باران های اخیر و خسارات جبران ناپذیر

سلام دوستان

از روز جمعه مورخه 17 / 6 /91 تا بعد از ظهر امروز دو شنبه مورخه 20 /6/91 ولسوالی جاغوری شاهد بارندگی های شدید و سیلاب ها می باشد .

با معذرت مدت چهار روز است که انترنت ما قطع گردیده است و انترنت موبایل نیز بسیار ضعیف است بنا گزارش ها به موقع نشر نه می شود . امید که دوستان تمام مشکلات وطن را از بی برقی گرفته تا بی انترنتی درک نمایند . باز هم ما  تلاش می کنم تا شما دوستان را در جریان آخرین تحولات منطقه قرار بدهیم  و گزارش هذا نیز از طریق موبایل خدمت تان پیشکش گردیده امید که مورد توجه شما دوستان قرار بگیرد .

راس ساعت 5:50 امروز دو شنبه باران بسیاری شدید شروع به بارایدن کرد در نتیجه سیلاب بسیار وحشت ناگ از منطقه ممدگ ولسوالی جاغوری سرا زیر گردید که تا حالا اطلاع دقیق در دست نیست که کدام خسارات جانی هم دربر داشته یا خیر . ؟

بنده که برای تهیه عکس رفته بودم درخت های کلان سنگ های کلان را سیلاب با خود حمل می کرده و می برد و ..

بارندگی های شدید مو سومی امسال خسارات زیادی مالی زیادی را به مردم ولسوالی جاغوری وارد ساخته است .

شب شنبه مورخه 17 /6 /91 در نواحی کوه بند ولسوالی جاغوری بارندگی شدید آغاز کرد که باعث سیلاب های زیادی گردید که در نتیجه آن در تمام نقاط این ولسوالی سرگ ها ، پلچک ها ، زمین های زراعتی ، برخی منازل ، درخت های در مسیر سیلاب و راه های قریه جات را به کلی تخریب و یا از بین برده است .

گفته می شود که این بارندگی سراسر ولایت غزنی را در بر داشته که تعدادی  از ولسوال های این ولایت نیز سیلاب جاری شده و به مردم نیز خسارات وارد شده است .

مناطق که بارنکی و یا سیلاب شده عبارت است :  تبرغنک ، سوخته لومان ، باریک ، شهر زایده ، سنگجوی لومان ، چال ، ممدگ ، سبزچوب بالا، سبزچوب پاین ، سعید احمد وعلودال ، خاربت المیتو و اطراف دریاچه سنگماشه بشترین مناطق است که بشترین خسارات را دیده اند . خوال و تاک ،  انگوری ،  زنگ آب پاین ،  اسپ خواجه ،  خارتیزک .

یک تن از باشندگان قریه تبرغنک ولسوالی جاغوری می گوید که در قسمت پایانی این منطقه واقعا مردم خساره مند شده اند . و از مقامات حکومتی و موسسات خیریه می خواهند که با مردم سیل زده تبرغنک کمک و همکاری نمایند . زیرا این مردم تمام راه های مواصلاتی ،  زمین های زراعتی و درختان شان را از دست داده اند

مردم و شاهدان عینی می گویند که راه های رفت و آمد سنگماشه ، المیتو الی مالستان بکلی از بین رفته است و نیز عبور و مرور وسایل نقلیه  در این مسیر قطع گردیده است .

مسیر جاغوری الی مالستان که با هزینه 40 میلیون دالر امریکای قرار بود به شکل نمبر دو ساخته شود سال های گذشته به مبلغ 12 میلیون 4 صد 66 هزار دالر امریکای  تا منطقه تبرغنک کار های ابتدای آن توسط شرکت آی آر دی تطبیق گردیده بود .

آقای سید رضا فصیحی یکی از باشندگان منطقه چهل دختران  می گویند : مسیر به مسیر خودش را تا مرکز جاغوری ( سنگماشه)  رسانده است .

آقای فصیحی می گوید : ترمیم سرگ ها از توان مردم منطقه خارج است حکومت باید در زمینه اقدام و این مشکل مردم را حل بسازند .

با آنکه بارندگی های مسومی احتمال زیاد دارد که همه ساله در همین موقع سال ببارد و دیده می شود که در این فصل سال و در اوقات طبعیت مردم مصروف جمع آوری حاصلات زمین شان می باشد . کویه های گندم ، چپار ، میوه چنی – و آمدن باران در این فصل سال مشکلات دو چند می سازد .

طاهر غلامی از منطقه بابه که مصروف تکسی رانی است می گوید : قبل از سیلاب ها اگر از منطقه بابه تا سنگماشه به یک ساعت می رسیدیم بعد از باریدن باران و جاری شدن سیلاب ها راه های آن قدر زیاد خراب شده که  باید چندین ساعت راه را طی نماییم تا خود را به مرکز جاغوری برسانیم

آقای ظفر شریف ولسوالی جاغوری که گزارش های اکثر مناطق ولسوالی جاغوری را دارد و خودش به مناطق سیلاب زده جاغوری رفته می گوید: تمام راپور های مناطق سیلاب زده ولسوالی جاغوری را به ولایت و شورای ملی گزارش داده است و از آنان خواهان همکاری با سیلاب زده ها در ولسوالی جاغوری گردیده است .

در منطقه پاین تبرغنک یک پل که جدیدا اعمار گردیده بود سیلاب های هفته جاری  آن را به کلی تخریب و هیچ آثار از آن باقی نمانده است . این پل مدت چند ماه قبل توسط شرکت سنجر ساخته شده بود .

مومن زاده مرکز جاغوری

+;نوشته شده در ;دوشنبه بیستم شهریور 1391ساعت;19:18 توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;


5 دیدگاه برای “باران های اخیر و خسارات جبران ناپذیر
  1. پنجشنبه 23 شهریور1391 ساعت: 17:17
    آقای مومن زاده عزیز سلام
    تشکر از زحمات تان انشاالله که همیشه موفق باشی ما منتظر آمار تلفات و خسارات هستیم.

  2. پنجشنبه 30 شهریور1391 ساعت: 9:37
    مومن زاده عزیز . تشکر از گزارش شما دولت مردان بیکفایت ما باید تلاش بعدش 4 نفر نمانیده در پارلمان داریم اینها همه خواب رفته است . در ختم راستی این روزها حتا از سایت بی بی سی نشر شده که در جاغوری یک دختر 15 ساله سنگسار شده اما ازین سایت تا اکنون خبری نیست دراین مورد . امید که گزارش در این مورد بدهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*