«وحشت مضاعف!؟»

«وحشت مضاعف!؟»
******
در سال 1935 زمین لرزه بسیار شدیدی شهر «شالکوت» هند بریتانوی یا کویته کنونی مرکز ایالت بلوچستان پاکستان را لرزاند و تلفات بسیار سنگین و خسارات فراوانی بر جا گذاشت. در آن زلزله ویرانگر و وحشتناک بیش از 30 هزار انسان جان خود را از دست دادند و شهر تقریبا به طور کامل نابود گشته بود! شاید زمین لرزه این گونه ای تا آن زمان در تاریخ شبه قاره هند بی سابقه بوده باشد.
پس از آن زلزله نابودگر، هزاره های ساکن این شهر در بازسازی شهر سهم تام و تمام گرفتند و با تمام توان در پاکسازی و بازسازی کویته جدید شرکت نموده و تقریبا در تمام زمینه های بازسازی از خود لیاقت و شایستگی بسیار نشان دادند. میشه گفت: سهم گیری فعال و مؤثر مردم هزاره در بازسازی شهر به گونه ای برجسته بود که عملکرد انسانی هزاره ها برگ افتخاری شد در تاریخ انسان هزاره در شهر «شالکوت» و همین فداکاری بعدها زمینه های بسیاری از کار و شغل های فراوان را فراروی ایشان گشود و زمینه پذیرش و تابعیت ایشان را نیز بعدها(1965) فراهم نمود.
07659-racecourse
*****
زان پس، بعد هر چند سال، زلزله های متعددی این شهرو حومه آن را لرزانده و در برخی موارد از خود تلفات و خساراتی نیز درپی داشته است؛ اما هیچ کدام از این زلزله ها، به شدت، خرابی، تلفات و وحشت آفرینی زلزله تاریخی سال 1935نبوده است.
964820894-1024x1024
****
Screenshot_20160723-104519 earthquake
شب گذشته در ساعت 12 و 25 دقیقه بعد از نصف شب 30 سپتمبر 2018 برابر با هشتم ماه میزان 1397 بار دیگر شهر کویته به شدت تکان خورد و خواب مردم را آشفته نمود و انسان های خوب زده را به گلی ها و کوچه ها کشاند و… دیشب می شد «وحشت مضاغف» را در دیدگان مردم خواب آلود به عیان دید! چرا که این مردم هنوز خاطره بسیار تار، تاریک و تلخ زلزله 1935 را در «حافظه تاریخی» خود دارند و همیش می ترسند که نکند خدایی ناکرده چنان فاجعه ویرانگر بار دیگر تکرار گردد!
زلزله دیشب با یک تکان شدید به مدت چند ثانیه گرچه باعث وحشت و بی خوابی مردم گردید، اما بحمدالله پس لرزه، تلفات و خساراتی درپی نداشت. برای همین؛ برخی براساس حدث و گمان، این «تک تکان» شدید را به آزمایش های هسته ای پاکستان نسبت میدهند که گاه و بیگاه در عمق خاک ایالت بلوچستان و در نزدیکی شهر کویته انجام می یابد؛ هرچه میخواهد باشد، فقط دوستان عزیز دعا کنید که دیگر تکرار نگردد؛ بخصوص شب ها و هنگام خواب….!؟ آمییییییییییییییییییییین.
*******
م، خرّمی
8 میزان 1397
30 سپتمبر 2018


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*