اَرغَنداب شمالی و جنوبی بخش سوم

اَرغَنداب شمالی و جنوبی
بخش سوم
…….
نادر شاه افشار، قندهار را نزدیک به یک سال در محاصره درآورد. وقتی محاصرة قندهار طول کشید، برای این که کمک از شمال قندهار و ارغنداب به حاکمان غلزی و هزاره نرسد، به ارغنداب جنوبی حمله کرد. هزاره‌ها، نادر شاه افشار را شکستِ سخت داد و از شمال قندهار و ارغنداب بیرون کرد.
طبق نوشتة رضاقلی خان هدایت در زمان صفویه در شمال قندهار هزاره‌ها می‌زیستند که طایفة بی‌شمار و قریب به پنج‌صد هزار خانوار بودند و در میان‌شان شیعه و… غیره نیز بودند (رضاقلی هدایت، تاریخ روضة الصفای ناصری، ج 8، ص 494).
طبق نوشتة غبار پس از شکست غلزی‌ها و هزاره‌ها از لشکر نادر شاه افشار، زمین‌های شمال قندهار و ارغنداب به الکوزی‌ها داده شد (غبار، ج 1، ص 96).
نادر شاه افشار، نگران هزاره‌های هزارستان، قندهار و هیرمند بود. از این‌رو، در نخستین روزهای ورود به قندهار، لشکری به فرماندهی کلب‌علی بیگ کوسه احمد لو که یکی از سرداران سپاهش بود، همراه با توپخانه به زمین‌داور فرستاد و هزاره‌ها سخت مقاومت کردند و ایشان موفق به گشودن قلعه‌های هزاره‌ها نشد و شکست‌خورده به قندهار بازگشت. نادر شاه افشار او را به چوب‌وفلک بست و دوباره دیوان قلی بیگ افشار و یاری بیگ سلطان را با اسباب نقب‌کنی به زمین‌داور فرستاد و در نهم شوالیه 1151 هجری قمری زمین‌داور به تصرف لشکر نادر شاه افشار در آمد (تاریخ نظامی و سیاسی نادر شاه افشار، ص 488 و 489).
پس از شکست هزاره‌ها از نادر شاه افشار، نادر شاه افشار، زمین‌داور را به علی‌زی‌ها و سایر املاک هزاره و غلزی را به بارکزی‌ها ببخشید.
احمد خان ابدالی طبق نوشتة صدیق فرهنگ، زمین‌های هزاره‌ها را در شمال قندهار و ارغنداب جنوبی به الکوزی‌ها و سرکردگانش به عنوان جاگر بخشید و مالیات غیر افغان‌ها را هم به آنان سپرد (صدیق فرهنگ، ج 1 ص 139).
هزاره‌های آواره شده از ارغنداب جنوبی و زمین‌داور به بغلان، پروان، پنجشیر، بدخشان، تخار، قندوز و ترکستان کوچیدند. اکنون طوایف این آوارگان با همان نام‌های کهن در این مناطق زندگی می‌کنند. به طور نمونه هزاره‌های کوچانده شده از دهلة ارغنداب جنوبی اکنون به نام طایفة داله و دهله در مالستان، قندوز و بغلان زندگی می‌کنند.
هزاره‌های باقی مانده در قندهار و ارغنداب، در قریه‌های خانه گیردآو، قلاچه، ملایان، زن آباد، درازآو، میرآوخوران، ده سَوزِی، سرده، منصور آباد در مرور زمان پشتون شدند. هزاره‌های اهل‌سنت خاکریز و دیگر طوایف هزاره‌های اهل‌سنت در ارغنداب و قندهار، به خاطر ازدواج با پشتون‌ها، چهره عوض کردند و اکنون به سختی قابل تشخیص‌اند؛ تنها هزاره‌های خاکریز قابل شناسایی‌اند که آنان خود را تیموری می‌گویند.
ادامه دارد
یاهو!پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*