بی پولی و بیکاری

بی پولی و بیکاریFB_IMG_1561111046527
بعد از عید سعید فطر برای چند روز به مالستان رفته بودم، چند منطقه را گردش کردم. آب فروان بود، کشت و زراعت شاداب و تازه. و مناظر هرمنطقه زیبا و خوش نما بود. اما مردم از بی پولی و بیکاری رنج می بردند و شکایت می کردند.
دلیل بی پولی که پائین آمدن ازرش پول ایران است؛ چون 80% درصد در امد خارجی مردم از ایران است.
اما دلیل بی کاری، خود مردم است. کوه های سرسبز و پوشیده از علف های که با آن هزاران گوسفند و بُز نگهداری می شود، خشک می شود و می سوزد. و کسی حاضر نمی شود که دست و لباس خود را با شیر علف آلوده نماید.
زمین های حاصل خیزی که جوی اب بالای آن مسلط است، یا خشک و بائر است و یا سید شهرستان مفت و مجانی برای خود کشت و زراعت می کند. خانه های زیبای که درپهلو و زیر آن جوی اب و چشمه های سرد و شیرین قراردارد، یا متروک و خالی است و یا سید شهرستانی در آن جا گرفته است، صاحبان خانه و زمین، محیط سر سبز و پر نعمت را رها کرده به شهرها رو آورده اند، ماست، شیر، روغن و سبزی جات طبیعی را که مفت در اختیار داشتند، رها کرده، ماست، شیر و روغن مصنوعی و پودری و پلاستیکی را با پول خریداری می کنند.
بچه های جوانی که ازطرفی از بی کاری رنج می بردند، اما، با لباس های وُتو زدگی، با موتور و یاموترهای خود به مناطق تفریحی درحال سیر گردش بودند و یا درحال والیبال و توپ بازی. کسانی که نفر کار لازم دارند، برای کارگر ساده روز 450 افغانی اجره می دهند و نان هم می دهند، کسی حاضر به کار نمی شود. بعضی ها را دیدم می گفتند که ماچند روز است دنبال کار گر می گردیم، کسی حاضر به کار نیست.
حضرت پیامبر اسلام(ص) فرموده است:« مَن وَجَدَ مَآءً وَ تُراَباً فَافتَقَرَ فَاَبعَدَهُ اللهُ» یعنی کسی که آبی و زمینی دراختیار داشته باشد و فقیر بماند، ازرحمت خداوند دوراست. مفهوم فرموده پیامبر(ص) این است که از آب و زمین به شیوه های علمی استفاده شود تا از آب و زمین کم نیز استفاده های مطلوب شود؛ مردم ما عادت کرده که زمین خودرا فقط جو و گندم می کارند. درحالی که می توانند با شیوه های گوناگون از زمین خود بهره های خوب بگیرند.

استاد عليزاده مالستاني

نوت :

بی پولی و بیکاری قصه امروز جوانان روغن نباتی است. استاد علیزاده نمی داند که این  درد در جاغوری خود ما چقدر ازار دهنده است . یعنی کار فروان، ولی کارگر نیست .

استاد اگر سری به جاغوری بزند ان وقت به حال مالستان شکر خواهند کرد . دیگر برای این مردم اب، بی ابی ، هیچ فرق ندارد .

ابتکار خلاقیت در شغل نداریم . از ظرفیت های منطقه به شکل مدرن  استفاده نمی توانیم . زمین را فقط برای جو ، جواری از نظر ما خدا خلق کرده ، دامداری را نیز در قالب سنتی اش می بینیم و متنفریم .

فقط بلدیم که راه کشور های همسایه گرفته مثل … چند سال  کار کنیم پول بگیریم بعد بیایم نهایت یکی دوماه ان را  بخوریم بعد ماتم بگیریم که پول نداریم.  روز از نو روزی از نو . این دور وچرخ باطل دایما در حال گردش است وازار دهنده .

فقط در این وسط کسانی شانس بیشتر دارند که توانسته بچه ها واولاد بیتشر را به اروپا و استرالیا فرستاده ، وانها پول زبان بسته را فرستاده اینها در راستایی روهم کم کنی استفاده می کند . هرچه اودرزاده گی وحماقت بیشتر ، سرازیر شدن پول بیشتر .

مشکل در این اوخر بر مشکلات مردم تیار خور اضافه شده دو مشکل جدید است .

یکی اینکه این ادورزادگی از اوغنستان به خارج کشیده شده ، بجای پخش پول در داخل ، ان را در قالب خانه وماشین برخ همدیگر بجای وطن در خارج ازدست خودش می کشند . این ادورزادگی خارجی باعث شده که اودورزادگی وطنی، کمرنگ وباعث نفرستادن پول شود.

دوم اینکه بعضی فارغ از اودور زادگی ، کمی سری عقل امده ، بیحساب کتاب پول روان نمی کند . این نیز عرصه را برای تیار خوران که با پول باد اورده به رخ این ویا ان می کشیدند تنگ تر کرده است .

با امید روزی فردای بهترپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*