“به پیشواز اربعین! “

“به پیشواز اربعین! “
****
– خوب است بدانیم:
– راهپیمایی”اربعین حسینی”به قدمت فاجعه خونین عاشورا، ریشه دار، تاریخی و ماندگار بوده و تازگی ندارد!
– گویند: اهلبیت(ع) در مسیر بازگشت از اسارت، در چهلمین روز (اربعین) بر مزار شهدایی کربلا حضور یافته و مجلس عزاداری برپا کردند و… گرچه از نظر تاریخی چنین روایتی، آنهم در محدوده زمانی چهل روز، قابل اثبات نیست!
44932958_1439793836123465_1135442748648718336_n
-خوب است بدانیم:
“راهپیمایی عظیم اربعین” ریشه در پشیمانی تاریخی مردم عراق دارد که چون درپی دعوت از امام حسین(ع)، نه تنها از یاری وی دست کشیدند، بلکه بسیاری از همان دعوت کنندگان در صف مقابل بر ضد امام جنگیدند!؟
در نهایت، پس از “فاجعه عاشورا” مردم عراق، سخت پشیمان شدند، در آغاز “نهضت توابین” را راه اندازی نمودند و جمعی زیادی در جنگ با امویان کشته شدند! بدنبال آن “انقلاب مختار” را راه انداختند که در نهایت، مختار را نیز تنها گذاشتند و تسلیم زبیریان شدند، اما طبق پیش بینی مختار خیلی زود گرفتار شمشیر زبیریان گشتند! بیش از هفت هزار نفر تسلیم شدگان سپاه مختار، توسط سپاه ابن زبیر طی چهار شبانه روز گردن زده شدند!؟
****
– خوب است بدانیم:
سرانجام این “پشیمانی تاریخی” هرگز وجود مردم عراق را رها نکرد، لذا “راهپیمایی اربعین” را هرسال به اجرا گذاشتند که با تمام فشارها و سختی ها از سوی حاکمان جور، این راهپیمایی به صورت یک سنت حسنه، دیرپا و تاریخی تا روزگار ما ماندگاری یافت، که امروزه به صورت جهانی و بین المللی درآمده و هر ساله بر کثرت و شکوه آن افزوده میگردد.
****
– خوب است بدانیم
– راهپیمایی اربعین، به عنوان حضور سالانه تشیع، همواره میان شیعیان عراق، ساری و جاری بوده است!
– پس از سقوط رژیم خونریز صدام، مجال بیشتری برای حضور میلیونی مردم و شیعیان عراق در این مراسم سالانه ایجاد گردید که سال به سال به شکوه آن افزوده گشته و امروزه عنوان”بزرگترین راهپیمایی مذهبی” در جهان را، به خود اختصاص داده است!؟
– راهپیمایی عظیم و میلیونی اربعین، با هر انگیزه و هدفی که به راه افتاده باشد، امروزه بدون شک نیرو، توان و عظمت مذهب شیعه را به همگان نشان داده و این مذهب را به عنوان یک مذهب مدنی، به روز و خردگرا به نمایش جهانی میگذارد!
– راهپیمایی بی نظیر “اربعین”، دشمنان تشیع را کاملا مأیوس نموده و تداوم و گسترش کم نظیر این باور را در سطح جهان به دنبال خواهد داشت!
– پس هرچه گسترده تر و با شکوه تر برگزار شود به نفع شیعیان و مذهب تشیع خواهد بود!
****
نتیجه !
– راهپیمایی عظیم “اربعین” با هر بهانه و انگیزه که برگزار شود; بقأ، تداوم و گسترش جهانی “تشیع” را درپی خواهد داشت!؟
– راهپیمایی عظیم “اربعین”، بهترین رسانه برای معرفی تام و تمام تشیع، به عنوان یک مذهب به روز، مدنیت خواه، صلح پذیر و انسان دوست، به جهانیان خواهد بود.
– راهپیمایی عظیم “اربعین” چه برای ایصال ثواب اخروی و چه با انگیزه ثمرات دنیوی و… با هر انگیزه که برگزار شود; مثبت، آموزنده، آگاهی بخش و سازنده خواهد بود!؟
*****
م، خرّمی
6 عقرب 1397
در آستانه اربعین حسینی 1440.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*