“هزاره ها و راهپیمایی اربعین؟؟”

“هزاره ها و راهپیمایی اربعین؟؟”
(لطفا بدون پیش داوری بخوانید و بعد قضاوت)
*****
در گام نخست باید اعتراف نمود که شرکت “مردم هزاره” چه از وطن و چه هزاره های مهاجر، در برابر سیل میلیونی زائیران سراسر جهان قطره ای در برابر دریا هم نیست! گذشته از آن، ما هزاره ها قطعا “تافته جدا بافته” نیستیم که هرچیز را با منافع خورد قوم خود مقایسه و سنجش نماییم!؟ چه بخواهیم یا نخواهیم ما جز از «جامعه جهانی شیعه» هستیم، پس هر عمل و طرحی که شیعه را تقویت نماید و توان نیروی تشیع را افزایش دهد، ثمره و فایده اش یقینا پیدا و پنهان، تمام جوامع شیعی را در بر میگیرد، پس شامل قوم و مردم هزاره نیز خواهد شد و این باعث خوشی است!
45092001_1441190772650438_2419841658976731136_n
 
جای تردید نیست که “راهپیمایی سالانه بیست میلیونی اربعین” به عنوان یک اجتماع عظیم و بی مانند انسانی در تاریخ بشریت، به صورت خودجوش و کاملا مردمی، ضمن اینکه باعث افزایش توان اجتماعی، اتحاد و همدلی و شناخت جوامع شیعی، اسلامی و حتی انسانی میشود، نوعی نیروی عظیم بازدارنده در برابر دشمنان تشیع و تروریستان نیز به شمار میرود و مسلما چنین چیزی باعث افتخار و خوشی است!
باید پذیرفت که اگر “محرم، عاشورا و اربعین” نبود، مذهبی شیعی هم نبود، مرجع و مفتی شیعی هم نبود که با یک فتوا، سیل عظیم از انسان های فداکار و از خودگذر را به میدان کشاند، “حشدالشبعی” ایجاد کند، تابتواند خیلی زود بساط گروهک ترور و وحشت “داعش” برچیند و این گونه نجات و بقارا برای تمام انسان ها، مسلمانان، هزاره و غیر هزاره را به ارمغان آورد!
پس چون این راهپیمایی کاملا مدنی، انسانی، مردم سالار و مطابق نورم ها و فرم های جهان کنونی است معرفی مثبت شیعه را به عنوان یک مذهب صلح دوست، مدنیت خواه و انسان دوست و فدا کار درپی دارد اگر خوب معرفی گردد باعث قوت اجتماعی و سیاسی جامعه شیعه در سطح جهان خواهد شد و چه بخواهیم یا نه با تقویت شیعه، مستقیم و غیر مستقیم قوم و مردم هزاره نیز تقویت خواهد شد و این بسیار باعث خوشی است و چه معرفی بالاتر ااز این راهپیمایی عظیم و بی مانند!
****
– در نهایت، به دوستان هزاره “مخالف اربعین” پیشنهاد میگردد، که لطفا “آو ندیده موزه نکشن!”، یک طرفه بر کرسی قضاوت ننشینند! حداقل یک بار نه به عنوان یک شیعه زاده، بلکه به عنوان یک انسان جهانگرد همسفر “عاشقان اربعین” گردند، تا از نزدیک “اربعین و اربعینیان” را شاهد بوده و رخداد های شگفت انگیز و ایثار و فداکاری ها، عشق و محبت ها، نوع دوستی بی نظیر و… را از نزدیک نظاره نموده، بعد به قضاوت نشینند!
– پیشنهاد میگردد: بیایید اندکی از “بلخنه” خود کار گیریم و این قدر مقلد کورکورانه طرح ها و ترفند های شیطانی دشمنان انسانیت و تشیع؛ متأثر از رسانه های دروغ پرداز غرب در مورد اسلام، تشیع و اربعین نباشیم!
به قول مصلح بزرگ شرق علامه اقبال لاهوری:
خلق را تقلید شان برباد داد
ای دوصد لعنت بر این تقلید باد!
– بیایید جهان بینی خود را به اندازه سوراخ سوزن تنگ نگیریم! نباید هر تحول جهانی را در تراوزی منافع قوم و آغیل خود بسنجیم! بلکه هر طرح و تحولی را در چارچوب و گستردگی خاص آن، مورد تحلیل و ارزیابی و یا مورد نقد و انتقاد قرار دهیم.
– حال که ما از روی اجبار ترک وطن و زادگاه نموده ایم و به ملک دیگران پناه برده ایم! در واقع “از اسپ افتاده ایم نه از اصل !!”
پس به جای اینکه بر باورها، اعتقادات و داشته های فرهنگی آبایی و اجدادی خود خط بطلان بکشیم، بهتر است که قدر آن گنجینه ها را بدانیم و همچون امانت دار خوب آن گنجینه های نایاب را به نسل های بعد منتقل نموده و فرزندان مان را آدم های بی هویت، بی اعتقاد، بی باور، تهی از درون، گمگشته از خود و پوک و پوچ بار نیاوریم!
چرا که انسان ها به اعتقادات و باورهای شان زنده اند، اگر انسان معتقد را از باورهای شان تهی کنیم، چه برای او می ماند؟؟ جز دنیای از حیرت، شک، تردید، دو دلی، پوچی، پوکی، وحشت و در نهایت “خودکشی!؟”
– به قول مرحوم استاد خرمی داوود:
“اگه مسلمانی ره آهسته آهسته، کافری هم آهسته آهسته!؟
بدرود تا درود دیگر.
*****
م، خرمی
8 عقرب 1397
برابر با 20 صفرالمظفر
“سالروز اربعین حسینی”


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*