه . ایندفعه تو را سری خر شیطو سورا کده اگه یگدفعه خر از امو دکتر قیرد کرد والله قبرغه و آب ایزت در تو هم بیله . تو را تاریخ دان کفته ده بحث های روز مره بیحاصل می کشاند اخر از پیش تو یک توت می سازد می اندازه بالا تا ده زمین می ایی جو جو شدی باور ندری ادامه بده . مو ده سر خود خود دیدی از دست امو دوکتور . حال بازم بحث گری ادامه بده وکشکو تا گررس تو بور نشده آن که گررس تور را بور کد آن وقت امو دکتور را توغ کو که غندی خیر شیشته جه کیف مونه
  نظرم سانسور نکو که جیزی بد نگفتم اگر ده همه نشر مونوم
  آقای طنین نظرم را پخش کنو که جیزی بد نکفتم

 2. سه شنبه 24 خرداد1390 ساعت: 9:56

  سلام دوستان و خوانندگان محترم سايت وزين جاغوري يك !
  تشكر از زحمات و تلاش هاي شبانه روزي تان و تشكر ويژه از سرورگرامي دوست فرهيخته جناب مومن زاده معزيز و تشكر از طنين جان و باقي مديران ….
  مطلب را خواندم اما نه ميدانم طنين اين مطلب را از كجا گير كرده و ده سايت جاغوري يك چسپانده است ؟
  اگر از اندونزيا ويزه گرفته ايد زحمت نكشيد چون همه آدرس آن را مي داند .
   بهر صورت باز هم تشكر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*