کار سرک در غرب جاغوری! 2

کار سرک در غرب جاغوری! 2FB_IMG_1607063425453

هر کسی برای اولین‌بار قدم به این مسیر بگذارد، ممکن است هزار بار توبه کند که چرا از چنین مسیری آمده ‌است! زیرا، از یک طرف، این مسیر بسیار قَرخ، صعب‌العبور و پوشیده از کوه‌ها، دره‌ها، سنگلاخ‌ها و دارای شیب‌های بسیار تُند و خشن است و از طرف دیگر، صدای عرّش آب رودخانه که از میان دره‌های شیب‌دار با سرعت فراوان عبور می‌کند و مدام در میان کوه‌ها و دره‌ها انعکاس می‌یابد، آن به آن مو را بر بدن شخص تازه وارد سیخ می‌کند و ترس و وحشت را بر جانش می‌ریزد. امّا، وقتی که با زیبایی‌ها و طبیعت ناب این مناطق خو بگیرد، کاملاً مجذوب و شیفته آن می‌شود.
این مسیر از منطقه هیچه، غوغه شروع می‌شود و به سمت پلل‌جای، خیرو، دهن علیشور، دهن جاغ، گورو، تنگی چیلو، دهن سگدو، گاومست، الگگ، چکتمور امتداد می‌یابد. با آنکه مناطق مزبور ناهموار و کوهستانی‌اند و حتی عبور و مرور به سختی انجام می‌گیرد و آن‌چنان زمین برای زراعت و کشاورزی وجود ندارد؛ ولی بازهم جمعیت زیادی در نواحی ساکن هستند و در مجموع توانسته‌اند با تلاشها و زحمات فراوان آباد کنند و به زندگی ادامه دهند.
قبلاً، در این مسیر با تلاش مردم این نواحی یک سرک غیر معیاری ساخته شده بود و متاسفانه چندین موتر با مسافران خود به درون دره‌ها سقوط کردند و تمام مسافران کشته شدند و در سال 1395 انجنیر نفسیه عظیمی نماینده مردم ولایت غزنی در پارلمان کلنگ بازسازی این سرک را به زمین زد. بازسازی از منطقه «دادی» مرز میان پشی و شیرداغ آغاز شد و تا منطقه «پلل‌جای» که مرز میان شیرداغ و غوغه را تشکیل می‌دهد بازسازی گردید. در واقع، این سرک به طول 22 کیلومتر با عرض شش متر به صورت معیاری ساخته شد و در مجموع برای ساخت و بازسازی آن مبلغ 110 هزار دلار معادل 81 میلیون افغانی هزینه گردید.
سال‌هاست در طول مسیری که این نواحی را پوشش می‌دهد، سرک کار می‌شود و مردمی که با طبیعت این مناطق خو گرفته‌اند از میان دره‌های خشن و شیب‌دار و تراق کوه‌ها سرک کشیده و می‌کشند و این روزها نیز در پشته هیچه به سمت بابه کار سرک جریان دارد. چنانچه سرک نواحی غوغه و هیچه هم همانند سرکی که در مناطق شیرداغ بازسازی شده، تعمیر شود، قطعاً یکی از سرک‌های خوبی است که جاغوری را از سمت غرب به مرکز مالستان (میرادینه) و حتی ارزگان وصل می‌کند.
به هر صورت، این روزها در منطقه پشته هیچه کار سرک در جریان است تا این سرک به صورت معیاری با سرک شیرداغ در مرز غوغه در منطقه «پلل‌جای» و از سمت شرق با منطقه «بابه» وصل شود. کسانی که بضاعت مالی دارند در این کار خیر اشتراک بورزند و قطعاً با تشویق‌ها و کمک‌های مالی خودشان از مشکلات و سختی‌های مردمان این مناطق می‌کاهند.

اخلاصیپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*