««غروب غم انگیز چهارمین خورشید!»»

««غروب غم انگیز چهارمین خورشید!»»
*****
سالروز شهادت غم انگیز چهارمین خورشید آسمان ولایت و امامت، حضرت «سیدالساجدین»؛ الگوی عبادت، زهد و پارسایی بر ارادتمندان اش تسلیت باد.
*****
ابومحمد علی ملقب به «زین العابدین و سیدالساجدین»؛ فرزند امام حسین(ع) در پنجم شعبان المعظم سال 38 هجری، در مدینه منوره دیده به جهان گشود. به گواهی تاریخ وی تنها «بازمانده مرد» از فاجعه خونین کربلا بود که بدلیل «شدت بیماری» نتوانست رزم جامه بر تن نموده و به میدان نبرد و شهادت پا گذارد. بی گمان، بیماری شدید ایشان خواست خداوند حکیم بوده، تا امام سجاد(ع) زنده بماند و از طریق وی نسل «امامان الهی» در میان فرزندان امام حسین(ع) ساری و جاری گردد؛ تا بدین سان، نعمت «هدایت» در «عصرامامت» پس از «ختم رسالت» همچنان ادامه داشته باشد.
4bn4db24eea203z5gq_800C450
****
حضرت امام سجاد(ع) حدود35 سال در سخت ترین شرایط، زیر زرّه بین جاسوسان اموی روزگار گزارند و زمان امامت خویش را با احتیاط کامل سپری نمود. سرانجام امام سجاد(ع)در 25 محرم الحرام سال 94 یا 95 هجری قمری، توسط گماشتگان بنی امیه مسموم و در سن 57 سالگی به شهادت رسید. فرزند گرامی ایشان امام باقر(ع) پدر گرامی خویش را غسل داده، کفن نموده و در کنار مرقد عموی بزرگوراش حضرت امام حسن مجتبی(ع) در قبرستان بقیع به خاک سپردند.
111314
****
««زبور آل محمد»»
از امام سجاد(ع) مجموعه دعا های بسیار ارزشمندی به یادگار مانده که در تاریخ «عرفان اسلامی» بی نظیر بوده است. میتوان گفت: این مجموعه مناجات ها در واقع نوعی «مبارزه نرم و خاموش امام سجاد»، با نظام بیداد اموی در قالب دعا های است که سرشار از شور، احساس و معنویت است. این مجموعه دعا ها در کتابی گردآوری گردیده که با عنوان «صحیفه سجادیه» شهرت یافته است.
صحیفه
خوشبختانه این اثر گرانسنگ از گزند روزگار بدور مانده و امروزه در اختیار ماست. ساختار موزون، زیبایی کلمات، گیرایی واژه ها همراه با بیان بی نظیر و سرشار از معنویت؛ به این مجموعه دعا اهمیت مضاعف و ارزش بی مانندی بخشیده، به گونه ای که آن را «اُخت القرآن» نامیده و به آن «زبور آل محمد» و «انجیل اهلبیت» لقب داده اند. خوشبختانه امروزه چاپ های متعدد، همراه با ترجمه های زیبا و روان از این اثر بی بدیل موجود است. تهیه و مطالعه این اثر گرانبها، به علاقه مندان، عارفان و پیروان واقعی حضرت اش توصیه میگردد.
*****
م، خرّمی
14 میزان 1397
25 رمضان المبارک 1440


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*